DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zasady odpowiedzialnego biznesu w świetle NPR na lata 2007-2013

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-18


- Władze publiczne są odpowiedzialne za tworzenie warunków dla konkurencyjności gospodarki, co w znaczący sposób wpływa na wzrost gospodarczy – mówiła wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst podczas pierwszego w 2005 r. posiedzenia Rady do Spraw Dobrych Praktyk Gospodarczych...

W spotkaniu, które odbyło się 16 marca 2005 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wzięli ponadto udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, środowisk naukowych i biznesowych i organizacji konsumenckich. Jego celem była wymiana doświadczeń z zakresu samoregulacji przedsiębiorstw oraz ich roli w kształtowaniu relacji pomiędzy środowiskiem biznesu a konsumentami.

W trakcie spotkania omówiono znaczenie kodeksu dobrych praktyk gospodarczych oraz ich rolę w tworzeniu skutecznej polityki ochrony konsumentów. Rada do Spraw Dobrych Praktyk Gospodarczych jest organem opiniodawczo – doradczym Prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów w sprawach związanych z ochroną najsłabszych uczestników rynku.
W swoim wystąpieniu wiceminister Irena Herbst akcentowała znaczenie zasad odpowiedzialnego biznesu w świetle działań podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Zaznaczyła, że wstępny projekt NPR na lata 2007-2013 oparty jest na filozofii społecznej gospodarki. Wiceminister nawiązała do idei społecznej odpowiedzialności biznesu (corporate social responsibility – CSR), która, jak mówiła, ma korzystny i długofalowy wpływ na rozwój gospodarki i jakość życia obywateli. Elementem koncepcji są kodeksy dobrych praktyk.

Wiceminister mówiła również, jak ważny w kontekście filozofii społecznej gospodarki jest, zapisany we wstępnym projekcie NPR na lata 2007-2013, Program Operacyjny Społeczeństwo Obywatelskie, którego celem jest rozwój dialogu obywatelskiego pomiędzy partnerami zaangażowanymi w rozwój społeczno-gospodarczy Polski oraz wzmacnianie organizacji społeczeństwa obywatelskiego. – Program Operacyjny Społeczeństwo Obywatelskie ma kolosalne znaczenie dla rozwoju Polski – przekonywała. Dodała, że dzięki jego realizacji możliwe będzie osiągnięcie trzech celów strategicznych zapisanych w NPR. – Te cele to: utrzymanie gospodarki na ścieżce wysokiego wzrostu gospodarczego, wzmocnienie konkurencyjności regionów i przedsiębiorstw oraz wzrost zatrudnienia, a także podniesienie poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej – wyliczała wiceminister. Dodała również, że odpowiedzialność biznesu zawiązana jest też z odpowiedzialną administracją. Irena Herbst przypomniała, iż wstępny projekt NPR na lata 2007-2013 zatwierdzony został 11 stycznia 2005 r. przez Radę Ministrów, a następnie skierowany do ogólnonarodowej debaty i konsultacji o charakterze ogólnopolskim, sektorowym i regionalnym. Nawiązała też do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych Dwighta Eisenhowera, który powiedział, że „plan jest niczym, planowanie jest wszystkim”. Odnosząc się to tego stwierdzenia wiceminister podkreśliła, że obecnie odbywają się konsultacje wstępnego projektu NPR na lata 2007-2013, co oznacza, że trwa planowanie. – Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007-2013 nie jest programem państwa, ale świadomie funkcjonującym programem wszystkich podmiotów życia społeczno - gospodarczego – powiedziała.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz