/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nowe normy na drewno iglaste kłodowane

Lasy Państwowe

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-11-16


Od początku przyszłego roku zacznie obowiązywać Zarządzenie nr 53 dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach oraz ewidencji surowca drzewnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

Nowe normy na drewno iglaste kłodowaneNowe normy na drewno iglaste kłodowaneFot. Drewno.pl

Dla rynku surowca drzewnego Zarządzenie nr 53 stanowić będzie normę, według której drewno kłodowane pochodzące z lasów państwowych będzie przygotowywane, mierzone i klasyfikowane.

Nowe warunki odbioru kłód to m.in. efekt wypadkowa wcześniejszych klasyfikacji i doświadczeń Lasów Państwowych z obrotem drewnem kłodowanym oraz pracy nad mocno skrytykowanym przez przemysł drzewny projektem z 2010r.

Jakie są zalety nowych zasad? Na pewno zaletą jest fakt, że wreszcie się pojawiły. Od wielu lat brakowało jednolitego podejścia do tematu, który jak to często niestety bywa, obchodzony był mniej lub bardziej zgodnie z prawem i zasadami równej konkurencji. Kolejnym plusem jest to, że została uwzględniona część oczekiwań przemysłu drzewnego (m.in. długości kłód, możliwości pomiaru elektronicznego u odbiorcy).

Czy nowy projekt jest bez wad? Na pewno nie. Już wstępne zapoznanie się z wymaganiami budzi zastrzeżenia co do zakresu dopuszczalnych wad, które dla drewna iglastego wydają się być zbyt szerokie. Przede wszystkim zbyt duży wydaje się margines dopuszczalnych krzywizn, skopiowany praktycznie z drewna wielkowymiarowego, tyle że w drewnie takim zasadniczo mamy szansę na przeprowadzenie manipulacji, która je zniweluje, a w kłodzie już niestety nie. Drugi poważnym błędem jest pomysł wyrobu kłód w klasie D. Drewno takie jest nieprzydatne dla przemysłu tartacznego i powinno trafić na rynek np. jako drewno opałowe. Dziwić może brak uwzględnienia możliwości elektronicznego pomiaru kłód podczas pozyskania drewna przez harvestery oraz niedoprecyzowanie zasad pomiaru elektronicznego u odbiorcy.

Oczywiście każdy zainteresowany może znaleźć więcej zalet i wad nowej klasyfikacji kłód, ale niestety to wciąż tylko opis cech towaru, którego cena nie jest znana. Towaru, który teoretycznie jest oczekiwany na rynku i którego udział w obrotach Lasów Państwowych pozostanie marginalny, jeśli prawdą okaże się poziom cen o jakim mówi się w kuluarach.

Do pobrania:
Zarządzenie nr 53 dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach oraz ewidencji surowca drzewnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

kpina

Sami leśnicy przyznają - kto kupi tą kłodę w B klasie z 3 cm sękami ???
Krzywizna 3cm/metr ??? I co ??? to oznacza dopuszczalne 12 cm krzywizny na 4 metrowej kłodzie !!! Leśnicy dymają drzewiarzy kolejny raz i kolejny raz w świetle przepisów. Jak do tego doszło ?

Rafał [20]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-16 23:04:04

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA