/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Chromowe środki ochrony drewna – Quo vadis?

Kurt Obermeier

Autor: dr Peter Jüngel / opracowanie na podstawie referatu
Źródło: Kurt Obermeier
Data: 2011-10-30


Środki ochrony drewna muszą uodparniać drewno przed inwazją różnorodnych organizmów, więc z natury są toksyczne. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród składników preparatów ochronnych zaleźć można było np arsen, a wcześniej również rtęć. Wzrost świadomości na temat szkodliwości różnych związków chemicznych, spowodował, że wiele z nich wycofano z użycia. Od ponad pięciu lat toczy się dyskusja o zastosowaniu w środkach ochrony drewna związków chromu. O perspektywach tego typu preparatów mówił dr Peter Jüngel podczas III Sympozjum Ochrony Drewna zorganizowanego przez firmę Kurt Obermeier.

Drewniane maszty telekomunikacyjne impregnowane chromowym środkiem Korasit CK Drewniane maszty telekomunikacyjne impregnowane chromowym środkiem Korasit CK Fot. Kurt Obermeier

Chromowe środki ochrony drewna były w latach 2006 i 2007 przedmiotem intensywnej dyskusji politycznej w związku z wdrożeniem Dyrektywy Biocydowej (98/8/WE). Istniało wówczas ryzyko zakazu używania tych starych i sprawdzonych produktów ze względów formalnych. Dopiero zaangażowanie firmy Kurt Obermeier GmbH & Co. KG stworzyło naukowe podstawy do zabezpieczenia możliwości obrotu tymi produktami. Chodziło przy tym o stworzenie zharmonizowanego rozwiązania między krajami członkowskimi UE. Komisja Europejska dopiero pod koniec 2007 roku wydała decyzję regulującą niezbędne wymagania w zakresie receptur produktów oraz używania preparatów (dokument "Doc. CA-Nov07-Doc.10.2"), która pozwoliła osiągnąć zamierzony cel.

Oprócz wspomnianej Dyrektywy Biocydowej znaczącą rolę w zakresie stosowania chemikaliów odgrywa dzisiaj jednak przede wszystkim Dyrektywa REACH (1907/2006/WE). W związku z tym, że trójtlenek chromu jest substancją SVHC, stosowaną w dużych ilościach w różnych gałęziach przemysłu, konieczna była rejestracja oraz dostarczenie dossier do ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów). Dane te stanowią podstawę do oceny substancji i muszą obejmować wszystkie zakresy używania i zastosowania. Z uwagi na fakt, że producenci trójtlenku chromu przy tworzeniu dossier nie uwzględnili ochrony drewna, zadania tego podjęła się Kurt Obermeier GmbH & Co. KG, aby zabezpieczyć możliwość dalszego obrotu chromowymi produktami do ochrony drewna typu Korasit® również w warunkach spełnienia wymogów narzuconych przez REACH.

W tzw. procedurze Post Annex I BPD kolejnym krokiem będą wkrótce pozwolenia na obrót dla chromowych produktów do ochrony drewna, przy czym trójtlenek chromu również zgodnie z regulacjami BPD traktowany jest jako substancja SVHC. Szczególnego znaczenia nabiera także ocena toksykologii środowiskowej, a główną rolę będzie odgrywało impregnowane drewno.  

Można założyć, że konsekwencją wdrożenia regulacji wynikających z REACH i BPD będzie również wymóg surowego przestrzegania przepisów bhp i ochrony środowiska przez producentów środków ochronnych i użytkowników produktów. Ewentualne wymagania w tym zakresie powinny być zasadniczo możliwe do spełnienia, jednak w wielu przypadkach prawdopodobnie konieczne będą wysokie nakłady inwestycyjne na wyposażenie techniczne/składowanie impregnowanego drewna itp. Nie można również zapominać o czynnikach nieprzewidywalnych w zakresie akceptacji dossier przez odpowiednie organy. W związku z tym rozwój sytuacji można oceniać jedynie w średnim okresie czasu. Do końca roku 2013, względnie początku 2014 w kwestii dopuszczalności produktów do obrotu nie powinno się nic zmienić.

Drewniane maszty telekomunikacyjne impregnowane chromowym środkiem Korasit CK

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz