DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

MSZ informuje.
Biuletyn ekonomiczny

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-17


Najważniejsze

Wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w całym 2004 r. wyniósł 5,3 proc., wobec wcześniej szacowanych 5,4 proc. i 3,8 proc. w 2003 roku. PKB wzrósł w IV kwartale 2004 r. o 3,9 proc. po wzroście o 4,7 proc. w analogicznym okresie 2003 r. - podał Główny Urząd Statystyczny. Inwestycje w całym ubiegłym roku wzrosły o 5,1 proc., po spadku o 0,5 proc. w 2003 r.

Ministerstwo Finansów spłaciło w lutym 2005 r. 3,3 mln USD i 198,5 mln euro odsetek od długu zagranicznego oraz 1,5 mln USD i 8,8 mln euro kapitału - podał resort finansów w komunikacie. Płatności z tytułu obsługi długu zagranicznego mają wpływ na wynik rachunku bieżącego bilansu płatniczego.

Minister finansów Mirosław Gronicki szacuje inflację w lutym na 3,9-4,1 proc. wobec 4,0 proc. w styczniu. W styczniu inflacja spadła do 4,0 proc. z 4,4 proc. w grudniu.

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w lutym o 519,2 mln euro do 32 mld 077,7 mln euro z 31 mld 558,5 mln euro w styczniu - podał Narodowy Bank Polski.

Informacje

Polska na piątym miejscu w rankingach budowy statków
Zamówienia na statki w polskich stoczniach na koniec roku 2004 osiągnęły wartość ponad 3,6 mld dolarów - poinformował wiceminister gospodarki Jacek Piechota. To dało Polsce piąte miejsce na świecie w rankingach budowy statków. Ubiegłoroczne zamówienia obejmują statki o wartości 2,1 mln CGT (wskaźnik wyporności uwzględniający pojemność statku i pracochłonność budowy - PAP). Jak poinformował Piechota, jest to najwyższy poziom zamówień od pięciu lat.

Polska na koniec ubiegłego roku zajęła w Europie drugie miejsce, za Niemcami, pod względem zakontraktowanych statków (2,3 proc. światowego portfela zamówień), co daje jej ponownie piąte miejsce w świecie.
Piechota zaapelował do senatorów o szybką akceptację ustawy o dopłatach do umów na budowę niektórych typów statków morskich uchwalonej przez Sejm 3 marca 2005 roku. Chodzi o wprowadzenie "tymczasowego mechanizmu ochronnego" dla polskich stoczni w formie dopłat z budżetu do umów na budowę niektórych typów statków morskich. Dopłaty do kontraktów mają się odbywać na takich samych zasadach, jakie są stosowane w krajach "piętnastki" Unii Europejskiej.

Bank Światowy zatwierdzi w marcu Strategię Partnerstwa dla Polski 31 marca Rada Dyrektorów Banku Światowego ma zatwierdzić Strategię Partnerstwa dla Polski na lata 2005-2007, w ramach której bank stawia do dyspozycji Polski, w zależności od potrzeb, pożyczki w kwocie do 0,5 mld USD rocznie - poinformował menedżer krajowy Banku dla Polski, Edgar Saravia.
"Do przedstawionej w grudniu wersji projektu dokumentu wprowadziliśmy niewielkie zmiany, wynikające z uwag zgłoszonych podczas jego społecznych konsultacji oraz uwag ze strony rządu.
Jednak istota dokumentu oraz priorytety nie uległy zmianie"
- powiedział PAP Saravia.

Zgodnie z założeniami, priorytety, dla których Bank Światowy deklaruje wsparcie, to m.in. reforma i prywatyzacja górnictwa i kolei, poprawa stanu dróg, modernizacja portów morskich wzmocnienie innowacyjności firm, ochrona przeciwpowodziowa, wsparcie dla terenów wiejskich i poprawa sytuacji na zaniedbanych obszarach kraju.

Szczuka: nie wszyscy członkowie Klubu Paryskiego zgodzą się na przedterminową spłatę długu
Nie wszystkie kraje-wierzyciele zrzeszone w Klubie Paryskim (KP) mogą się zgodzić na wcześniejszą spłatę długu, więc potrzeby pożyczkowe na rynku zagranicznym, mogą okazać się mniejsze niż oczekiwano - poinformował wiceminister finansów Wiesław Szczuka.
Polska zaproponowała państwom-członkom Klubu Paryskiego przedterminową spłatę długu o wartości 12,3 mld euro. Resort finansów planował przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12-18 miesięcy.
Obecnie Ministerstwo Finansów prowadzi rozmowy z poszczególnymi wierzycielami KP po tym, jak przed dwoma tygodniami sekretariat Klubu formalnie przystał na polską ofertę. Jednak szczegóły spłaty resort finansów musi ustalić z każdym z członków klubu z osobna. Po dotychczasowych rozmowach z krajami-wierzycielami - jak powiedział Szczuka - polski resort uzyskał na razie tylko od Niemiec pisemną deklarację o zgodzie na wcześniejszą spłatę długu.

Gronicki: Eksport może zwolnić przez silnego złotego

Eksport w drugiej połowie roku może zwolnić z powodu mocnego złotego - uważa minister finansów Mirosław Gronicki. W ciągu roku złoty umocnił się o 23 proc. do euro i o 32 proc. do dolara.
Zdaniem Gronickiego, silny złoty może wpłynąć pozytywnie na inflację. Jak powiedział, w drugiej połowie roku indeks cen detalicznych prawdopodobnie spadnie poniżej 2 proc. i utrzyma się na tym poziomie przez kolejne dwa lata. W styczniu ceny wzrosły o 4 proc.
Silny złoty może mieć również korzystny wpływ na inwestycje. "Oznacza to, że dla gospodarki jako całości, silny złoty przyniesie również pewne korzyści" - dodał.

Krótko

Pieniądz

Rząd nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na kurs złotego wobec walut obcych. Silny złoty jest korzystny dla polskiej gospodarki i świadczy o mocnych podstawach polskiej gospodarki - powiedział wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

RCSS

Eksperci Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (RCSS) prognozują, że wzrost PKB w I kwartale może spowolnić do poniżej 3,5 proc. z około 4,1 proc. w IV kwartale 2004 roku.

Inflacja

Według Mirosława Pietrewicza z Rady Polityki Pieniężnej, dane makroekonomiczne za luty mogą skłonić Radę do obniżenia stóp procentowych już w marcu. Jego zdaniem możliwe są większe obniżki stóp niż łącznie 0,5-0,75 pkt proc. w tym roku.

Podatki

Sejm przyjął nowe definicje samochodu dostawczego, przy zakupie którego przedsiębiorcy będą mogli odliczać VAT. Posłowie uchwalili również zasady odliczania tego podatku przy zakupie samochodów osobowych.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz