/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ceny drewna spadają

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-09-05


Od maja utrzymuje się spadkowa tendencja cen drewna. W przypadku większości gatunków, praktycznie z miesiąca na miesiąc są one niższe. Średnie ceny surowca tartacznego sosnowego licytowanego w sierpniu br. były niższe od rekordowego kwietnia o ponad 21%.

Cena drewna tartacznego sosnowego. Wylicytowane ceny dotyczą drewna klasy WCO1.Cena drewna tartacznego sosnowego. Wylicytowane ceny dotyczą drewna klasy WCO1.Fot. Drewno.pl

W tym samym czasie ceny surowca tartacznego dębowego spadły o ponad 14%, brzozowego o 17%, buka o 1%. Odbiegająca od schematu jest sytuacja dla drewna świerkowego, które taniało od lutego do lipca (z poziomu 256 do 213 zł/m3), aby w sierpniu osiągnąć poziom cen z kwietnia (240 zł/m3).

Spadkowi cen sprzyja zwiększona podaż drewna. Za wyjątkiem stycznia we wszystkich miesiącach tego roku ilości drewna wystawione na sprzedaż są wyraźnie, nawet kilkukrotnie wyższe niż w roku 2011.

Z niższych cen cieszą się przedsiębiorcy kupujący drewno na aukcjach e-drewno. Mniej powodów do radości mają ci, którzy mocno licytowali podczas czerwcowych aukcji systemowych. Wygląda na to że za "dostęp" do surowca zapłacili często 30% powyżej ceny, po której aktualnie można kupić surowiec. Niektóre firmy rozważają odstąpienie od podpisanych nadleśnictwami umów, inne próbują odsprzedać pule drewna z aukcji systemowych, zwłaszcza te, które związane są z dużymi odległościami transportowymi.
 

Podaż surowca drzewnego sosnowegoPodaż surowca drzewnego sosnowegoFot. Drewno.pl

 
Temat spadających cen drewna omawiany był podczas spotkania Rady Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem. Według jego opinii niższe ceny na pewno wpłyną na przychody Lasów Państwowych, ale nie będą miały znaczącego wpływu na zaplanowany wynik finansowy.
Zobacz również artykuł "Cena drewna - Gdzie - Za ile" >>>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz