/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

20 lat Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

Lasy Państwowe

Autor: Jerzy Drabarczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-05-31


Skupiające blisko dwieście zakładów świadczących usługi na rzecz lasów i leśnictwa Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z siedzibą w Gołuchowie świętuje w tym roku dwudziestolecie swego istnienia.

Partnerzy Stowarzyszenia uhonorowani pamiątkowymi medalami 20-lecia SPLPartnerzy Stowarzyszenia uhonorowani pamiątkowymi medalami 20-lecia SPLFot. Jerzy Drabarczyk

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 25 maja w Ustroniu. Uczestniczyli w nim m.in. Stanisława Gorczyca, senator RP, Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody, Jan Szramka, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej, dyrektorzy regionalni LP: Leszek Banach (Zielona Góra), Piotr Grygier (Poznań) i Kazimierz Szabla (Katowice), reprezentanci nadleśnictw, ośrodków naukowych, OKL w Gołuchowie i OTL Jarocin było okazją do wspomnień, jak również zaprezentowania spraw bieżących Stowarzyszenia.

W polskim leśnictwie prywatyzacja usług rozpoczęła się na początku lat 90. ub. wieku. Prace w lasach zaczęły przejmować firmy tworzone przez byłych pracowników nadleśnictw (szacuje się, że do dziś z LP odeszło ponad 50 tys. osób, z których większość znalazła zatrudnienie w leśnych firmach). Pierwszą jednostką LP, która wprowadziła zewnętrzne zlecenia na prace leśne było Nadleśnictwo Dobrocin (RDLP Olsztyn). W ślad za nim prywatyzowano prace w nadleśnictwach: Olsztynek (RDLP Olsztyn), Rudziniec i Rudy Raciborskie (RDLP Katowice); a w dalszej kolejności - w Taczanowie (RDLP Poznań), Poddębicach (RDLP Łódź), Krośnie i Babimoście (RDLP Zielona Góra). Wówczas to, wykorzystując doświadczenia pionierskich jednostek LP, opracowano dla całego kraju pierwsze wytyczne dotyczące prywatyzacji usług, mające służyć partnerskiej współpracy i rozwojowi rynku usługowego w Lasach Państwowych. Był to też bodziec do powstania w 1992 r. komitetu założycielskiego Stowarzyszenia, które tworzyli prywatni przedsiębiorcy: patron SPL - nieżyjący już Mieczysław Wierzbicki, Henryka Szczepanowska, Jan Kubiak - obecny prezes SPL, Robert Kaźmierczak i Roman Pośpiech. Obecnie działalność Stowarzyszenia skupiona jest w 17. oddziałach i kołach rozlokowanych na terenie całego kraju.

- Dziś, patrząc z perspektywy 20 lat, z całą pewnością można powiedzieć, że prywatyzacja usług leśnych, mimo wielu trudności, była bardzo dobrym posunięciem - mówił senator Stanisław Gorczyca. Z kolei minister Janusz Zaleski podkreślał, że jednym z głównych źródeł oczywistego sukcesu Lasów Państwowych podczas transformacji, w zupełnie nowych uwarunkowaniach, są właśnie przedsiębiorcy leśni. - Dziś można dodać: ile dobrej koniunktury w Lasach, tyle dobrej koniunktury u przedsiębiorców leśnych - mówił. Natomiast Jan Szramka, składając życzenie w imieniu dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka, zaznaczył m.in., że Lasy będą nadal stymulowały rozwój przedsiębiorców. - Tym bardziej, że będziecie Państwo mogli np. rozszerzać swoją działalność o budowę czy konserwację dróg leśnych; jest tu dużo możliwości pracy - wyjaśnił.

***

Podczas uroczystości jubileuszowych wręczano medale „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” oraz „Medale 20-lecia SPL im. Mieczysława Wierzbickiego”. 11 osób uhonorowano Kordelasami Leśnika Polskiego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA