/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

Wiosna - dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej

Vidaron

Autor:
Źródło: Vidaron
Data: 2012-03-01


Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania tych czynników jest bardzo różna, od powierzchniowej dotykającej sfery estetycznej po bardzo poważną, niosącą ze sobą konieczność wymiany uszkodzonego drewna. Chcąc zachować na długo niepowtarzalne właściwości drewna, musimy pamiętać o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

Wiosna - dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowejWiosna - dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowejFot. Vidaron

Zagrożenia atmosferyczne to przede wszystkim promieniowanie UV, woda, wilgoć oraz temperatura. Do biologicznych czynników negatywnie wpływających na drewno zaliczamy grzyby, glony oraz owady – techniczne szkodniki drewna. Jak bronić się przed tymi zagrożeniami?

Najlepszą metodą jest impregnacja drewna. Proces ten polega na nasyceniu drewna odpowiednim preparatem, który nadaje drewnu odpowiednie cechy i właściwości ochronne. Dużą zaletą impregnatów jest ich szerokie spektrum ochrony oraz możliwość wyboru różnych metod aplikacji. Wysokiej jakość produkty zapewniają ochronę drewna przed wszystkimi wyżej wymienionymi zagrożeniami – atmosferycznymi i biologicznymi. Takie produkty jak np. Lazury to najczęściej wyroby nawierzchniowe, które nie penetrują drewna i nie chronią przed czynnikami biologicznymi, ich głównym zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku impregnatu wysokiej jakości ten problem nie występuje.

Skuteczność impregnacji zależy w dużej mierze od dobrego impregnatu. Drewno może być trwale piękne, jeżeli do jego ochrony zastosujemy właściwy preparat. Odpowiednim wyborem jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON.

Produkty marki Vidaron pomagają w pracach renowacyjnychProdukty marki Vidaron pomagają w pracach renowacyjnychFot. VidaronPotwierdzeniem tego jest 6-letnia gwarancja na wymalowania wykonane tym impregnatem. Produkt ten głęboko wnika w drewno i chroni je szkodliwym działaniem czynników biologicznych i atmosferycznych, jednocześnie nadaje drewnu odpowiedni kolor podkreślający usłojenie. Dodatkowo Impregnat VIDARON zawiera unikalny dodatek w postaci Teflon® surface protector, dzięki jego zawartości drewno w większym stopniu zabezpieczone jest przed działaniem wody, wilgoci oraz promieniowania UV. Produktem możemy malować elementy architektury ogrodowej, drewno konstrukcyjne, płoty, mebel ogrodowe, fasady budynków itp.

Jak zaimpregnować płot - zobacz film instruktażowy


Etap pierwszy – przygotowanie niezbędnych narzędzi
W większości przypadków prace impregnacyjne możemy wykonać samodzielnie, bez znacznych nakładów finansowych i skomplikowanych narzędzi. Co potrzebujemy?
1. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON
2. Mieszadło –  służy do wymieszania impregnatu przed malowaniem. Możemy użyć kawałka wąskiej listewki.
3. Pędzel, wałek – bardzo ważne aby narzędzia aplikacyjne były dostosowane do impregnatu. Jeśli używamy wyrobu na bazie rozpuszczalnika to stosujemy pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli impregnat jest na bazie wody, używamy narzędzi to produktów wodnych.
4. Rękawiczki ochronne – pamiętajmy, że impregnaty zawierają substancje biobójcze, należy więc szczególną uwagę zwrócić na ochronę przed bezpośrednim kontaktem
z impregnatem.
5. Materiały ścierne – gradacja od 150 do 320. Grubość papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Papier o najmniejszej gradacji używamy do największych nierówności.
6. Folia ochronna do zabezpieczenia miejsca pracy przed zachlapaniem.

Narzędzia potzrebne do renowacji ogrodowego drewnaNarzędzia potzrebne do renowacji ogrodowego drewnaFot. VidaronEtap drugi - przygotowanie powierzchni
Dobre przygotowanie drewna do malowania determinuje późniejszy efekt końcowy. Pominięcie tego etapu lub wykonanie go niedbale może doprowadzić do niepotrzebnych poprawek i dodatkowych kosztów.

Ręczne szlifowanie drewnaRęczne szlifowanie drewnaFot. Vidaron

Drewniany element, który będziemy malować powinien być gładki i czysty. W tym celu szlifujemy drewno przy pomocy papieru ściernego. Należy dobrze oczyścić drewno z zanieczyszczeń, łuszczącej się starej farby i ze zmurszałej warstwy. Gradację papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Aby uzyskać równomierną kolorystykę drewna należy jednolicie przeszlifować cały element.

Mechaniczne szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjnąMechaniczne szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjnąFot. Vidaron

Etap trzeci – aplikacja impregnatu
Jeśli przedmiot, który malujemy będzie użytkowany na zewnątrz pomieszczeń musimy zabezpieczyć go bezbarwną wersją Impregnatu. Wersja bezbarwna wnika głęboko w drewno i zabezpiecza przed zagrożeniami biologicznymi. To pierwszy etap impregnacji. Prace powinniśmy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5ºC do 25ºC.

Aplikacja bezbarwnej wersji impregnatuAplikacja bezbarwnej wersji impregnatuFot. VidaronPo wyschnięciu wersji bezbarwnej możemy malować drewno impregnatem kolorowym, który zapewnia dodatkową ochronę, nadaje odpowiedni kolor oraz podkreśla słoje drewna. Aby osiągnąć maksymalne spektrum ochrony oraz piękny efekt dekoracyjny zalecamy nałożenie dwóch warstw impregnatu kolorowego.

Aplikacja impregnatu kolorowegoAplikacja impregnatu kolorowegoFot. VidaronPo nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu kolorowego koniecznym zabiegiem jest szlifowanie międzywarstwowe, które wykonujemy po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy.  Szlifowanie wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzamy podniesione włosy drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię.

Szlifowanie międzywarstwoweSzlifowanie międzywarstwoweFot. VidaronNałożenia drugiej warstwy impregnatu kolorowego zapewnia maksymalne podkreślenie estetycznych walorów drewna. Dodatkowo wzmacniamy wartości ochronne powłoki. Otrzymujemy w ten sposób zabezpieczenie złożone z trzech warstw impregnatu (warstwa bezbarwna, dwie warstwy koloru), które zapewnia drewnu maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami niszczącymi.

Powtórna aplikacja impregnatu kolorowegoPowtórna aplikacja impregnatu kolorowegoFot. Vidaron


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz