/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

W Polsce powstaje największa europejska plantacja topoli

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: International Paper
Data: 2012-04-20


International Paper podpisał umowę z GreenWood Resources dotyczącą rozwoju plantacji topoli szybkorosnącej z przeznaczeniem na biomasę. Plantacja jaka powstanie na Pomorzu, w rejonie Kwidzynia, będzie największą tego typu w Europie.

Plantacja topoliPlantacja topoliFot. Pierre Mairé, CC

Projektem będzie zarządzać GreenWood Resources Poland, założona w ubiegłym roku spółka należąca do GWR EUROPE Ldt., która jest z kolei spółką zależną amerykańskiej GreenWood Resources, Inc (Oregon/USA). GWR Poland będzie dzierżawić ziemię od lokalnych właścicieli i tworzyć kolejne plantacje drzew energetycznych. W nadchodzących miesiącach odbywać się będą nasadzenia na wydzierżawionych już gruntach, których pozyskano dotychczas ok. 2 tys ha. Do końca bieżącego roku planowane są umowy na dzierżawę kolejnego 1000 ha. Pierwsze pozyskanie surowca oczekiwane jest za cztery lata.

-International Paper ma długą tradycję dostarczania ekologicznych miejsc pracy wykorzystujących odnawialne zasoby. Ta umowa pozwoli nam stworzyć w pełni zintegrowany system dostaw biomasy. -powiedział Eric Chartrain, wiceprezes International Paper Europe, informując podpisaniu umowy z GreenWood Resources.

-Jestem bardzo dumny, że Polska została wybrana na lokalizację tej sztandarowej inwestycji. Jestem przekonany, że będzie to doskonały przykład działalności umożliwiający nam sprostanie ambitnym celom Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej i dostarczania biomasy dla przemysłu drzewnego. Takie inicjatywy przyczyniają się do tworzenia nowych, zielonych miejsc pracy, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Jednoczesna realizacja celów ochrony środowiska i rozwój gospodarczy są kluczowymi elementami polityki polskiego rządu -powiedział Marcin Korolec , minister środowiska, odnosząc się do informacji o podpisanej umowie.

Zawarta umowa jest następstwem sukcesu pilotażowego projektu, polegającego na prowadzeniu upraw szybkorosnących hybryd topoli będących źródłem biomasy. International Paper prowadzi w Polsce doświadczalne plantacje topoli od 8 lat. Realizacja projektu w pełnej sali zakłada dzierżawę gruntów od lokalnych rolników w celu produkcji biomasy w trzy- i czteroletnim systemie rotacji. Dzierżawa ziemi pod plantacje może poprawić poziom wykorzystania terenu przy jednoczesnym zabezpieczeniu miejsca pracy dla lokalnych społeczności wiejskich i dodatkowym źródle dochodów dla ich właścicieli. - podała firma International Paper  w wydanym komunikacie.

-To kolejny kamień milowy dla GreenWood Resources i naszych spółek zależnych GWR Europe i GWR Poland -powiedział Jake Eaton,  dyrektor zarządzający GreenWood Resources Europe. -Cieszymy się, że możemy być partnerem International Paper przy tworzeniu największej plantacji drzew na cele energetyczne w Europie i jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem naszej działalności w Polsce -dodał.

-Wierzymy, że hybrydowa topola jest idealnym surowcem do produkcji paliwa dla elektrociepłowni. Jest to ekologiczne i ekonomicznie opłacalne paliwo, pomagające Polsce osiągnąć cele związane z energią odnawialną. GWR ma olbrzymie doświadczenia w uprawie topoli na cele energetyczne oraz jako surowca do produkcji papieru i tarcicy. Umowy z International Paper jest pierwszą z wielu, jakie  GWR planuje zawrzeć z partnerami w całej Europie. -mówił dalej Eaton.

Bieżące dostawy biomasy w Polsce nie są wystarczające, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu, dodatkowo wspierane przez unijne cele polityki energetycznej. Pod uwagę należy też brać istniejące i planowane przez polski rzad ograniczenia w zakresie możliwości wykorzystania na cele energetyczne biomasy pochodzenia leśnego. Dlatego nowe źródła biomasy jakimi są plantacje drzew szybkorosnących, mogą zapewnić stabilne dostawy surowca w rozsądnej cenie.

International Paper Kwidzyn chce zrezygnować z dużej części węgla i zastąpić go biomasą. Własne plantacje mają uniezależnić firmę od dostępności surowca i wahań jego ceny. W przyszłości drewno z plantacji posłuży również do produkcji celulozy, jednak aby nadawało się do tego celu, drzewa muszą rosnąć 8-9 lat.

W ciągu trzech lat, hybrydowe gatunki topoli mają być posadzone na powierzchni ok. 10 tys. ha. Drewno pochodzące z pozyskania po około czterech latach będzie mogło zostać wykorzystane jako biomasa w elektrociepłowni fabryki papieru International Paper Kwidzyn. Docelowa wielkość plantacji to 25 tys. ha.

Według założeń, z plantacji o powierzchni ok. 10 tys. ha firma uzyska ok. 300 tys. ton biomasy. Do jej obsługi konieczne będzie ok. 500-1000 osób.

Ciekawostką jest fakt, że uprawiana na plantacjach topola hybrydowa nie powinna uprzykrzać życia alergikom. Sadzone drzewa to osobniki rodzaju męskiego, które nie pylą.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA