DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Historia Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowej

Urząd Gminy Rudniki

Autor: Edward Gładysz
Źródło: Urząd Gminy Rudniki
Data: 2004-04-01


Pomysłodawcą zorganizowania zawodów Drwali w Bobrowej, gmina Rudniki, powiat Olesno, województwo Opolskie jest mieszkaniec Bobrowy Edward Gładysz lider programu odnowy wsi w tej miejscowości, jednocześnie przewodniczący Rady Gminy Rudniki.
Zawody Drwali organizowane są od 2000 r. w ramach programu odnowy wsi Województwa Opolskiego.

Zawody drwali w BobrowejZawody drwali w BobrowejFot. Drewno.pl

Podstawą zorganizowania Zawodów Drwali jest historia tej wsi, której nazwa pochodzi od „bobra”. Jeszcze w czasach, gdy nie istniała żadna osada ludzka a cały teren porastały lasy, zwierzęta te występowały tu bardzo licznie i były jedynymi drwalami w lesie. Jednak upływ czasu i postęp techniki spowodował, że zęby „bobrów” drwale z Bobrowy zamienili na zęby pił. A że we wsi funkcjonuje Zakład Usług Leśnych „Knieja” nie pozostało nic innego jak przekształcić pomysł w czyn i zorganizować pokazowe zawody drwali.

I Zawody Drwali odbyły się w czerwcu 2000r. pod przewodnictwem druhów strażaków z Bobrowej, Nadleśnictwa Olesno i właściciela Zakładu Usług Leśnych „Knieja”
w następujących konkurencjach:
1) Obalanie
2) Przygotowanie pilarki do pracy
3) Złożona przerzynka kłód
4) Dokładność przerzynki
oraz konkurs na najładniejszą rzeźbę wykonaną pilarką. W I Zawodach Drwali uczestniczyło 14 zawodników.

Drwale rąbali drewna, publiczność podziwiała ich kunszt, najmłodsi uczestnicy i nie tylko mogli spędzić swój wolny czas pośród niezliczonych atrakcji. Na imprezie integrowały się najróżniejsze środowiska. Wśród niezliczonej rzeszy widzów można było znaleźć ludzi z wielu zakątków kraju a nawet z zagranicy.
W czerwcu 2001r. na II już Międzynarodowe Zawody Drwali dotarli drwale z Czech i Niemiec, a także wielu świetnych drwali z Polski. Przybyli również znakomici goście, których nie mogło zabraknąć na tak świetnej imprezie. W zawodach uczestniczyło18 zawodników z Polski, Czech, Niemiec.
Doceniając wkład pracy i pomysł II Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie zostały uznane za „Najlepszy projekt odnowy wsi Województwa Opolskiego”.
W czerwcu 2002r. na III Międzynarodowe Zawody Drwali do Bobrowej przybyli zawodnicy i goście z Polski, Czech, Słowacji i Szwecji. W zawodach brało udział 20 zawodników, w następujących kategoriach:
1) obalanie
2) przygotowanie pilarki do pracy
3) złożona przerzynka kłód
4) dokładność przerzynki
5) okrzesywanie
oraz konkurs na najładniejszą rzeźbę wykonaną piłą.

W zawodach zwyciężyli :
I Detrich Harder z Niemiec – 621 pkt.
II Jacek Stochmiałek z Polski – 589 pkt.
III Erwin Krupa z Polski – 588 pkt. (ZUL „Dąbrowa”)

W czerwcu 2003 roku w Bobrowie brało udział 27 zawodników z Polski, Czech, Niemiec, Szwecji i Francji w następujących konkurencjach :
1) obalanie
2) przygotowanie pilarki do pracy
3) złożona przerzynka kłód
4) dokładność przerzynki
5) okrzesywanie
oraz w konkursie na najładniejszą rzeźbę w drewnie wykonaną piłą.
Zwyciężyli :
I Detrich Harder z Niemiec
II Andreas Koegel z Niemiec
III Mirosław Kokociński z Polski
W czerwcu 2004r. w V Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowie startowało 34 zawodników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Francji w następujących konkurencjach :
1) obalanie
2) przygotowanie pilarki do pracy
3) złożona przerzynka kłód
4) dokładność przerzynki
5) okrzesywanie
oraz w konkursie na najładniejszą rzeźbę.

Zwycięzcą po raz trzeci został - Ditrich Harder z Niemiec – 1263 pkt. Kolejne miejsca zajęli: II Frantisek Vitasek z Czech – 1218 pkt. i III Jacek Stochmiałek z Polski – 1179 pkt. (ZUL Knieja)

V Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej okazały się najlepszą inicjatywą samorządową promującą województwo Opolskie za granicą. W konkursie Marszałka Województwa Opolskiego „Partnerstwo bez granic” organizatorzy Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie zdobyli I miejsce.

Zawody Drwali w Bobrowej organizowane są zgodnie z regulaminem Zawodów Drwali Dyrekcji Generalnych Lasów Państwowych. Są to jedyne zawody w Polsce, w których uczestniczy największa ilość zawodników z Polski i z zagranicy. Impreza trwa nieprzerwanie przez trzy dni i noce. Jest wiele imprez towarzyszących zawodom.

Od 2001r. zawody organizowane są przez OSP Bobrowa przy wsparciu ZUL Knieja, Nadleśnictwa Olesno, Gminy Rudniki, GOKSiR Rudniki, Starostwa Powiatowego w Oleśnie i Urzędu Marszałkowskiego w Opolu i innych sponsorów. Drwale z Bobrowej i Gminy Rudniki biorą udział w zawodach drwali w Niemczech i Czechach.

Impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mediów jak również uczestników, sympatyków, fanów i gości.
Patronat nad zawodami objęli : Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Marszałek Województwa Opolskiego; Wojewoda Opolski; Dyrektor Lasów Państwowych w Katowicach; Starosta Powiatu Oleskiego; Wójt Gminy Rudniki.
Patronat medialny: Radio Opole; Nowa Trybuna Opolska; Kulisy Powiatu; Trybuna Leśna; Drwal; Głos Lasu.
Relacje z zawodów w TVP 1 – Teleexpres; Agrolinia; TVP 2 – Panorama; TVP 3; Telewizje Regionalne; RMF-FM; Radio ZET; Program I PR; Gazeta Wyborcza; Dziennik Zachodni; Trencianskie Nowiny (gazeta słowacka).

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz