Podczas spotkania z dziennikarzami Minister Marcin Korolec zapowiedział, że na początku tygodnia odbędą się rozmowy poświęcone omówieniu pierwszoplanowych wyzwań, jakie stoją przez Ministrem Środowiska.
- Wyzwań jest bardzo dużo. Wynikają one m.in. z naszych bieżących spraw, z działalności legislacyjnej Unii Europejskiej, a także poważnych negocjacji, które mają miejsce na świecie. Będę przedstawiał własne pomysły, jednak najpierw muszę dokładnie zapoznać się z bieżącymi wyzwaniami – powiedział minister Marcin Korolec. Dodał, że będzie to proces kontynuacji, a nie rewolucji.
Biorący udział w spotkaniu prof. Andrzej Kraszewski podsumował dotychczasowe relacje pomiędzy resortami środowiska i gospodarki. - W poprzednim rządzie nasze ministerstwa pracowały bardzo harmonijnie. Minister Korolec w momencie pełnienia funkcji wiceministra w resorcie gospodarki współpracował z nami i ta współpraca była doskonała.
***
Marcin Korolec urodził się 24 grudnia 1968r. w Warszawie. Ukończył studia w Ecole Nationale d’Administration w Paryżu (1996r.), a także Uniwersytet Warszawski, najpierw na Wydziale Historii, a następnie Prawa i Administracji.
Od czerwca 1993r. do grudnia 1994r., a także od czerwca 1997r. do marca 1998r. pracował jako prawnik w kancelariach prawniczych. Od stycznia do kwietnia 1995r. był prawnikiem w Departamencie Prawno-Traktatowym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Od marca 1998r. do lipca 1999r. pełnił funkcję asystenta Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE, Jana Kułakowskiego.
Od 1999r. do 2001r. jako Doradca Jana Kułakowskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE, odpowiadał za takie obszary negocjacji jak: swobodny przepływ towarów, swobodny przepływ osób, rolnictwo, polityka konkurencji, polityka ochrony konsumentów.
W latach 2001–2004 był Radcą Ministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w gabinecie minister Danuty Hübner.
Od października 2004r. do listopada 2005r. był wspólnikiem Euroidea i prowadził działalność doradczą w zakresie funduszy unijnych.
23 listopada 2005r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Prowadził także szeroką działalność dydaktyczną m.in. w dziedzinie funduszy strukturalnych i koordynacji polityki europejskiej w Polsce (warsztaty w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW).
Od 2010 członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od kwietnia 2011 reprezentuje Polskę w Radzie Międzynarodowej Agencji ds. Energii Odnawialnej (IRENA). Od 2011 członek Rady Doradczej UE ds. Gazu Unia Europejska-Rosja.
Jest autorem publikacji na temat polskich negocjacji akcesyjnych: „Polityka społeczna i zatrudnienie” – rozdział „Organizacja i przebieg negocjacji akcesyjnych w dziedzinie polityki społecznej i zatrudnienia”(KPRM, Warszawa, 2001); Członkostwo Polski w Unii Europejskiej – na jakich zasadach? – rozdziały „Swobodny przepływ towarów”, „Rolnictwo” (UKIE, Warszawa, 2003).