/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

Dyrup przejęty przez PPG

Dyrup

Autor: oprac. pks
Źródło: Dyrup
Data: 2011-05-26


Amerykańska grupa PPG Industries Inc., światowy lider w zakresie produkcji farb, kupiła duńską firmę Dyrup produkującą farby i wyroby do ochrony drewna. Dyrup na polskim rynku obecny jest z marką Bondex, do PPG należą m.in. Domalux, Drewnochron.

Fot. Dyrup

5. maja b.r. Monberg & Thorsen A/S zawarł umowę sprzedaży spółki Dyrup A/S. Nabywcą jest amerykańska spółka PPG Industries, Inc.

Wartość transakcji została wyliczona na zasadzie ceny netto przedsiębiorstwa i wynosi równowartość 135 mln euro. PPG przewiduje przejęcie Dyrup w trzecim kwartale br. Marki Dyrup zostaną zachowane w nowej strukturze własnościowej.

- Sprzedaż Dyrup w ramach ustrukturyzowanej oferty jest następstwem procesów transformacji, jakie firma Dyrup z sukcesem przeprowadziła w ostatnich latach, nabywając przedsiębiorstwa, opracowując nowe produkty, sprzedając część działalności przemysłowej i w znaczący sposób ograniczając koszty oraz poprawiając efektywność. Umocniło to pozycję firmy, która obecnie zdobywa nowe udziały w rynku i rozwija się, stając się atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy. - mówi Anders Colding Friis, przewodniczący rad nadzorczych Dyrup i Monberg & Thorsen. - W tym samym czasie sytuacja na rynku stale się zaostrza – wielkość firm, konsolidacja i korzyści z ekonomii skali przesądzają dziś o przyszłych możliwościach rozwoju i zysków. W tym kontekście i z uwagi na ostatnie sukcesy Dyrup stwierdziliśmy, że nadszedł właściwy moment, aby sprzedać firmę i pozwolić jej wejść do światowej grupy, która da jej potencjał i możliwości dalszego wzrostu i rozwoju jej marek, umacniania pozycji rynkowej oraz zupełnie nową siłę przebicia na dotychczasowych i nowych rynkach. - kontynuuje Friis.

Dyrup i PPG doskonale się uzupełniają
Dyrup i PPG świetnie się uzupełniają pod względem produktów, sprzedaży, a także geograficznie. PPG jest drugim co do wielkości producentem farb w Europie, posiadając marki takie jak Sigma, Seigneurie i Johnstone’s paints w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na wielu rynkach za oceanem. Silne marki Dyrup i dobra pozycja firmy w segmencie farb dekoracyjnych, a zwłaszcza produktów do ochrony drewna w Danii, Francji, Niemczech, na Półwyspie Iberyjskim i w Polsce sprawia, że Dyrup i PPG dobrze się uzupełniają.

- Nabywając Dyrup, PPG Industries poszerza działalność w Europie rozciągając swoją obecność geograficzną w regionie, oraz umacniając sektor produktów do ochrony drewna, w którym dotychczas byliśmy reprezentowani na niewielką skalę. Produkcja Dyrup i kanały zbytu firmy doskonale wpisują się w obecne struktury PPG. Dzięki transakcji PPG zwiększy obecność na głównych rynkach takich jak Polska, Francja i Dania i uzyska dostęp do nowych rynków, zwłaszcza Portugalii, Hiszpanii i Niemiec, gdzie teraz jesteśmy obecni w niewielkim zakresie lub wcale nie prowadzimy działalności
- mówi Pierre-Marie De Leener, PPG executive vice president, Architectural Coatings – Europe, Middle East and Africa (EMEA) i prezes PPG Europe.

Dobra cena dla obu stron i nowe możliwości rozwoju
Cena za którą PPG zakupił od Monberg & Thorsen firmę Dyrup wynosi 1.000 milion DKK (135 mln EUR ) skalkulowane jako cena netto przedsiębiorstwa (EV – enterprise value).

- Silny rozwój Dyrup w ostatnich latach i fakt, że firma dobrze uzupełnia PPG, umożliwiły nam wynegocjowanie atrakcyjnej ceny. W naszej ocenie transakcja zapewnia akcjonariuszom maksymalny przyrost wartości, a jednocześnie przydaje Dyrup nowego potencjału, stwarzając tym podstawy dalszego pozytywnego rozwoju - powiedział Jorgen Nicolajsen, prezes zarządu w Monberg & Thorsen i Dyrup.

***
Firma Dyrup powstała w 1928r. w Danii i ma ponad osiemdziesięcioletnie doświadczenie z produkcji i zbytu farb, wyrobów do ochrony powierzchni drewnianych i produktów specjalistycznych dla majsterkowiczów i do zastosowań przemysłowych. W 2010 r. obroty firmy wyniosły 1.440 mln DKK. Głównymi rynkami firmy są Dania, Francja, Niemcy, Portugalia, Hiszpania i Polska, gdzie generowane jest 95% jej obrotów. Połowa obrotów Dyrup pochodzi z wyrobów do ochrony drewna, a najważniejsze marki to Dyrup, Bondex, GORI i Xylophene. Rok 2010 był dla firmy rokiem przełomowym, w którym Dyrup odnotowała wzrost zysków z działalności podstawowej o 62 mln. DKK, osiągając zysk w wysokości DKK 42 mln. Obroty wyniosły 1.440 mln DKK w porównaniu do 1.335 mln w poprzedzającym roku. W styczniu 2010r. spółka kupiła Domaluc100% udziałów polskiego producenta farb i tynków – firmy Malfarb.

PPG Industries pragnie utrzymać wiodącą pozycję jako jeden ze światowych liderów w zakresie powłok i produktów specjalistycznych. Firma powstała w 1883r., a jej klienci to firmy przemysłowe i branża transportu, prywatni klienci, centra budowlane i sektory pokrewne. Główna siedziba firmy znajduje się w Pittsburgu w USA. PPG Industries prowadzi działalność w ponad 60 krajach na całym świecie. Obroty w 2010r. wyniosły 13,4 mld USD. Akcje PPG są notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych – New York Stock Exchange. PPG przejęła w POlsce m.in. Polifarb Cieszyn i SigmaKalon

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz