DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Tańsza polska siła robocza eliminuje Niemców w rejonie Oldenburga

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-18


"Weser-Kurier" (Brema -14.03.) zamieszcza reportaż o sytuacji w rzeźniach w okręgu Oldenburg (Dolna Saksonia), w których niemieccy pracownicy są masowo zastępowani przez pracowników z nowych krajów członkowskich UE, w tym głównie z Polski...

Rejon Oldenburga jest największym centrum przetwórstwa mięsnego w Niemczech. Wg gazety po rozszerzeniu UE tylko w tym okręgu straciło pracę 6000 niemieckich rzeźników, natomiast jak podaje związek zawodowy pracowników przemysłu spożywczego (NGG) w całych Niemczech pracę mogło utracić ok. 26 000 niemieckich rzeźników.
Wg sekretarza NGG, M. Brümmera w niektórych zakładach tylko co piąty pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, pozostała część załogi to Polacy, Czesi i Węgrzy, pracujący w systemie akordowym po 12 godzin dziennie za jedną trzecią wynagrodzenia pracownika niemieckiego. Zakwaterowani są oni w "masowych noclegowniach" po 5, 6 osób w jednym pomieszczeniu, za które płacą po 200 euro od osoby.
Związki zawodowe czują się bezradne, gdyż wszystko to dzieje się legalnie w oparciu o swobodę świadczenia usług w UE. Wprawdzie kwalifikacja tych przypadków jako świadczenie usług jest bardzo wątpliwa, gdyż tak naprawdę chodzi tutaj o świadczenie pracy, to jednak udowodnienie tej fikcji jest bardzo trudne. Właściciele rzeźni odmawiają informacji, a w przypadku kontroli pokazują zaświadczenia, że składki społeczne płacone są w kraju wysyłającym pracownika. Sami zaś pracownicy milczą i nie zgłaszają skarg na warunki pracy i płacy.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz