/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nasze Cenne Drewno - III konferencja branżowa z cyklu EFEKTYWNY TARTAK

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. dja
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2013-03-06


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zaprasza na III konferencję branżową z cyklu EFEKTYWNY TARTAK, pt. "NASZE CENNE DREWNO".

Nasze Cenne Drewno - III konferencja branżowa z cyklu EFEKTYWNY TARTAKNasze Cenne Drewno - III konferencja branżowa z cyklu EFEKTYWNY TARTAKFot. Drewno.pl

CZAS ZACZĄĆ ROZMAWIAĆ O PIENIĄDZACH

Dzisiejszy system sprzedaży drewna okrągłego zaczyna pod presją przedsiębiorców stopniowo odchodzić od systemu opartego tylko o przetargi, wracając do takiego, w którym dominują umowy – na razie roczne. Objęły one już 70% potrzebnego firmom drewna.
 
Lecz każda umowa kupna – sprzedaży musi przecież określać cenę towaru i nie inaczej jest przy zakupie surowca drzewnego. Tylko jaka ma być ta cena? Lasy Państwowe, praktycznie nie mając konkurencji, muszą przecież wskazać i uzgodnić podstawę jej wyliczenia. Ale to nie koniec problemów, bo gdy już jakąś cenę ustalimy na początku roku, to czy i jak ją potem modyfikować, gdy zmieni się sytuacja na rynku? Powiedzmy to otwarcie - jeśli decydujące o tym rozwiązania i metody będą złe, to żaden system sprzedaży nie wytrzyma próby czasu.

To, jak poważny jest to problem, wskazują protesty jakie wywołało oparcie cen ofertowych zastosowanych w tym roku przez LP o średnią cenę z wcześniejszych miesięcy, bardzo różną dla różnych nadleśnictw. Zasadę dalszego korygowania ceny drewna w ciągu roku – tzw. indeksację – wprawdzie wprowadziliśmy do zasad sprzedaży, ale zabrakło dobrego rozwiązania, jak ją przeprowadzić. Gdyby bowiem zastosować wprost zasadę powiązania cen ofertowych ze zmianami cen na e-drewno, to tam, gdzie i tak już jest najdroższe drewno, podrożałoby ono jeszcze bardziej, co byłoby nie do przyjęcia. W rezultacie zapis o indeksacji jak dotąd jest martwym zapisem.

Aby więc dopracować obecny system sprzedaży musimy wreszcie zacząć rozmawiać wprost o pieniądzach. Musimy wymienić się poglądami i wskazać propozycje rozwiązań, jak ustalać rynkowy poziom cen. Warto też pokazać, jak bardzo opłacalność produkcji podstawowych grup produktów z drewna – np. tarcicy, płyt, palet, wyrobów ogrodowych - uzależniona jest od ceny surowca.

Ponadto, warto przyjrzeć się jak z cenami radzą sobie nasi sąsiedzi w innych krajach. Może bowiem wyważamy otwarte drzwi?

Wszystkie te sprawy znalazły się w programie konferencji, którą Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego postanowiła zorganizować i przez którą chcemy wywołać konkretną debatę nad ustalaniem cen drewna okrągłego w Polsce. Przecież nie ma dziś sprawy i pilniejszej i budzącej większe emocje w całym sektorze leśno - drzewnym. Docenił to Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, decydując się na współorganizację tego zdarzenia.

Organizujemy je w szczególnym dniu – w przeddzień otwarcia tegorocznej Wystawy Maszyn i Urządzeń do Obróbki Drewna DREMA i oczywiście na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – naszego drugiego współorganizatora. Daje to Państwu możliwość, za jednym przyjazdem do Poznania, uczestniczyć w obu tych wydarzeniach, dzień po dniu.

Zapraszamy więc Was wszystkich - przedsiębiorców i leśników do udziału w tej konferencji i włączenia się w ten sposób w trwający wciąż proces budowania polskiego systemu handlu drewnem okrągłym – takiego na długie lata. Do zobaczenia w Poznaniu!

Konferencja organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego przy współpracy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się w dniu 15 kwietnia br. (w przeddzień otwarcia targów DREMA 2013) na terenie MTP w Poznaniu.


PROGRAM KONFERENCJI:
10.00 – 10.10 Powitanie uczestników

Blok I Ceny polskiego drewna okrągłego i warunki które je kształtują:
10.10 - 10.30 Zmienność cen drewna okrągłego w Polsce z punktu widzenia Lasów Państwowych – sposób ich kształtowania, poziom, geografia, zależności i tendencje. (Andrzej Ballaun, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Warszawie)

10.30 - 10.50 Zmienność cen drewna w Polsce a warunki rynkowe – czynniki, które powinny decydować o indeksacji cen polskiego drewna. (Dr hab. Wojciech Lis, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

10.50 – 11.10 Koszt surowca drzewnego a opłacalność produkcji w polskim tartaku w powiązaniu ze skalą przetarcia (Prof. dr hab. Ginter J. Hruzik, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ).

11.10 – 11.30 Zmienność koniunktury na rynku wyrobów dla ogrodów a cena surowca drzewnego. (Zygmunt Stanula, STELMET Sp. z o.o. S.K.A.)

11.30 – 11.40 Przerwa na kawę

11.40 – 12.00 Kształtowanie się i zmienność cen papierówki w Polsce i na świecie. Doświadczenia firmy PFLEIDERER GRAJEWO SA. ( Jarosław Kruk, PFLEIDERER GRAJEWO SA.)

12.00 – 12.20 Opłacalność produkcji palet w powiązaniu z ceną surowca drzewnego. (Kazimierz Czapiewski, PKN EPAL)

12.20 – 12.40 Podsumowanie bloku I, pytania i odpowiedzi

12.40 – 13.40 Przerwa, obiad
 
Blok II Kształtowanie cen drewna okrągłego w sąsiednich krajach:
13.40 – 14.00 System kształtowania i poziom cen drewna w Niemczech. (Dr Franz-Josef Lückge, Forst Holz Markt Consulting, Niemcy )

14.00 – 14.20 Szwecja – doświadczenia w kształtowaniu cen drewna. (Stefan Karlsson, Skogsstyrelsen/Swedish Forest Agency)

14.20 – 14.40 Ukraina – jak sposób sprzedaży decyduje o cenie drewna. (Vasyl Masyuk, Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn do Obróbki Drewna - UWMA)

14.40 – 15.00 Podsumowanie bloku II, pytania i odpowiedzi

15.00 – 15.10 Przerwa na kawę

Blok III Nowości w maszynach, urządzeniach i technologiach:
15.10 – 15.40 Inteligentne i elastyczne koncepcje tartaczne do produkcji desek paletowych. (Horst Hermas, Esterer WD GmbH,Niemcy)

15.40 – 16.00 Zaskakująco dobre efekty stosowania technologii opartych o małe poziome pilarki taśmowe. Rozwiązania firmy WIREX. (Wiesław Ciura, WI-REX Przedsiębiorstwo Prywatne)

16.00 – 16.20 Nowe skuteczne rozwiązania produkcyjne w przemyśle tartacznym i certyfikacja produktów – przykłady ze szwedzkiego przemysłu drzewnego. (Magdalena Sterley, SP Technical Research Institute of Sweden, Wood Technology)

16.20 – 16.40 Podsumowanie bloku III, pytania i odpowiedzi

17.00 Uroczysta kolacja, na którą zapraszamy uczestników sympozjum oraz wykładowców

W holu Konferencji:
Prezentacja narzędzi do drewna – Fabryka Pił i Narzędzi „WAPIENICA” Sp. z o.o.  

Miejsce sympozjum:
Międzynarodowe Targi Poznańskie GŁÓWNY HOL WEJŚCIOWY–SALA ZIELONA Poznań, ul. Głogowska 14

Miejsce kolacji:
Restauracja CHILLI w pawilonie 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich

Do pobrania:

Program konferencji >>>

Karta zgłoszenia udziału >>>

Kontakt do organizatora:
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
ul. Winiarska 1, 60-654 Poznań
tel. 61822 47 52, fax 61849 24 68, pigpd@drewno.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA