/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Ceny drewna opałowego w RDLP Radom mogą być niższe

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2013-01-15


Drewno opałowe sprzedawane przez świętokrzyskich i radomskich leśników może być w tym roku tańsze o kilka, a nawet kilkanaście procent. Od niedawna bowiem nadleśnictwa same ustalają ceny detaliczne. Za metr sześcienny drewna trzeba obecnie zapłacić od 80 do 246 zł.

Drewno opałowe może być tańszeDrewno opałowe może być tańszeFot. Drewno.pl

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Kuc powiedział, że od początku tego roku jeszcze bardziej złagodzono zasady ustalania cen detalicznych drewna. Teraz mogą o nich decydować nadleśnictwa, które same dopasowują cennik do sytuacji na rynku i zapotrzebowania na określone rodzaje drewna.

W niektórych nadleśnictwach drewno będzie więc teraz można kupić o kilka czy nawet kilkanaście procent taniej. Na przykład w nadleśnictwie w Radomiu o 10 proc. w stosunku do roku ub. spadła cena tzw. papierówki.

Obecnie, w zależności od nadleśnictwa, gatunku i jakości produktu, trzeba zapłacić od ok. 80 zł za metr sześć. drewna liściastego miękkiego przeznaczonego na opał, np. topoli czy osiki, do ok. 190-250 zł za wysokojakościową tzw. papierówkę.

Papierówka, która jest wyrabiana m.in. z twardego drewna liściastego i sprzedawana w wałkach, cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza u właścicieli kominków. Papierówka kosztuje więcej, bo traktuje się ją jako drewno użytkowe, przeznaczone do wyrobu elementów architektury ogrodowej, palików i sztachet, czasami stempli.

Jako drewno opałowe papierówkę chętnie kupują właściciele kominków. Cenią ją ze względu na walory estetyczne ułożonych przy kominku polan, równą wielkość wałków, brak zgnilizn i sęków. W Nadleśnictwie Radom za metr sześc. drewna opałowego iglastego trzeba zapłacić 108 zł brutto. Cena tej samej ilości drewna liściastego twardego (dąb, buk, grab, jesiony, klony, wiązy, brzoza) – wynosi 130 zł, a drewna liściastego miękkiego (topola, osika) - 80 zł.

Leśnicy mają też w sprzedaży tzw. drobnicę opałową (gałęziówkę). Jest ona kupowana głównie przez mieszkańców wiosek położonych w sąsiedztwie lasu. Jej cena jest niższa, bo kupujący sam przygotowuje drewno na zrębie.

Według rzecznika liczba klientów kupujących w nadleśnictwach drewno na opał stale rośnie. Tymczasem - jak tłumaczy Kuc - możliwości sprzedaży przez leśników drewna na opał są ograniczone. Roczny limit sprzedaży jest związany z określonymi zasadami hodowli lasów i leśnicy nie mogą go przekroczyć.

Rzecznik podkreślił, że z roku na rok podaż drewna opałowego w Lasach Państwowych rośnie, pomimo m.in. zwiększania się powierzchni leśnej kraju. Związane jest to z właściwym prowadzeniem gospodarki leśnej przez leśników. Dlatego - zdaniem Kuca – początek roku to najlepszy czas na zakup drewna opałowego. Rusza wtedy jego bieżące pozyskanie.

W tym roku na terenie RDLP w Radomiu planuje się pozyskanie ponad 128 tys. metrów sześć. drewna opałowego, z czego ok. 70 tys. metrów sześciennych to drewno gatunków liściastych.

 

Polecamy również:

Jak rozpoznać czy drewno kominkowe jest wystarczająco suche? 

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Drewno opałowe podrożeje


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Chciałbym napisac, że tekst opisuję nieprawdę!!!

Odkąd pracuję w lasach, tj. od 2008 roku ceny na drewno S4 czy M2 zawsze leżały w gestii Nadleśnictw i nie musiały być skorelowane z cenami systemowymi.

Limit sprzedaży drewna opałowego nie zależy od zabiegów hodowlanych:)ale niech już będzie.

Co innego, że tak na prawdę typowego S4 jest nie tak znowu dużo - a to już wynika prędzej z klasyfikacji:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-15 12:01:35

Zgłoś nadużycie

ceny drewna

Cenę wszystkich sortymentów w 2013 roku określa nadleśniczy, brak korelacji z innymi cenami.

tom [4]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-16 19:25:59

Zgłoś nadużycie

Niestety...

Nie do końca pojawiły się wewnętrzne przepisy oraz ważne jest założenie, że ceny nie mogą być niższe niż ceny hurtowe z przetargów.
Chodzi o logikę

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-16 19:35:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA