/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sprowadzasz Drewno Kontrolowane? Sprawdź nowy wskaźnik korupcji

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2010-12-11


Importerzy Drewna Kontrolowanego powinni zajrzeć na stronę internetową Transparency International, na której opublikowano w ubiegłym miesiącu nowy Wskaźnik Korupcji (CPI). Wskaźnik stanowi podstawowe narzędzie używane w systemie Drewna Kontrolowanego FSC, służące do określania ryzyka pozyskiwania nielegalnego drewna.

Światowa Mapa Wskaźnika Postrzegania Korupcji na rok 2010 Światowa Mapa Wskaźnika Postrzegania Korupcji na rok 2010 Fot. Transparency International

CPI może wahać się od 0 do 10. Im wyższy wynik CPI tym mniejsze ryzyko występowania nielegalnych wycinek drewna na danym obszarze. Poziom CPI spadający poniżej 5 wskazuje na wysokie ryzyko zetknięcia się z nielegalną działalnością leśną. Zgodnie z wymogami systemu Drewna Kontrolowanego FSC, przedsiębiorcy sprowadzający drewno z obszarów o tak niskim wskaźniku CPI zobowiązani są do wykazania legalności importowanego surowca na podstawie auditów terenowych.

Konieczność dokonania weryfikacji dotyczy m.in. drewna sprowadzanego z Węgier, Łotwy, Słowacji, Czech i Malezji. W państwach tych w ciągu ostatnich dwóch lat Wskaźnik Korupcji spadł poniżej krytycznego poziomu 5. Również CPI Włoch i Grecji wciąż spada, sytuując je w rankingu na pozycji niższej niż niektóre państwa nie należące do Unii, takie jak np. Turcja. Nie sposób nie zwrócić także uwagi na smutny fakt, że Rosja będąca najbogatszym w zasoby leśne państwem świata znajduje się na samym dole listy, z poziomem CPI wynoszącym zaledwie 2.1.

Na szczęście nie brakuje też państw, którym w tym roku udało się znaleźć na wyższych pozycjach w rankingu. Jednym z nich jest Litwa, która dzięki podniesieniu poziomu CPI z 4.9 do 5 dołączyła do wąskiego grona krajów o niskim ryzyku pozyskiwania nielegalnego drewna w odniesieniu do wszystkich kategorii ryzyka określanych przez system Drewna Kontrolowanego. W obliczu rosnącego popytu na drewno pochodzące z legalnych źródeł podniesienie wskaźnika CPI z pewnością znacznie zwiększy atrakcyjność litewskiego drewna na globalnym rynku.

Importerów drewna kontrolowanego i inne osoby starające się unikać surowców drewnianych pochodzących z kontrowersyjnych źródeł zachęcamy do odwiedzenia Mapy Globalnego Rejestru Ryzyka. Obszary o niskim ryzyku pozyskiwania nielegalnego drewna w odniesieniu do wszystkich kategorii ryzyka określanych przez system Drewna Kontrolowanego przedstawiane są na mapie w kolorze zielonym.

 

Zobacz Światową Mapę Wskaźnika Postrzegania Korupcji na rok 2010


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA