/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy Państwowe podsumowują ofertową sprzedaż drewna na rok 2013

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-01-30


Powodzeniem zakończyła się ofertowa sprzedaż drewna w Lasach Państwowych na rok 2013 - informuje rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Lasy Państwowe podsumowują ofertową sprzedaż drewna na rok 2013Lasy Państwowe podsumowują ofertową sprzedaż drewna na rok 2013Fot. Lasy Państwowe

W tym systemie sprzedaży, przeznaczonym dla klientów, którzy już wcześniej kupowali drewno od Lasów Państwowych, przedsiębiorcy mogą nabyć surowiec w ilości do 70 proc. rocznej średniej swoich zakupów z ostatnich 3 lat.

LP sprzedały 95,9 proc. surowca przeznaczonego do sprzedaży ofertowej. Ceny w tym wypadku nie były przedmiotem licytacji, zostały bowiem ustalone na podstawie średnioważonej ceny na daną grupę handlowo-gatunkową drewna uzyskaną w Portalu Leśno-Drzewnym w II półroczu 2012 r. Przedsiębiorcy w ramach sprzedaży ofertowej licytowali tylko objętość zamawianego drewna.

Niesprzedany w tej procedurze surowiec został w całości skierowany do sprzedaży w internetowych aukcjach systemowych (dostępnych dla wszystkich klientów, także nowych na rynku firm). Aukcje, podczas których klienci licytują i objętość, i cenę surowca, w pierwszej kolejności zostały zakończone w RDLP w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze oraz Gdańsku. Na ich podstawie można prognozować, że również w tej procedurze ogromna większość wystawionego drewna zostanie kupiona. Ceny uzyskiwane w aplikacji „e-drewno” w największym stopniu odzwierciedlają trendy rynkowe, ponieważ mogą brać w nich udział wszyscy chętni nabywcy. Ceny uzyskane dotychczas w wyniku aukcji są wyższe od tych, które zostały ustalone na I kwartał 2013 roku w sprzedaży ofertowej, niekiedy nawet o 40 proc. i więcej. Znaczący wzrost cen odnotowano w dyrekcjach obejmujących obszary graniczące z Niemcami. Ceny na Wschodzie są niższe.

Pula inwestycyjna (wydzielona do sprzedaży ofertowej ilość drewna dla firm, które rozwijają działalność i zwiększają produkcję), wynosząca 3 proc. całej puli surowca, również cieszy się znacznym zainteresowaniem. Do 1 lutego 2013 r. chętni przedsiębiorcy mogą składać wnioski do odpowiednich RDLP o zakwalifikowanie do uczestnictwa w tej formie sprzedaży, przedstawiając m.in. dokumenty potwierdzające dokonanie inwestycji zwiększających moce przerobowe ich firm. Przewidujemy, że w całych LP w procedurze tej uczestniczyć może od 40 do 50 przedsiębiorców.

Na ten rok LP zaoferowały do sprzedaży ogółem 35,7 mln m3 drewna. Pula hurtowa - dla przedsiębiorców, wynosi 29,2 mln m3 (reszta jest przeznaczona dla odbiorców detalicznych). W porównaniu do ubiegłego roku Lasy zwiększyły ofertę w takich sortymentach, jak drewno tartaczne iglaste – o prawie 250 tys. m3, papierówka iglasta – o 85 tys. m3, papierówka liściasta – o 30 tys. m3.

Porównując ceny na rynkach zagranicznych, można stwierdzić, że są one podobne do cen w Polsce. Na przykład ceny papierówki iglastej w Niemczech, Czechach i na Białorusi oscylują w przedziale 35 – 40 EUR/m3, tj. 140 – 160 zł/m3, zaś w Polsce w 2012 r. - 145 zł/m3. Cena drewna tartacznego sosnowe w Europie dochodzi nawet do 70 EUR/m3, tj. 280 zł/m3, a w Polsce drewno tartaczne sosnowe oferowane było po ok. 240 zł/m3.

- Zasady sprzedaży drewna na rok 2013 uwzględniają większość postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ostatnich latach. Najważniejsze, że przełamaliśmy impas w rozmowach z przemysłem drzewnym. Efektem porozumienia jest nowy, ofertowy system sprzedaży surowca, który nie tylko lepiej przygotuje nas i naszych klientów na okres spodziewanego pogorszenia koniunktury, lecz także ułatwi pracę nadleśnictw, m.in. poprzez zawieranie umów rocznych – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Drewno dla przedsiębiorców jest sprzedawane w trzech procedurach internetowych:
- sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) dla klientów z tzw. historią zakupów (tych, którzy nabywali już surowiec od LP);
- sprzedaży ofertowej w PLD dla firm, które realizują nowe inwestycje;
- aukcjach w aplikacji „e-drewno” dla wszystkich zainteresowanych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

dlaczego jest nam drzewiarzom bardzo dobrze

według zielonego monopolu cieszmy sie z możliwości zakupu surowca ,a ile i po jakiej cenie to oni to maja głęboko w /// cztery litery /// .mam nadzieje ze może kiedyś wsadza ileś osób decyzyjnych za ostatnie 5 lat psucia branży drzewnej i stworzenia dobrobytu dla wybranych 25 tysięcy zielonych kacykow

adam mituniewicz [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-01 08:17:12

Zgłoś nadużycie

jak mafia [1]

Jeśli można tu mówić o jakimś sukcesie, to chyba tylko o sukcesie LP że sprzedali wszystko za ceny które będą niszczyć mniejsze firmy. 29mln m3 na 35mln m3, wystawionych sprzedano na portalu, a reszta, która nie mogła tam kupić wyrzynała się na aukcjach!!! Zeby tego było mało, teraz poczekajmy ile z tych kupionych mas bedzie nie odbieranych przez tak zwane "wielkie firmy", a za rok to samo....

Ja [6]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-01 13:50:08

Zgłoś nadużycie

nie wszyscy

Czy wiecie ,że LP z niektórymi firmami zawierają umowy nadrzędne . Wszyscy którzy licytują drewno podpisują umowy lokalne . Niektórzy po licytacji podpisują w dyrekcji umowy nadrzędne .(zgroza)
Te duże firmy czują się dobrze . Zobaczcie bilans sponsora z Zielonej Góry . rentowność ok. 30 % . Rocznik statystyczny podaje oficjalną rentowność branży drzewnej na 2,8 %( dwa przecinek osiem )

jan [2]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-01 15:34:13

Zgłoś nadużycie

zawsze

zawsze tak było, że byli klijenci i klijenci strategiczni i tak na razie pozostanie, my na to i tak nic nie poradzimy, każdy prowadzi swoją własną strategię, która jak do tej pory skutecznie dzięki systemowi sprzedaży LP, prowadzi do wyżynania się cenami jeden drugiego, może czasem trzeba odpuscić i mieć ten zdrowy rozsadek,,,

kupiec22 [47]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-01 19:23:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA