/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RELACJA WIDEO

Wielkie sprzątanie i liczenie strat po trąbie powietrznej

Lasy Państwowe

Autor: Jacek Leszewski, Mateusz Stopiński, Grażyna Wolska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-07


Powalone drzewa, zniszczone liczne drogi leśne, mosty, co najmniej dwie uszkodzone leśniczówki i wiele innych obiektów, a wszystko to na obszarze odpowiadającym powierzchni kilkutysięcznego miasteczka – to skutki trąby powietrznej, która w sobotę 14 lipca po południu przeszła przez Bory Tucholskie.

Lipcowa trąba powietrzna zniszczyła ok. 650 ha lasuLipcowa trąba powietrzna zniszczyła ok. 650 ha lasuFot. Mateusz Stopiński

W nadleśnictwach Trzebciny i Osie (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu) oraz Lubichowo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku) żywioł spustoszył w sumie około 650 ha lasów, niszcząc lub uszkadzając ponad 125 tys. m sześć. drzew. W mniejszym stopniu dotknął też tereny dyrekcji pilskiej, m.in. Nadleśnictwo Trzcianka.

Ponad 80 proc. szkód wystąpiło na obszarze trzebcińskiego nadleśnictwa, gdzie trąba powaliła miejscami niemal wszystkie drzewa w kilkunastokilometrowym pasie o szerokości 300-400 m. Ucierpiały przede wszystkim drzewostany sosnowe w wieku od 40 do 100 lat. Na terenie toruńskiej dyrekcji leśnicy wstępnie szacują straty w surowcu drzewnym oraz koszty uprzątnięcia wywróconych i połamanych drzew, odnowienia zniszczonych lasów i naprawy infrastruktury na około 20 mln zł.

Po trąbie powietrznej - Nadlesnictwo Trzebciny - relacja wideo

To największa ostatnio klęska naturalna w kujawsko-pomorskich lasach, ale nie jedyna. Mniejsze wichury w końcu czerwca i na początku lipca wyrządziły szkody o różnych rozmiarach na terenie wielu nadleśnictw, w tym znaczniejsze w nadleśnictwach Cierpiszewo (35 tys. m sześć. uszkodzonych drzewostanów) i Potrzebowice (25 tys. m sześć.).

Pod presją czasu
Leśnicy i strażacy już do poniedziałku zdołali usunąć powalone drzewa tarasujące drogi publiczne m.in. wokół miejscowości Zdroje, Łążek-Szarłata, Stara Rzeka, Dębia Góra czy Wycinki, które ucierpiały w wyniku trąby powietrznej. Zabezpieczali też uszkodzone mienie mieszkańców. Leśnikom za sprawne działanie i szybką pomoc poszkodowanym podziękowali m.in. szefowie resortów środowiska Marcin Korolec oraz cyfryzacji i administracji Michał Boni, a także wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.

Usunięcie szkód w lasach potrwa znacznie dłużej. W poniedziałek 16 lipca w siedzibie Nadleśnictwa Trzebciny miejscowi leśnicy spotkali się z szefem RDLP w Toruniu Januszem Kaczmarkiem, by ustalić harmonogram najbliższych działań. Sprawą priorytetową jest udrożnienie leśnych dróg i szybkie usunięcie wywróconych drzew z lasu. Drewno to zostanie sprzedane, choć jego wartość będzie odpowiednio niższa w zależności od charakteru uszkodzeń. Czas jest wrogiem leśników, gdyż przy obecnej pogodzie, a zwłaszcza dużej wilgotności, drewno pozostawione zbyt długo w lesie szybko zsinieje. Na dodatek wywrócone, gnijące drzewa mogą sprzyjać rozwojowi szkodników owadzich. Dlatego likwidacja skutków huraganu będzie trwała również w soboty. Do pomocy leśniczym z czterech najbardziej poszkodowanych leśnictw Pohulanka, Wygoda, Zacisze i Szklana Huta zostaną skierowani pracownicy z innych jednostek toruńskiej dyrekcji oraz nowoczesne maszyny leśne – harwestery. Leśnicy zostaną też doposażeni w rejestratory służące do odbiórki i ewidencjonowania drewna.

Tereny bezpośrednio dotknięte klęską objęte są zakazem wstępu do lasu, gdyż pochylone drzewa i ich naderwane wierzchołki lub gałęzie stanowią duże zagrożenie dla turystów. Będą udostępniane sukcesywnie, w miarę ich uprzątania. Pozostałe lasy na obszarze poszkodowanych nadleśnictw są dostępne dla wszystkich tak jak zawsze.
Las powróci

Wielkie sprzątanie potrwa kilka miesięcy, ale praca leśników na tym się nie skończy. W najbliższych latach będą odnawiali zdewastowane tereny, tak, by w 2015 r. znów rósł tam las. W Nadleśnictwie Trzebciny leśnicy posadzą w tym celu ok. 4 mln sadzonek drzew z zakrytym systemem korzeniowym, pochodzących z leśnych szkółek kontenerowych. Nowe drzewostany będą pielęgnowane przez kilka pokoleń leśników, zanim osiągną wiek tych zniszczonych w kilkanaście minut przez żywioł.

Lasy Państwowe w tym i wszystkich podobnych wypadkach pokrywają koszty likwidacji skutków klęsk i odnowienia zniszczonych lasów z własnych środków. Są bowiem samodzielnie finansowo i nie korzystają co do zasady z dotacji budżetu państwa. Dla przykładu, tylko w 2010 r. łączne straty w państwowych lasach z powodu zimowej okiści, wiosennych powodzi i letnich wichur oceniono na łącznie ponad 300 mln zł.

Jak dotąd najtragiczniejszy w powojennej historii polskiego leśnictwa był huragan, który niemal równo dekadę temu (4 lipca 2002 r.) zniszczył 45 tys. ha lasów w Puszczy Piskiej, Kurpiowskiej, Boreckiej, Rominckiej i Augustowskiej. Białostockie nadleśnictwa dotknięte nawałnicą na likwidację jej skutków przeznaczyły tylko w ciągu pierwszych 2 lat około 120 mln zł (nie licząc środków funduszu leśnego, wspólnego dla całych LP). Cały proces odnowienia Puszczy Piskiej trwał ponad 7 lat i wymagał posadzenia 16 mln nowych drzew. Początkowo w porządkowaniu terenów poklęskowych uczestniczyło aż niemal 4 tys. osób.

Wielkie sprzątanie i liczenie strat po trąbie powietrznej (Zdjęcia: 2)

Lipcowa trąba powietrzna zniszczyła ok. 650 ha lasuMapa uszkodzeń lasów w Nadleśnictwie Trzebciny

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ohoho

wow...- to vhyba obowiązkowa mantra: Lasy Państwowe w tym i wszystkich podobnych wypadkach pokrywają koszty likwidacji skutków klęsk i odnowienia zniszczonych lasów z własnych środków. Są bowiem samodzielnie finansowo i nie korzystają co do zasady z dotacji budżetu państwa.

ta klęska spada Lasom dosłownie z nieba, nie zdziwie sie jesli wyasfaltuja drogi w na terenach kleskowych pozbywajac sie kłopotliwych nadwyżek...

Wujek samo dobro [2]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-07 08:50:37

Zgłoś nadużycie

W jakim celu?

Lasy miałyby asfaltować drogi?

Te drogi nie są dla lasów, a dla odbiorców!
Doceń to:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-07 19:17:25

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz