/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kronopol: 14 mln kary za zmowę cenową

UOKIK

Autor: oprac. dja
Źródło: UOKIK
Data: 2013-01-08


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Kronopol blisko 14 mln zł kary za ustalanie cen z dystrybutorami płyt drewnopochodnych.

Kronopol: 14 mln zł kary za ustalanie cen z dystrybutorami płyt drewnopochodnychKronopol: 14 mln zł kary za ustalanie cen z dystrybutorami płyt drewnopochodnychFot. Drewno.pl

Postępowanie przeciw spółce z Żar wszczęte zostało w marcu 2012r. jako konsekwencja kontroli z przeszukaniem przeprowadzonej przez UOKiK w siedzibie firmy w innym postępowaniu (chodzi o "horyzontalne" porozumienie cenowe, zawarte przez największych graczy na krajowym rynku płyt drewnopochodnych). Zebrane wówczas materiały oraz prowadzona analiza wykazały, że Kronopol przez ponad 10 lat, od 2001 do 2012r., ustalał z autoryzowanymi przedstawicielami oraz hurtowniami przedstawicielskimi minimalne hurtowe ceny odsprzedaży swoich produktów.

Porozumienie dotyczyło płyt wiórowych i pilśniowych, używanych głównie w przemyśle meblarskim. W efekcie zmowy wybranych produktów Kronopolu nie można było kupić taniej niż po uzgodnionej przez przedsiębiorców cenie minimalnej. Stosowanie przez autoryzowanych dystrybutorów cen niższych od ustalonych, groziło bowiem sankcjami finansowymi ze strony producenta.

Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść 10% przychodu. Na obniżkę sankcji przedsiębiorca uczestniczący w zmowie może liczyć, jeśli podejmie współpracę z Urzędem. Kronopol złożył wniosek leniency, jednak jako inicjator porozumienia nie mógł otrzymać całkowitego zwolnienia z kary, a jedynie jej redukcję. Producent dostarczył istotne informacje, m.in. korespondencję handlową oraz notatki ze spotkań z dystrybutorami, a także zaprzestał udziału w zmowie. Dlatego Prezes UOKiK zdecydowała o obniżeniu sankcji finansowej o 30%. Ostatecznie kara nałożona na Kronopol wyniosła 13,738 mln zł).

UOKiK wciąż prowadzi postępowanie w sprawie możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku płyt drewnopochodnych przez największych dostawców na krajowy rynek. Postępowaniem objęte są oprócz Kronopolu: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Grajewo oraz Pfleiderer Prospan.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

płyty pilśniowe?

Proszę o uzupełnienie od autora tekstu, kiedy i gdzie Kronopol produkował płyty pilśniowe? Coś mi się zdaje, że to jakaś błędna informacja.

Feniks Sp. z o.o. [2]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-14 08:29:42

Zgłoś nadużycie

Treść komunikatu została przygotowana przez UOKiK i nie widzę w niej ...

błędu. Do grupy płyt pilśniowych należą m.in. płyty MDF, HDF i LDF produkowane/znajdujące się w ofercie Kronopolu.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-14 10:06:23

Zgłoś nadużycie

o ho ,ho [1]

4 miliardy obrotu , 800 mln zysku , 14 mln kary

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-15 12:53:17

Zgłoś nadużycie

Myślisz, że nie boli? Mieć, a nie mieć 14 mln....

Michał [141]Odpowiedz na ten komentarz2013-01-15 14:26:31

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz