/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rozporządzenie w sprawie sposobu określania gęstości transportowanego drewna

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor:
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-05-21


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała o opublikowaniu rozporządzenia w sprawie sposobu określania gęstości drewna, wynikającego z ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.

Prawidłowo załadowane ciężarówki oznaczają wzrost bezpieczeństwa przewozu drewnaPrawidłowo załadowane ciężarówki oznaczają wzrost bezpieczeństwa przewozu drewnaFot. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego

Komunikat  nr 7/2012
z dn. 18.05.2012r.
Szanowni Państwo,
Członkowie Izby


Miło jest nam przekazać, że kolejna ważna sprawa, o której załatwienie od lat Izba zabiegała, jest już załatwiona. Informowaliśmy o niej jeszcze w ubiegłym roku, m. in. w wysłanym Wam Komunikacie nr.19/2011,(...).

Mowa o rozporządzeniu Ministra Środowiska i Ministra Gospodarki z dn. 02 maja 2012r., opublikowane w dn. 17 maja 2012r., „w sprawie określania gęstości drewna”, wynikającym z ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Ten dokument też załączamy, a chodzi oczywiście o drewno przewożone transportem drogowym. Od dnia wejścia tego rozporządzenia w życie, tj. od dnia 22 maja br., masa dłużyc i kłód na samochodach jadących z lasu do tartaku, fabryki płyt itd., będzie ustalana w sposób umowny – przez przemnożenie objętości ładunku wynikającej z kwitu przewozowego przez wartość gęstości drewna podaną w rozporządzeniu. Co istotne – ministrowie uwzględnili zarówno nasz wniosek o zastosowanie nieco korzystniejszych niż w proponowane w pierwotnej wersji wielkości tych przeliczników, oraz o sprecyzowanie, że do przeliczania objętości drewna stosowego z mp na m3, stosuje się przeliczniki z Polskiej Normy D-95000, a nie dowolne, wprowadzane przez LP w ich warunkach technicznych.

Można więc ww. zapisy uznać za sukces. Rozporządzenie nie jest jednak pozbawione wad, których ministerstwo nie usunęło choć je sygnalizowaliśmy – brak zwłaszcza jednoznacznego ustalenia, że przeliczniki o których mowa dotyczą drewna w postaci okrągłej, a nie – w dowolnej. Ten brak może jeszcze być przyczyną wielu nieporozumień. Niemniej najważniejsza sprawa – ochrona przed oskarżeniami Inspekcji Drogowej o umyślne przeładowanie samochodów z surowcem, co kończyło się zawsze drakońskimi karami – jest załatwiona.

Biuro Izby

 

Tekst rozporządzenia do pobrania >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA