/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PODŁOGI DREWNIANE

Podłogi olejowane: 12 zalet dla których warto je posiadać

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2011-08-02


Olejowanie jest jedną z najstarszych metod konserwacji drewna. Olej to naturalny impregnat, który drewno wchłania i dzięki temu jego powierzchnia zostaje zabezpieczona. Podkreśla on usłojenie podłóg oraz uwydatnia strukturę drewna.

Deska podłogowa olejowana Dąb FamilyDeska podłogowa olejowana Dąb FamilyFot. Barlinek

Podłogi olejowane zwłaszcza na początku wymagają częstej pielęgnacji, ale rekompensują tę niedogodność wyjątkowymi właściwościami. Drewno olejowane jest polecane do pokoi dziecięcych, korytarzy oraz mieszkań, w których przebywają zwierzęta domowe. Jak żadne inne sprawdza się także we wnętrzach, które z racji sprawowanej funkcji są narażone na intensywne użytkowanie.

Właściwości podłóg olejowanych
1. Deski olejowane są bardziej odporne na zmiany wilgotności w powietrzu oraz na wchłanianie wody. Ta cecha praktycznie niweluje jakiekolwiek zmiany wymiaru w trakcie użytkowania. 
2. Olejowane podłogi swobodnie „oddychają”, co pozwala na ewentualne odparowanie wilgoci z drewna. Dzięki temu można je stosować w pomieszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności, jak np. kuchnie.
3. Dzięki otwartym porom drewna, podłoga olejowana lepiej sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym.
4. Właściwa pielęgnacja podłogi olejowanej nie tylko wizualnie poprawia jej wygląd, ale może powodować całkowitą regenerację nieznacznych wgnieceń.
5. Podłogi olejowane z czasem "starzeją się" w efektowny sposób. Dzięki otwartej strukturze drewna także ewentualne uszkodzenia takiej podłogi, powstałe w trakcie użytkowania, wyglądają wyjątkowo naturalnie.
6. Renowacja desek olejowanych jest prosta i może odbywać się bez konieczności szlifowania całej powierzchni podłogi lub jej cyklinowania. Miejscowe ślady zarysowań (np. ślady po intensywnych zabawach dzieci, zadrapania pazurami zwierząt) można regenerować punktowo, poprzez ich miejscowe olejowanie.
7. Podłogę olejowaną można również barwić specjalnymi olejami, bez konieczności szlifowania czy cyklinowania.
8. Podłogi pokryte olejem są przyjemne w dotyku i jeszcze cieplejsze niż te pozostałe, również wykonane z drewna.
9. Deska olejowana nie elektryzuje się i ma przyjemny naturalny zapach drewna.
10. Drewno olejowane jest szczególnie zalecane dla osób z objawami alergii czy astmy, gdyż nie absorbuje kurzu.
11. Na podłogach olejowanych kurz jest widoczny w mniejszym stopniu niż na pozostałych posadzkach.
12. Podłogi olejowane są mniej śliskie, gdyż wyczuwalna faktura drewna powoduje naturalną "antypoślizgowość". Dzięki temu doskonale sprawdzają się w salach tanecznych oraz treningowych.

Nieznaczne niedogodności, związane z wyborem takiej podłogi dotyczą częstszej pielęgnacji, gdyż co pewien czas należy uzupełnić olejem powłokę ochronną. Trudniejsze niż w przypadku podłóg lakierowanych może okazać się także usunięcie z jej powierzchni niektórych nietypowych substancji.

Pielęgnacja i renowacja podłóg olejowanych
Pielęgnację podłóg olejowanych ułatwiają produkty do tego celu przeznaczone, np. z serii Protektor Natura z oferty firmy Barlinek. Mydło podłogowe stosowane jest do czyszczenia olejowanych powierzchni drewnianych, z  kolei  Intensywny zmywacz usuwa różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak tłuszcze i nikotyna, natomiast Olej pielęgnacyjny odświeża i pielęgnuje drewno, jest też zalecany jako pierwszy środek pielęgnacyjny. Pasta pielęgnacyjna to środek do konserwacji i zabezpieczenia olejowanych podłóg. Działa na podłogę odświeżająco, a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę jej powierzchni. Po jego użyciu podłoga wymaga okresowego (przez kilka godzin), wyłączenia z eksploatacji. Aby uzyskać bardzo matową powierzchnię posadzki, ostatnie polerowanie trzeba wykonać bawełnianą szmatką. Olej naprawczy jest stosowany jako środek pielęgnacyjny i odświeżający oraz do napraw punktowych (np. zadrapań). Jest on dostępny w wielu odcieniach – należy go dobrać w takim kolorze, w jakim fabrycznie była olejowana podłoga. Po latach użytkowania olejowaną podłogę drewnianą można poddać szlifowaniu (ręcznemu bądź mechanicznemu). Do szlifowania mechanicznego zaleca się używanie szlifierek taśmowych. Najpierw należy usunąć uszkodzoną, wierzchnią warstwę deski (w zależności od głębokości uszkodzeń deska może podlegać  nawet kilkukrotnemu szlifowaniu). Tak przygotowaną podłogę należy następnie odkurzyć, przemyć Intensywnym zmywaczem, a następnie nanieść Olej naprawczy w odpowiednim kolorze. Po 30 min. nadmiar płynu wystarczy usunąć miękką i czystą szmatką.

Liczne atuty podłóg olejowanych powodują, że stają się one coraz powszechniejsze nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także inwestycjach, takich jak apartamentowce, sklepy z  wyposażeniem wnętrz, galerie handlowe, restauracje, wnętrza biur, czy sale konferencyjne.

Linia do olejowania deski podłogowej Prochera LO-400

Linia do olejowania deski podłogowej Prochera LO-400

LINIA OLEJOWA Prochera LO-400.

Głównym zadaniem linii LO-400 jest produkcja deski podłogowej (linia LO-640 przeznaczona jest dla producentów mebli).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz