DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo zbiera siły?
Nawet 7% zyskiwał w czasie wczorajszej sesji kurs Pfleiderera Grajewo...

Autor: Krzysztof Jedlak
Źródło: Parkiet
Data: 2005-03-21


Zwyżka wyniosła notowania do poziomu sprzed paru dni. Po czym spuściła z tonu.

Jeśli założyć, że wycena spółki w ostatnim czasie "konsumowała" rekordowe wyniki za 2004 rok, to nie bardzo widać powodu piątkowej zwyżki w trakcie sesji. Chyba że była tylko próbą odreagowania przeceny z poprzednich kilku dni. Próbą, bo zapał kupujących osłabł i na zamknięciu sesji za akcje płacono jedynie o 2,7% (192 zł) więcej niż w czwartek. Wolumen był pięciokrotnie wyższy niż w ostatnich dwóch tygodniach.

Wprawdzie C/Z (cena do zysku na akcję) Grajewa nie należy do bardzo wysokich, ale jednak spółka musiałaby przez 14 lat wypracowywać zyski na identycznym, jak zeszłoroczny, poziomie, aby ich suma zrównała się z kapitalizacją przedsiębiorstwa. Tymczasem na razie z utrzymaniem rentowności netto na wysokim poziomie (13,4%) może mieć kłopoty. Nawet zarząd nie stawia sobie takiego zadania - chce jedynie, jak informowaliśmy, ustabilizować w tym roku przychody i utrzymać rentowność operacyjną (15,5%, ale końcówka ubiegłego roku stała pod znakiem spadku zysku operacyjnego). To i tak sporo, jeśli wziąć pod uwagę aktualne warunki rynkowe (m.in. wzrost cen surowca i mocnego złotego).

Sytuacja firmy może się jednak istotnie zmienić, jeśli zrealizuje ona strategiczne cele. Zgodnie z planem postępuje budowa fabryki w Rosji. Przy czym na razie oznacza to tylko koszty. Firma rozpocznie działalność z początkiem przyszłego roku. Nadal nie wiadomo, co z kolejnym zakładem, który ma wytwarzać płyty wiórowe najwyższej jakości. Spółka wybuduje go w Polsce, jeśli będzie miała pewność, że nie zabraknie jej surowca. Dała sobie czas do końca marca na negocjacje z Lasami Państwowymi. Później zacznie szukać lokalizacji za granicą. - Decyzji nie ma. Jeśli się okaże pod koniec miesiąca, że istnieją przesłanki, wskazujące, że porozumienie jest możliwe, wówczas możemy poczekać z decyzjami do kwietnia czy nawet maja - mówi Paweł Wyrzykowski, prezes Grajewa. Co w takim razie spowodowało piątkową poprawę notowań? - Na pewno nie czynniki wewnętrzne, związane bezpośrednio ze spółką - odpowiada. A czynniki zewnętrzne? - Nic o nich nie wiem.

Kolejny projekt, na realizacji którego zależy Grajewu, to przejęcie ponad 40% akcji Prospanu z Wieruszowa od Skarbu Państwa i tym samym uzyskanie 100-proc. kontroli nad przedsiębiorstwem. - Nie słyszałem, by procedury w sprawie sprzedaży akcji Prospanu ruszyły - twierdzi prezes Wyrzykowski. W MSP nie udało nam się uzyskać informacji na ten temat.

Aktualny kurs spółki jest wyższy od ceny akcji w ofercie publicznej (180 zł), zrealizowanej w połowie zeszłego roku. Grajewo pozyskało dzięki niej pieniądze na inwestycje. Większość już wydało. Inwestorzy odzyskają część ulokowanych środków dzięki wypłacie dywidendy. Wciąż nie wiadomo, ile wyniesie. Zarząd zaproponuje przekazanie na nią od 50 do 100% zeszłorocznego zysku, czyli od 6,8 do 13,6 zł na akcję. Rok wcześniej było to 100% (11,98 zł).

Linia na Rosję
Pfleiderer OOO, spółka w 100% zależna od Grajewa, która buduje fabrykę w Rosji, będzie mieć wyższy kapitał. Wzrośnie z niespełna 0,5 mln zł do około 133 mln zł. Będzie to efekt wniesienia aportu - wyposażenia zakładu do produkcji płyt wiórowych. Grajewo ma rok na wniesienie aportu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz