Projektem będzie zarządzać GreenWood Resources Poland, założona w ubiegłym roku spółka należąca do GWR EUROPE Ldt., która jest z kolei spółką zależną amerykańskiej GreenWood Resources, Inc (Oregon/USA). GWR Poland będzie dzierżawić ziemię od lokalnych właścicieli i tworzyć kolejne plantacje drzew energetycznych. W nadchodzących miesiącach odbywać się będą nasadzenia na wydzierżawionych już gruntach, których pozyskano dotychczas ok. 2 tys ha. Do końca bieżącego roku planowane są umowy na dzierżawę kolejnego 1000 ha. Pierwsze pozyskanie surowca oczekiwane jest za cztery lata.
-International Paper ma długą tradycję dostarczania ekologicznych miejsc pracy wykorzystujących odnawialne zasoby. Ta umowa pozwoli nam stworzyć w pełni zintegrowany system dostaw biomasy. -powiedział Eric Chartrain, wiceprezes International Paper Europe, informując podpisaniu umowy z GreenWood Resources.
-Jestem bardzo dumny, że Polska została wybrana na lokalizację tej sztandarowej inwestycji. Jestem przekonany, że będzie to doskonały przykład działalności umożliwiający nam sprostanie ambitnym celom Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej i dostarczania biomasy dla przemysłu drzewnego. Takie inicjatywy przyczyniają się do tworzenia nowych, zielonych miejsc pracy, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Jednoczesna realizacja celów ochrony środowiska i rozwój gospodarczy są kluczowymi elementami polityki polskiego rządu -powiedział Marcin Korolec , minister środowiska, odnosząc się do informacji o podpisanej umowie.
Zawarta umowa jest następstwem sukcesu pilotażowego projektu, polegającego na prowadzeniu upraw szybkorosnących hybryd topoli będących źródłem biomasy. International Paper prowadzi w Polsce doświadczalne plantacje topoli od 8 lat. Realizacja projektu w pełnej sali zakłada dzierżawę gruntów od lokalnych rolników w celu produkcji biomasy w trzy- i czteroletnim systemie rotacji. Dzierżawa ziemi pod plantacje może poprawić poziom wykorzystania terenu przy jednoczesnym zabezpieczeniu miejsca pracy dla lokalnych społeczności wiejskich i dodatkowym źródle dochodów dla ich właścicieli. - podała firma International Paper w wydanym komunikacie.
-To kolejny kamień milowy dla GreenWood Resources i naszych spółek zależnych GWR Europe i GWR Poland -powiedział Jake Eaton, dyrektor zarządzający GreenWood Resources Europe. -Cieszymy się, że możemy być partnerem International Paper przy tworzeniu największej plantacji drzew na cele energetyczne w Europie i jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem naszej działalności w Polsce -dodał.
-Wierzymy, że hybrydowa topola jest idealnym surowcem do produkcji paliwa dla elektrociepłowni. Jest to ekologiczne i ekonomicznie opłacalne paliwo, pomagające Polsce osiągnąć cele związane z energią odnawialną. GWR ma olbrzymie doświadczenia w uprawie topoli na cele energetyczne oraz jako surowca do produkcji papieru i tarcicy. Umowy z International Paper jest pierwszą z wielu, jakie GWR planuje zawrzeć z partnerami w całej Europie. -mówił dalej Eaton.
Bieżące dostawy biomasy w Polsce nie są wystarczające, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu, dodatkowo wspierane przez unijne cele polityki energetycznej. Pod uwagę należy też brać istniejące i planowane przez polski rzad ograniczenia w zakresie możliwości wykorzystania na cele energetyczne biomasy pochodzenia leśnego. Dlatego nowe źródła biomasy jakimi są plantacje drzew szybkorosnących, mogą zapewnić stabilne dostawy surowca w rozsądnej cenie.
International Paper Kwidzyn chce zrezygnować z dużej części węgla i zastąpić go biomasą. Własne plantacje mają uniezależnić firmę od dostępności surowca i wahań jego ceny. W przyszłości drewno z plantacji posłuży również do produkcji celulozy, jednak aby nadawało się do tego celu, drzewa muszą rosnąć 8-9 lat.
W ciągu trzech lat, hybrydowe gatunki topoli mają być posadzone na powierzchni ok. 10 tys. ha. Drewno pochodzące z pozyskania po około czterech latach będzie mogło zostać wykorzystane jako biomasa w elektrociepłowni fabryki papieru International Paper Kwidzyn. Docelowa wielkość plantacji to 25 tys. ha.
Według założeń, z plantacji o powierzchni ok. 10 tys. ha firma uzyska ok. 300 tys. ton biomasy. Do jej obsługi konieczne będzie ok. 500-1000 osób.
Ciekawostką jest fakt, że uprawiana na plantacjach topola hybrydowa nie powinna uprzykrzać życia alergikom. Sadzone drzewa to osobniki rodzaju męskiego, które nie pylą.