/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

EUwood: Podaż biomasy drzewnej w lasach UE można znacząco zwiększyć

EUwood

Autor: M.D.
Źródło: EUwood
Data: 2011-02-01


Dostawy biomasy drzewnej z lasów Unii Europejskiej można znacznie zwiększyć ponad obecny poziom ich wykorzystania. Wymaga to jednak szybkich, zdecydowanych decyzji politycznych i kompleksowej strategii na szczeblu UE.

Porównanie potencjału podaży biomasy leśnej w scenariuszu 'średniej mobilizacji' wobec potencjału teoretycznego w poszczególnych państwach EU na rok 2030Porównanie potencjału podaży biomasy leśnej w scenariuszu 'średniej mobilizacji' wobec potencjału teoretycznego w poszczególnych państwach EU na rok 2030Fot. EUwood

To wnioski z badań w ramach projektu badawczego pod nazwą EUwood. Opracowano w nim bilanse biomasy za 2005r. i 2007r. oraz przewidywane salda na rok 2010, 2020 i 2030. Prognoza zestawia, po stronie podaży, potencjalne scenariusze dostaw biomasy drzewnej leśnej i nie leśnej, a po stronie popytu, przyszłe zapotrzebowanie na surowiec drzewny dla przemysłu i sektora energetycznego. Badania dotyczą wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Według raportu zapotrzebowanie na drewno w przemyśle, zwłaszcza przemyśle energetycznym, może w perspektywie dwóch nadchodzących dekad znacznie wzrosnąć – być może nawet ponad poziom istniejących zasobów. Dlatego bardzo istotne jest, aby zwiększyć dostawy biomasy pochodzącej spoza lasów, na przykład poprzez wykorzystanie pozostałości przemysłowych czy recyklingu drewna. Popyt na drewno może zostać z kolei zredukowany przez zwiększenie efektywności energetycznej i rozwój innych niż drewnopochodne, odnawialnych źródeł energii.

Wzrost zużycia energetycznego biomasy leśnej, głównie w postaci surowca drzewnego, który może być wykorzystany do dalszego przerobu przez różne gałęzie przemysłu drzewnego i papierniczego jest obecnie szeroko dyskutowany w Europie. Obecne system regulacji rynku "zielonej" energii sprawia, że elektrownie stają się dotowaną przez rządy  konkurencją przemysłu drzewnego na rynku surowca.

Projekt EUwood jest koordynowany przez Uniwersytet w Hamburgu, pozostali partnerzy projektu to: UNECE/FAO, European Forest Institute, Probos and Finnish Forest Research Institute. Projekt EUwood jest finansowany przez EC DG Energy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz