/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Raport o stanie lasów w Polsce 2009

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-10-06


Lasy Państwowe zaprezentowały "Raport o stanie lasów w Polsce 2009". Do jego przygotowania wykorzystano materiały Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Głównego Urzędu Statystycznego, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz statystyki międzynarodowe.

Raport o stanie lasów w Polsce 2009Raport o stanie lasów w Polsce 2009Fot. Lasy Państwowe

Dla lepszego zobrazowania stanu lasów dane statystyczne odnoszące się do 2009r. przedstawiono na tle danych z ostatnich lat, a tam, gdzie było to możliwe i celowe, porównano z wielkościami występującymi w innych krajach. Jako uzupełnienie do charakterystyki polskich lasów na tle wybranych 15 państw wykorzystano także dane z raportu State of Europe’s Forests 2007.

Według danych raportu, w 2009r pozyskano w Polsce 32,702 mln m3 grubizny drewna netto*. Zdecydowaną większość drewna pozyskano z lasów zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe: 31,188 mln m3 grubizny drewna netto. 17,2% tej masy pozyskane zostało w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu: pozyskania posuszu, złomów i wywrotów powstałych w procesach naturalnych oraz na skutek oddziaływania wiatrów, gradacji szkodliwych owadów, zakłóceń stosunków wodnych, zanieczyszczeń powietrza oraz anomalii pogodowych.

W minionym roku w lasach prywatnych pozyskano 1,090 mln m3, a w parkach narodowych 192 tys. m3 grubizny drewna netto.
 
Województwami, w których pozyskano najwięcej drewna, były: zachodniopomorskie (3,529 mln m3 grubizny), warmińsko-mazurskie (3,190 mln m3), dolnośląskie (3,011 mln m3) oraz wielkopolskie (2,848 mln m3). Na wymienione cztery województwa
przypadło ponad 38% krajowego pozyskania drewna (dane GUS).

Raport pobrać można tutaj >>>

* Grubizna drewna pozyskanego to drewno okrągłe o średnicy w cieńszym końcu bez kory co najmniej 5 cm. Grubizna brutto – w korze; Grubizna netto – bez kory i strat na wyróbce przy pozyskaniu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz