Dwudniowa narada naczelników hodowli lasu rozpoczęła się 21 marca od przedstawienia przez zastępcę dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jana Szramki osiągnięć hodowli lasu w Polsce od zakończenia II Wojny Światowej i zwrócenia uwagi na bardzo wysoki poziom tej dziedziny leśnictwa. Powierzchnia leśna kraju od 1945 roku wzrosła o ponad 30 proc., a miąższość grubizny na pniu w tym okresie zwiększyła się ponad dwukrotnie. Osiągnięcie tych wskaźników było możliwe dzięki pracy leśników-hodowców.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek przedstawił prezentację dotyczącą kujawsko-pomorskich lasów oraz dotychczasowego dorobku leśnictwa regionu. Zwrócił szczególną uwagę na prowadzoną na szeroką skalę przebudowę monokultur sosnowych na drzewostany odporniejsze i bardziej zróżnicowane. Omówił także aktualny stan szkółkarstwa na terenie toruńskiej dyrekcji, a także inwestycje dotyczące szkółek leśnych, dróg i leśniczówek. Poruszył także problem aktualnego zagrożenie ze strony szkodników pierwotnych sosny i zaprezentował programy unijne realizowane przez nadleśnictwa – rekultywacji terenów powojskowych, małej retencji wodnej, czy ochrony i restytucji cisa.
Prowadzący naradę Tomasz Grądzki, naczelnik Wydziału Hodowli i Użytkowania Lasu poinformował, że wszystkie zadania hodowlane w Lasach Państwowych w roku 2011 zostały wykonane w stu procentach, a często nawet w rozmiarze większym. Podkreślił przy tym duży udział odnowień naturalnych, których areał w LP wyniósł ponad 5 200 hektarów w skali kraju. Wspomniał również o wysokim, bo oscylującym w ostatnich latach w granicach 90 proc., przeciętnym pokryciu upraw dwuletnich i pięcioletnich założonych na powierzchniach otwartych i zaznaczył, iż udział upraw złych nie przekracza 1 proc.
Jerzyna Przypaśniak podsumowała zadania wykonane w ubiegłym roku z zakresu nasiennictwa leśnego i selekcji. Omówiła również planowane zadania związane z zakładaniem powierzchni testujących w poszczególnych RDLP w ramach programu testowania potomstw drzew leśnych oraz zaprezentowała problemy związane z użytkowaniem systemu informatycznego Zasoby_WWW. Następnie Piotr Skolud w swoim wystąpieniu omówił odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz zadania realizowane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
W naradzie, oprócz naczelników wydziałów hodowli i zagospodarowania lasu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych z całej Polski wzięli udział m.in. Czesław Kozioł, dyrektor Leśnego Banku Genów Kostrzyca, Ryszard Dzialuk, dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego, Ryszard Misiek, dyrektor Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie oraz przedstawiciele wydziałów Hodowli i Użytkowania Lasu oraz Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Drugiego dnia narady, jej uczestnicy mieli możliwość obejrzeć niemal dwudziestoletnie już dziś drzewostany, rosnące w miejscu pożarzyska w Cierpicach k. Torunia. Pożar, który w 1992 r. wybuchł na terenie obecnego Nadleśnictwa Cierpiszewo strawił ok. 3 tys. hektarów lasu Puszczy Bydgoskiej.
Następnie uczestnicy narady udali się do najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie” położonego w Nadleśnictwie Zamrzenica w Borach Tucholskich.
Kolejnym punktem programu były pozycje, gdzie zaprezentowano przebudowę drzewostanów sosnowych na lasy zróżnicowane gatunkowo, dostosowane do siedliska.
Atrakcją zaprezentowaną przez nadleśniczego Zbigniewa Grugela w Nadleśnictwie Woziwoda okazał się akwedukt – skrzyżowanie dróg wodnych z połowy XIX w.
Akcentem kończącym część terenową narady było zwiedzanie Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.