/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Las Kobiet - konferencja stowarzyszenia Kobiety Lasu

Lasy Państwowe

Autor: Katarzyna Bielawska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-10-29


21 października 2010 r., rok po zarejestrowaniu stowarzyszenia „Kobiety Lasu”, jego członkinie zorganizowały dwudniową konferencję pod hasłem „Las Kobiet”. Spotkanie pod honorowym patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych i z jego udziałem odbyło się Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej LP w Jedlni.

Las Kobiet - konferencja stowarzyszenia Kobiety LasuLas Kobiet - konferencja stowarzyszenia Kobiety LasuFot. Wojciech Mędrzak

Integrowanie kobiet zatrudnionych w leśnictwie i zwiększanie ich aktywności zawodowej, a także pomoc w rozwoju, edukacji i promowanie kobiet liderów to główne cele, które postawiły przed sobą kobiety zrzeszone w stowarzyszeniu. Ale to nie wszystko. Panie chcą się wzajemnie wspierać, a także upowszechniać i chronić prawa kobiet poprzez prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz współpracę i wymianę doświadczeń z organizacjami o podobnym profilu w kraju i za granicą. A wszystko po to by stworzyć środowisko opiniotwórcze i opiniodawcze zarazem. Jak same mówią, chcą się spotykać z potrzeby wymiany doświadczeń, rozwoju, ale też ze zwykłej potrzeby serca. – Mężczyźni zatrudnieni w leśnictwie znają się, spotykają i wzajemnie wspierają. Nam tego brakuje – argumentowała Izabela Pigan, prezes i zarazem jedna z założycielek „Kobiet Lasu”.

Stowarzyszenie powstało, bo kobiety czują się często w męskim świecie leśników wyizolowane, ignorowane, traktowane z wyższością i niedoceniane, a bywa, że także dyskryminowane. Tymczasem studia leśne kończy coraz więcej kobiet, które - co podkreślał m.in. podczas spotkania dr inż. Maciej Skorupski z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - są świetnie przygotowane do pracy w tym zawodzie. Statystyka jest jednak bezwzględna. Kobiety zatrudnione w Lasach Państwowych to tylko około 25 proc. ogółu pracowników. Pracują głównie na stanowiskach administracyjnych, księgowych i technicznych. Niewiele z nich jest leśniczymi, a już wręcz żadna z nich nie zajmuje stanowiska regionalnego dyrektora LP. Na wyższych stanowiskach administracji leśnej są co najwyżej zastępcami. Podobnie jest w leśnych ośrodkach naukowych. O ile są często dominującą grupą wśród stażystów i asystentów, o tyle nie przekłada się to na ich późniejszą karierę zawodową. Kobiety-profesorów, kobiety kierujące katedrami czy zakładami naukowymi – te można już policzyć na palcach.

Dlatego na spotkanie zostały zaproszone panie, które w tym męskim świecie odniosły sukces. Maria Łabno, naczelnik wydziału zagospodarowania lasu z RDLP w Katowicach i dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa opowiadały o swojej drodze do sukcesu, o pułapkach, wyzwaniach i trudnej - ale jak się okazuje nie niemożliwej - umiejętności łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym i macierzyństwem. - Musimy rozwijać w sobie poczucie własnej wartości. Wolno nam i mamy szansę sięgać po sukces. Długofalowym celem jest realny wpływ na zarządzanie w leśnictwie i to nie tylko w Lasach Państwowych. Myślę także o ośrodkach naukowych czy generalnej i regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska. Mam nadzieję, że kobiety sukcesywnie zaczną wchodzić na wyższe szczeble zarządzania w leśnictwie – przekonywała z kolei podczas swojego wystąpienia Izabela Pigan.

Równie ważną kwestią jest zmiana brzmienia artykułu 45. w ustawie o lasach, który mówi, że w Służbie Leśnej można być zatrudnionym tylko na pełny etat. Jest to zapis problematyczny dla wielu kobiet z małymi dziećmi oraz innych osób, które z różnych względów chciałyby pracować w niepełnym wymiarze godzin. Kolejna sprawa to elastyczny czas pracy. Obecnie ustawa zabrania takich rozwiązań.

Kobiety na całym świecie zrzeszają się, by dochodzić swoich - wydawałoby się oczywistych - praw: równego z mężczyznami traktowania w kwestii zatrudnienia, wynagrodzenia, czy dostępu do szkoleń i możliwości awansu. Przykładem są stowarzyszenia kobiet-właścicielek lasów w Szwecji. Mówiła o nich podczas konferencji dr inż. Wiesława Nowacka z Wydziału Leśnego SGGW. Z kolei na temat monitorowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy z wykorzystaniem wskaźnika Gender Index oraz praktycznych aspektów tych badań mówiły dr Ewa Lisowska oraz prof. Irena Kotowska, obydwie ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Gender Index to narzędzie służące do monitorowania równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Takie badania są prowadzone w wielu firmach, a ich wyniki, co istotne, mają służyć nie tylko pokazaniu ewentualnej dyskryminacji, ale przede wszystkim promowaniu firm, które stosują zasady równości. Jest szansa, że projekt badawczy, którego celem byłoby pokazanie pozycji i roli kobiet w polskim leśnictwie, będzie realizowany w Lasach Państwowych.

Podczas konferencji poruszony został także temat dotyczący ergonomii pracy w biurze, miejscu w którym kobiety pracują najczęściej. Konsekwencje pracy biurowej w świetle badań przedstawiła Liliana Armatys z Nadleśnictwa Chrzanów.

Stowarzyszenie rozwija się, czego przejawem jest chociażby wspomniana konferencja. Ma także swoją stronę internetową, na której można znaleźć wszystkie bieżące informacje na temat jego działalności.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA