Komunikat nr 16/2012
z dn. 26.10.2012r.
Szanowni Państwo,
Członkowie Izby
W dn. 24-25 października w Sękocinie Lasy Państwowe zorganizowały konferencję o wiele zapowiadającym tytule "Możliwości wykorzystania sektora leśno – drzewnego w rozwoju kraju". Wśród prelegentów był m. in. dyrektor generalny LP Adam Wasiak, dyrektor BULiGL Janusz Dawidziuk, doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Borecki wraz z licznym gronem innych przedstawicieli nauki, przedstawiciel Ministra Gospodarki. Konferencję połączono z brifingiem prasowym, na którym przekazane miały być informacje o nowym systemie sprzedaży drewna.
Z uwagą wysłuchaliśmy wystąpienia dyrektora Adama Wasiaka, który mówił o nie docenianej, acz bardzo znaczącej w gospodarce kraju roli sektora leśno-drzewnego oraz o koniecznym i postępującym zacieśnianiu współpracy LP i przemysłu drzewnego. Znaczenie naszego sektora podkreśliła również prof. Ewa Ratajczak z ITD, zwracając jednak uwagę na pewne dysproporcje – np. średnia płaca w przemyśle drzewnym to ok. 75% średniej krajowej a w LP – 175% (bez nagród z zysku). Janusz Dawidziuk przedstawił optymistyczne prognozy zwiększania pozyskania drewna, które nawet przy istniejących obecnie ograniczeniach w ciągu 30 lat wzrosłoby o 34%, do 43,4 mln m3 (tylko grubizny netto). Możliwości są jednak znacznie większe a ich wykorzystanie zależy od zmiany przepisów, o czym mówił prof. Tomasz Borecki, zapowiadając konieczne rozdzielenie etatów rębnego i przedrębnego oraz oddzielenie od etatu głównego drewna pozyskanego w użytkowaniu przygodnym. Od siebie mogę dodać, że tylko te dwie zmiany, od dawna postulowane przez Izbę, oznaczałyby skokowy wzrost podaży drewna o ok. 7,5 mln m3 rocznie! Naturalnie to teoria, bo nikt nie może dziś określić np. prawdopodobnego poziomu zmniejszenia pozyskania drewna, wymuszanego przez ekologów.
To co dla nas najistotniejsze, zostało przedstawione w ostatnim referacie przez Naczelnika Wydziału Marketingu DGLP Andrzeja Ballauna. Mowa oczywiście o zmianach zasad sprzedaży drewna, negocjowanych od jesieni 2011r., gdy powstała w tym celu mieszana Grupa Robocza. Te rozmowy wciąż trwają, ale z ostatnich komunikatów Izby znacie Państwo dotychczasowe, publicznie przyjęte ustalenia. Z tym większym zaskoczeniem usłyszeliśmy o rzeczach nowych, których w ogóle nie uzgadnialiśmy i o propozycjach istotnych zmian rzeczy już ustalonych. Lasy Państwowe – tłumacząc to presją UOKiK – postanowiły bowiem utworzyć dodatkową pulę drewna, przeznaczoną na zaopatrzenie firm inwestujących w zwiększenie przerobu. Można naturalnie uznać, że służyć to będzie nie tylko obecnym ale też w przyszłości wszystkim inwestorom i zmianę zaakceptować, gdyby nie fakt, że pula ta ma być stworzona kosztem dotychczasowych odbiorców. W tym celu podstawą ich zakupów w ramach umów długoterminowych ma być już nie 70% ich średniej trzyletniej historii, lecz "65 do 68%" z historii 2-letniej. Na to nie ma naszej zgody, co jednogłośnie przekazali obecni na sali przedstawiciele przemysłu.
Jeszcze bardziej zbulwersowała wszystkich niejasna informacja, że ceny na drewno objęte umowami zostaną dopiero ustalone "przez dyrektorów RDLP w porozumieniu z nadleśniczymi" i mają być oparte o "średnie wyniki sprzedaży z Portalu Leśno-Drzewnego i systemowego e-drewno". Wiadomo co to oznacza – istotną podwyżkę na podstawową masę drewna stosunku do cen uzyskanych na przetargach zamkniętych zamiast oczekiwanej przez przemysł – ok. 7-procentowej obniżki. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nic nie wiedzą o kryzysie gospodarczym albo ten fakt ignorują w imię własnych, chwilowych i iluzorycznych korzyści. Na to też nie ma naszej zgody. Wzburzenie, jakie wywołała ta informacja dobitnie o tym świadczy.
Oczywiście to co przedstawił naczelnik A. Ballaun nie stanowi rozwiązań zatwierdzonych i ostatecznych. Do momentu podpisania odpowiedniego zarządzenia przez dyrektora Adama Wasiaka, jest to jedynie ciąg dalszy dyskusji i konsultacji i tak to traktujemy. Niestety Dyrektora Generalnego nie było na sali w czasie tej prezentacji, więc nie mogliśmy jego spytać o planowane decyzje. Bez wątpienia uczynimy to bez zwłoki. Jedno jest pewne – rozpoczęcie procedur sprzedaży na 2013r. nastąpi w dn. 12 listopada. Oznacza to, że ostatecznego ogłoszenia zasad sprzedaży spodziewać się musimy najpóźniej podczas konferencji, jaką nasza Izba organizuje – we współpracy z Lasami Państwowymi – w Poznaniu w dn. 09 listopada. Stosowne wystąpienie Zastępcy Dyrektora Generalnego LP Marcina Polaka jest przewidziane w jej programie.
Bogdan Czemko
Biuro Izby