/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Amerykańscy klienci już nie wierzą w certyfikat SFI

Autor: dja
Źródło: ForestEthics
Data: 2011-04-28


Nagłośnione przez amerykańskie media fakty dotyczące certyfikacji w systemie SFI spowodowały, że spada sprzedaż produktów pochodzenia drzewnego oznaczonych jego logo. Niektóre z największych firm na północnoamerykańskim rynku już przestały umieszczać logo SFI na swoich wyrobach i zapowiadają, że od swoich dostawców wymagać będą np. certyfikatu FSC.

Czy logo SFI zniknie całkowicie z produktów pochodzenia drzewnego?Czy logo SFI zniknie całkowicie z produktów pochodzenia drzewnego?Fot. SFI

Program certyfikacji The Sustainable Forestry Initiative powstał na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w reakcji na obawy rynku dotyczące gospodarki leśnej i nielegalnej wycinki drzew, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Od 1998r. SFI jest jednym z trzech głównych systemów certyfikacji terenów leśnych i produktów pochodzenia drzewnego w Ameryce Północnej (obok FSC - Forest Stewardship Council i CSA - The Canadian Standards Association's Sustainable Forest Management Standard).

Według założeń najnowsze standardy SFI 2010-2014 zawierają zasady i środki promowania zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki leśnej w Ameryce Północnej.

W ostatnich miesiącach przez amerykańskie media przetoczyła się fala artykułów nie pozostawiających na SFI suchej nitki. Były one efektem opublikowanego przez ForestEthics raportu na temat certyfikacji w tym systemie. Raport opracowany wspólnie z Federalną Komisją Handlu (FTC) oraz Internal Revenue Service (IRS) ujawnił, że wiele produktów sprzedawanych z logo SFI nie ma żadnego związku z przyjętymi zasadami certyfikowania lasów. Programowi zarzuca się przyzwolenie na stosowanie szkodliwych dla środowiska praktyk, takich jak wielkopowierzchniowe zręby zupełne, stosowanie środków chemicznych czy zaliczanie do "powierzchni odnowień" przemysłowych plantacji drzew.

Odpowiedzialną za utrzymanie, nadzór i rozwój zrównoważonego program certyfikacji lasów w tym systemie jest SFI Inc. - niezależna organizacja non-profit. To do niej kierowane są kolejne sformułowane w raporcie zarzuty, takie jak brak należytego nadzoru nad działaniami przedsiębiorstw posługujących się certyfikatem i nastawienie na zysk pochodzący z opłat za jego udzielenie. Fakt, że w ostatnich latach niezależność organizacji to fikcja dowodzi skład zarządu, który stanowią prezesi największych przedsiębiorstw i organizacji przemysłu papierniczego i drzewnego, beneficjentów korzystających z przyznawanych przez SFI certyfikatów

W ostatnich dniach marca br. siedem firm znajdujących się na liście Fortune 500 wspólnie ogłosiło, że w swojej działalności nie będą dłużej wykorzystywać produktów (głównie papieru) z certyfikatem SFI. W grupie tej znalazły się takie firmy jak Aetna, Allstate, United Stationers, Symantec, Garnet Hill, Performance Bicycles oraz Office Deport.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czyli mit upadł

Jak zwykle pewnie chodzi o kase, teraz musza wykupić nowe certyfikaty, które i tak nic nie zmieniają poza portfelami firm ktore je sprzedają.

wiesiek [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-04-29 07:25:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz