/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Komunikat PIGPD po konferencji: Możliwości wykorzystania sektora leśno-drzewnego w rozwoju kraju

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-10-29


W ubiegłym tygodniu w Sękocinie k. Warszawy odbyła się organizowana przez Lasy Państwowe konferencja "Możliwości wykorzystania sektora leśno-drzewnego w rozwoju kraju". Burzą zakończyła się ostatnia z konferencyjnych prezentacji. Referat na temat nowych zasad sprzedaży drewna, wygłoszony przez Naczelnika Wydziału Marketingu DGLP Andrzeja Ballauna - okazał się w swej treści istotnie różny od warunków uzgadnianych od wielu miesięcy prze specjalną Grupę Roboczą. Poniżej przytaczamy komunikat Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego jaki został wydany po konferencji.

Trzy tygodnie przed planowanym rozpoczęciem sprzedaży drewna na 2013r. wciąż nie wiadomo jakie będą jej zasadyTrzy tygodnie przed planowanym rozpoczęciem sprzedaży drewna na 2013r. wciąż nie wiadomo jakie będą jej zasadyFot. Drewno.pl

Komunikat  nr 16/2012
z dn. 26.10.2012r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby

W dn. 24-25 października w Sękocinie Lasy Państwowe zorganizowały konferencję o wiele zapowiadającym tytule "Możliwości wykorzystania sektora leśno – drzewnego w rozwoju kraju". Wśród prelegentów był m. in. dyrektor generalny LP Adam Wasiak, dyrektor BULiGL Janusz Dawidziuk, doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Borecki wraz z licznym gronem innych przedstawicieli nauki, przedstawiciel Ministra Gospodarki. Konferencję połączono z brifingiem prasowym, na którym przekazane miały być informacje o nowym systemie sprzedaży drewna. 

Z uwagą wysłuchaliśmy wystąpienia dyrektora Adama Wasiaka, który mówił o nie docenianej, acz bardzo znaczącej w gospodarce kraju roli sektora leśno-drzewnego oraz o koniecznym i postępującym zacieśnianiu współpracy LP i przemysłu drzewnego. Znaczenie naszego sektora podkreśliła również prof. Ewa Ratajczak z ITD, zwracając jednak uwagę na pewne dysproporcje – np. średnia płaca w przemyśle drzewnym to ok. 75% średniej krajowej a w LP – 175% (bez nagród z zysku). Janusz Dawidziuk przedstawił optymistyczne prognozy zwiększania pozyskania drewna, które nawet przy istniejących obecnie ograniczeniach w ciągu 30 lat wzrosłoby o 34%, do 43,4 mln m3 (tylko grubizny netto). Możliwości są jednak znacznie większe a ich wykorzystanie zależy od zmiany przepisów, o czym mówił prof. Tomasz Borecki, zapowiadając konieczne rozdzielenie etatów rębnego i przedrębnego oraz oddzielenie od etatu głównego drewna pozyskanego w użytkowaniu przygodnym. Od siebie mogę dodać, że tylko te dwie zmiany, od dawna postulowane przez Izbę, oznaczałyby skokowy wzrost podaży drewna o ok. 7,5 mln m3 rocznie! Naturalnie to teoria, bo nikt nie może dziś określić np. prawdopodobnego poziomu zmniejszenia pozyskania drewna, wymuszanego przez ekologów.

To co dla nas najistotniejsze, zostało przedstawione w ostatnim referacie przez Naczelnika Wydziału Marketingu DGLP Andrzeja Ballauna. Mowa oczywiście o zmianach zasad sprzedaży drewna, negocjowanych od jesieni 2011r., gdy powstała w tym celu mieszana Grupa Robocza. Te rozmowy wciąż trwają, ale z ostatnich komunikatów Izby znacie Państwo dotychczasowe, publicznie przyjęte ustalenia. Z tym większym zaskoczeniem usłyszeliśmy o rzeczach nowych, których w ogóle nie uzgadnialiśmy i o propozycjach istotnych zmian rzeczy już ustalonych. Lasy Państwowe – tłumacząc to presją UOKiK – postanowiły bowiem utworzyć dodatkową pulę drewna, przeznaczoną na zaopatrzenie firm inwestujących w zwiększenie przerobu. Można naturalnie uznać, że służyć to będzie nie tylko obecnym ale też w przyszłości wszystkim inwestorom i zmianę zaakceptować, gdyby nie fakt, że pula ta ma być stworzona kosztem dotychczasowych odbiorców. W tym celu podstawą ich zakupów w ramach umów długoterminowych ma być już nie 70% ich średniej trzyletniej historii, lecz "65 do 68%" z historii 2-letniej. Na to nie ma naszej zgody, co jednogłośnie przekazali obecni na sali przedstawiciele przemysłu. 

Jeszcze bardziej zbulwersowała wszystkich niejasna informacja, że ceny na drewno objęte umowami zostaną dopiero ustalone "przez dyrektorów RDLP w porozumieniu z nadleśniczymi" i mają być oparte o "średnie wyniki sprzedaży z Portalu Leśno-Drzewnego i systemowego e-drewno". Wiadomo co to oznacza – istotną podwyżkę na podstawową masę drewna stosunku do cen uzyskanych na przetargach zamkniętych zamiast oczekiwanej przez przemysł – ok. 7-procentowej obniżki. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nic nie wiedzą o kryzysie gospodarczym albo ten fakt ignorują w imię własnych, chwilowych i iluzorycznych korzyści. Na to też nie ma naszej zgody. Wzburzenie, jakie wywołała ta informacja dobitnie o tym świadczy.

Oczywiście to co przedstawił naczelnik A. Ballaun nie stanowi rozwiązań zatwierdzonych i ostatecznych. Do momentu podpisania odpowiedniego zarządzenia przez dyrektora Adama Wasiaka, jest to jedynie ciąg dalszy dyskusji i konsultacji i tak to traktujemy. Niestety Dyrektora Generalnego nie było na sali w czasie tej prezentacji, więc nie mogliśmy jego spytać o planowane decyzje. Bez wątpienia uczynimy to bez zwłoki. Jedno jest pewne – rozpoczęcie procedur sprzedaży na 2013r. nastąpi w dn. 12 listopada. Oznacza to, że ostatecznego ogłoszenia zasad sprzedaży spodziewać się musimy najpóźniej podczas konferencji, jaką nasza Izba organizuje – we współpracy z Lasami Państwowymi – w Poznaniu w dn. 09 listopada. Stosowne wystąpienie Zastępcy Dyrektora Generalnego LP Marcina Polaka jest przewidziane w jej programie. 

Bogdan Czemko
Biuro Izby

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz