/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

XIV Submisja Drewna Cennego Krosno 2013

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-02-26


Z wyników XIV Submisji Drewna Cennego, która odbyła się w piątek 22 lutego w Nadleśnictwie Brzozów, zadowoleni mogą być organizatorzy i uczestnicy. Sprzedano 99% oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 1296 zł.

XIV Submisja Drewna Cennego Krosno 2013XIV Submisja Drewna Cennego Krosno 2013Fot. Lasy Państwowe

W tegorocznym przetargu wzięli udział przedstawiciele 21 firm z Austrii, Estonii, Niemiec, Polski i Słowacji. Po komisyjnym otwarciu ofert rozpoczęła się procedura wyłonienia nabywców, którą przeprowadził specjalny program komputerowy, pozwalający szybko porównać proponowane ceny na każdą z wystawionych do sprzedaży sztuk. W czasie, gdy komisja przetargowa pracowała, uczestnicy wysłuchali bardzo interesującej prezentacji dr. Mariusza Kaznowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzozowie.

Najlepiej sprzedał się jawor, za który uzyskano średnio 1968 zł za m3, zaś najwyższą cenę - 25851 zł za m3 - zapłacono za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Cisna. Na każdej z submisji sprzedaje się kilka sztuk tzw. rezonansowych, za które nabywcy są skłonni płacić wysokie ceny. Zauważalny jest obecnie wzrost zainteresowania cennym drewnem dębowym i jesionowym. Dąb po raz kolejny okazał się przebojem submisji – sprzedano go 572 m3, osiągając średnią cenę 1461 zł za m3.

- Tegoroczna średnia cena, niższa od ubiegłorocznej, jest pochodną ogólnej sytuacji na rynku, jednak końcowy wynik submisji jest dla nas bardzo satysfakcjonujący - mówi Artur Królicki, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Krośnie. – Cieszy nas stabilne zainteresowanie drewnem najwyższej jakości, które, mimo ogromnej konkurencji, potrafimy dobrze sprzedawać. Krośnieńska submisja jest obecnie jedną z wielu na terenie kraju, ale wciąż pozostaje w sferze zainteresowań największych nabywców.

Łącznie do przetargu wystawiono 1168 m3 surowca pochodzącego z 23 nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Wszystkie submisyjne kłody zostały wybrane na składach przejściowych spośród sztuk pozyskanych w toku planowych zabiegów hodowlanych w drzewostanach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz