/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jak zapewnić trwałość brzeszczotu piły taśmowej

Autor: Wood-Mizer
Źródło: Planeta Wood-Mizer
Data: 2012-10-29


Prawidłowa konserwacja brzeszczotu i stosowanie się do zaleceń producenta gwarantuje najwyższą trwałość brzeszczotu. Zapewnia to również najwyższą dokładność cięcia.

Jak zapewnić trwałość brzeszczotu piły taśmowejJak zapewnić trwałość brzeszczotu piły taśmowejFot. Wood-Mizer

W celu jak najlepszego dopasowania brzeszczotu zalecamy skontaktowanie się ze specjalistą z firmy Wood-Mizer i przedyskutowanie dostępnych rozwiązań. Razem znajdziemy właściwy brzeszczot dla Twoich potrzeb.

Najczęstszą powodem niskiej wydajności brzeszczotu jest jego niewłaściwe przygotowanie i użytkowanie. Wiele problemów opisanych poniżej nie zaprząta głów klientów, którzy wybierają brzeszczoty i serwis Re-Sharp Wood-Mizer. Stosowane przez nas nowoczesne urządzenia, jak również wieloletnie doświadczenie gwarantują wysoką jakość przygotowania brzeszczotu i zapewniają jego optymalną żywotność.

Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na niektóre problemy i przedstawić sposoby ich rozwiązywania:
- zbyt niska prędkość posuwu podczas cięcia
- niewłaściwa geometria ostrza,
- nieprawidłowe rozwarcie zębów,
- nadmierne gromadzenie się żywicy na zębach,
- zbyt niskie położenie punktu rozwarcia – jeżeli punkt przegięcia (w którym rozwierak naciska na ząb) jest zbyt nisko, jednocześnie z zębem przeginana jest taśma (wrąb zęba), co powoduje faliste cięcie, ogranicza prędkość cięcia i przyczynia się do przedwczesnego pękania brzeszczotów.

Dziesięć sposobów na podniesienie trwałości brzeszczotu

1. Korzystanie z serwisu Re-Sharp firmy Wood-Mizer, który gwarantuje powtarzalność ostrzenia i zapewnia najwyższe parametry pracy brzeszczotu. Stosowanie specjalistycznych ostrzarek z ściernicą CBN (borazonową) oraz rozwieraków sterowanych numerycznie zapewnia bezproblemowe użytkowanie brzeszczotów oraz wysoką jakość pracy.

2. Zwracanie uwagi na szczegóły podczas cięcia. Operator powinien kontrolować wiele parametrów takich jak: napięcie brzeszczotu, prędkość posuwu, ustawienie prowadnicy brzeszczotu, jakość i czystość przecieranego materiału. Utrzymywanie wszystkich wymienionych wyżej czynników zapewnia optymalną prędkość i jakość przecierania.

3. Używanie większych kłód. Mniejsze kłody wymagają wykonanie większej ilości operacji związanych z położeniem kłody na maszynie. Najbardziej wydajne są kłody w przedziale średnic od 40 do 70 cm, ponieważ uzyskujemy z nich optymalną ilość desek.

4. Znajomość różnych gatunków drewna. Gatunki drewna różnią się między sobą przede wszystkim gęstością. Drewno iglaste ma niespójną gęstość (słoje, sęki) i wymagają używania brzeszczotu o innej geometrii zęba w stosunku do drewna liściastego. Stosowanie właściwego profilu zwiększa wydajność, jakość i prędkość cięcia.

5. Kontrolowanie poziomu wilgotności. W miarę wysychania kłody gęstość drewna zmienia się, co wymaga zastosowania właściwego brzeszczotu i doboru odpowiedniej prędkości cięcia.

6. Czyszczenie drewna. Zabrudzenia, kamienie, piasek i inne obce materiały, które mogą znajdować się na kłodzie, powodują szybsze stępienie brzeszczotu. Stępiony brzeszczot nie gwarantuje wysokiej jakości cięcia, a zmniejszanie prędkości posuwu tylko pozornie rozwiązuje problem. Jednym skutecznym rozwiązaniem jest korowarka Wood-Mizer.

7. Utrzymywanie naciągu brzeszczotu w zalecanym zakresie. Prawidłowy naciąg ma duże znaczenie dla optymalnej wydajności, jakości i prędkości cięcia oraz żywotności brzeszczotu.

8. Sprawdzanie poziomu zużycia pasów kół, na których obraca się brzeszczot. Zużyte pasy (mniej niż 1mm prześwitu) powodują stykanie się brzeszczotu z metalową krawędzią koła, co jest przyczyną przedwczesnego pękania brzeszczotów. Żywotność brzeszczotu skracają również nadmierne wibracje, które powstają wskutek gromadzenia się trocin na pasach lub pomiędzy pasem a kołem.

9. Prędkość posuwu cięcia. Powinna być możliwie jak najwyższa, z jednoczesnym zachowaniem prostego cięcia. Cięcie ze zbyt niskimi prędkościami zmniejsza wydajność cięcia i skraca żywotność brzeszczotu.

10. Ustawienie maszyny (prowadnice brzeszczotu, koła prowadzące i łoże maszyny). Prawidłowe ustawienie maszyny gwarantuje najwyższe parametry cięcia. Sprawdzenie ustawień powinno być wykonywane regularnie zgodnie z zaleceniami producenta.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz