/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OCHRONA DREWNA

Impregnacja drewna z zastosowaniem preparatów chemicznych

CIOP PIB

Autor: CIB PIB opr. JR
Źródło: CIOP PIB
Data: 2005-03-16


Opis stanowiska pracy lub procesu: Impregnacja drewna z zastosowaniem preparatów chemicznych.

Metody nasycania powierzchniowego:

Metoda kąpieli to powszechnie stosowany sposób powierzchniowego impregnowania drewna. Polega ona na nasycaniu drewna przez całkowite zanurzenie w określonym środku impregnacyjnym.

Czas pozostawania drewna w preparacie zależy przede wszystkim od jego zdolności penetracji w drewno i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Temperatura podczas impregnacji powinna być dodatnia, przy czym zależy ona od użytego preparatu.
Najczęściej nasycanie metodą kąpieli prowadzi się w temperaturze pokojowej (w zbyt niskiej temperaturze substancje biologicznie aktywne ulegają strąceniu i zabieg impregnacyjny staje się bezcelowy z punktu widzenia bioochrony). Drewno impregnuje się zwykle w specjalnych wannach wykonanych z materiałów odpornych na działanie chemikaliów, a jego załadowanie i wyładowanie powinno się odbywać w sposób zmechanizowany.

Metoda smarowania (malowania) polega na kilkakrotnym posmarowaniu całej powierzchni materiału cieczą impregnacyjną. Smarowanie powierzchni drewna wykonuje się za pomocą pędzla lub szczotki o przedłużonej rękojeści.

Metoda polewania to kolejny sposób powierzchniowego impregnowania drewna. Polega ona na nanoszeniu preparatu za pomocą urządzenia natryskowego na całą powierzchnię zabezpieczanego materiału w sposób całkowicie zmechanizowany.

Czas polewania i jego częstotliwość zależą od rodzaju drewna oraz zastosowanego środka. Jednym z wysoko zaawansowanych technicznie wariantów tej metody jest realizowany w układzie zamkniętym natrysk elektrostatyczny, innym – wielostrumieniowe polewanie. Ten ostatni sposób stosuje się na przykład do preparatów wodorozcieńczalnych.

Metody wgłębnego nasycania drewna

Metody próżniowo-ciśnieniowe - Zasada metod ciśnieniowego nasycania polega na tym, że na drewno znajdujące się w hermetycznie zamkniętym zbiorniku wywiera się wstępnie podciśnienie, następnie wprowadza ciecz impregnacyjną, tak aby drewno było całkowicie przykryte, potem wytwarza się nadciśnienie w celu zwiększenia wnikania cieczy w głąb drewna. Po wypompowaniu cieczy ze zbiornika ciśnieniowego ponownie wywiera się podciśnienie, ale już na drewno nasycone impregnatem.

 

Lista substancji i preparatów stosowanych w procesie impregnacji drewna

Imprex SKP, Imprex EN, Drewnochron P

Wyniki badań identyfikacyjnych substancji chemicznych w powietrzu na stanowiskach impregnacji drewna

Substancje emitowane z Imprexu SKP: oktan, nonan, węglowodór alifatyczny pochodzący z benzyny lakowej, 2-metylononan, dekan, propan-1-ol, toluen, undekan, etylobenzen, 1-metoksypropan-2-ol, o, m, p-ksylen, n-propylobenzen, 3-etylotoluen, 4-etylotoluen, 1,3,5-trimetylobenzen, 2-etylotoluen, 1,2,4-trimetylobenzen, 1-metylo-3-propylobenzen, 1,2,3-trimetylobenzen;
Substancje emitowane z Imprexu EN: nonan, dekan, propan-1-ol, toluen, 1-metoksypropan-2-ol, butan-1-ol, o-ksylen, n-propylobenzen, 1,2,4-trimetylobenzen, 1,2,3-trimetylobenzen;
Substancje emitowane z Drewnochronu P: nonan, dekan, izobutanol, etylobenzen, p- i m-ksylen, o-ksylen, 3-etylotoluen, 4-etylotoluen, 1,2,4-trimetylobenzen;

Liczba wyświetleń: 4315


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA