DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Papież Jan Paweł II nie żyje

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-02


Papież Jan Paweł II zmarł w sobotę o godz. 21:37 - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej.

Na chwilę przed śmiercią Jan Paweł II powiedział "amen" - poinformowała telewizja RAI, powołując się na papieskie otoczenie. Oznacza to, że papież był do końca przytomny.

Według tych samych źródeł, Ojciec Święty umierał, trzymając za rękę swojego osobistego sekretarza abp. Stanisława Dziwisza.

"Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca" - powiedział przez łzy do wiernych na Placu św. Piotra arcybiskup Leonardo Sandri. Zapowiedział jednocześnie, że kardynał Sodano odprawi poranną mszę św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Na Placu świętego Piotra w Watykanie zgromadziły się dziesiątki tysięcy osób. Ludzie modlą się w skupieniu i odmawiają różaniec.

We Włoszech zarządzono trzydniową żałobę narodową po śmierci papieża Jana Pawła II, począwszy od niedzieli 3 kwietnia.

***


Podczas specjalnego wystąpienia prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił w Polsce żałobę narodową do dnia pogrzebu Jana Pawła II.

Prezydent wraz z rządem zarządził żałobę i opuszczenie flag państwowych do połowy masztu od soboty do dnia pogrzebu papieża. Chcę wyrazić nasz najgłębszy smutek i żałobę - odszedł wielki papież, nasz najwybitniejszy Rodak - oświadczył prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polska i Polacy mają szczególny dług wobec Jana Pawła II - powiedział w wystąpieniu poświęconym zmarłemu papieżowi. - Nie byłoby polskiej wolności bez papieża Jana Pawła II - podkreślił prezydent.

"Oddając hołd i wyrażając najgłębszy żal w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II, Karola Wojtyły zarządzam opuszczenie do połowy masztu flagi państwowej Rzeczpospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia do 9 kwietnia" - napisał prezydent Aleksander Kwaśniewski w swym zarządzeniu.

Flagę państwową opuszcza się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz państwa, innych organów państwowych, a także jednostek samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych.

***


Rząd, na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym w nocy z soboty na niedzielę, zdecydował o wprowadzeniu w Polsce żałoby narodowej po śmierci papieża Jana Pawła II. Będzie ona trwała do dnia pogrzebu Ojca Świętego.

W posiedzeniu Rady Ministrów uczestniczył również prezydent Aleksander Kwaśniewski, który wcześniej zdecydował, że w czasie trwania żałoby narodowej flaga państwowa zostanie opuszczona do połowy masztu.

Premier Marek Belka, w wystąpieniu wygłoszonym po posiedzeniu rządu, zwrócił się do władz państwowych, samorządowych, instytucji, organizacji odpowiedzialnych za imprezy kulturalne, sportowe oraz do mediów o przestrzeganie zasad żałobny narodowej i godne uczczenie pamięci Ojca Świętego.

Belka podkreślił, że był pytany, czy wystąpi z decyzją odwołującą wszelkie imprezy kulturalne i sportowe na czas żałoby narodowej.

"Są takie momenty, kiedy Polacy wiedzą najlepiej jak się zachowywać, co udowadniają już w ciągu ostatnich 48 godzin. Nie sądzę, aby taki zakaz był potrzebny" - powiedział premier.

Dodał, że jest głęboko przekonany, iż "ci wszyscy spośród nas, którzy są odpowiedzialni za życie kulturalne, imprezy masowe, w tym sportowe, będą najlepiej wiedzieć, jak postępować".

IAR/PAP, MFi @ 2005-04-02/03


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz