DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Gospodarka krajów Europy Środkowej
i Wschodniej przyśpiesza wzrost

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-15


"Financial Times Deutschland", 11.03.2005, C.Karweil, "Wschodnia Europa przyśpiesza wzrost". Gazeta informuje, że rok 2004 w Czechach, na Słowacji i Węgrzech był "wyjątkowy" pod względem gospodarczym

Wzrost gospodarczy w tych krajach nabrał przyspieszenia o czym świadczyć mają dane z narodowych urzędów statystycznych tych krajów, które podają, że PKB na Węgrzech wzrosło o 3,8%, w Czechach o 4,3% a na Słowacji aż 5,5%.
Za przyczyny "boomu" uważa się otwarcie wejście tych krajów do UE. "Boomowi" towarzyszy jednak sceptycyzm: wszystkie waluty narodowe tych krajów podrożały w ostatnim roku, co odbija się na konkurencyjności firm w tych krajach. Za najlepsze miejsce do inwestycji podaje się Słowacje.
Gazeta cytuje opinię firmy konsultingowej Global Insight według której Słowacja to kraj o największym potencjale wzrostu gospodarczego, dzięki ostatnio dokonanym inwestycjom oraz niskim obciążeniu podatkowym i płacowym. Również Czechy są atrakcyjnym rynkiem do inwestycji dzięki redukcji podatku od działalności gospodarczej z 34% na 26%. Mniej optymistyczne są prognozy dla Węgier, gdzie inwestorów odstrasza duży deficyt handlowy.

*

"Handelsblatt", 11.03.2005, "Boom eksportowy w Europie Środkowej i Wschodniej nie daje miejsc pracy".
Gazeta opisuje przedstawione przez Wiedeński Instytut Międzynarodowych Gospodarczych Badań Porównawczych wyniki badań dotyczące gospodarek krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Z opublikowanych badań wynika, iż w nowych krajach członkowskich UE w niecały rok po wstąpieniu do Unii nastąpił "boom" gospodarczy. Eksport z tych krajów w 2004 roku wzrósł przeciętnie o 20%.
Na czele tej grupy znalazły się Polska i Czechy z 23% wzrostem eksportu. Przyczyną takiego dynamicznego wzrostu należy doszukiwać się w związanej z wejściem do Unii liberalizacji handlu. Dzięki napływowi bezpośrednich inwestycji eksport tych krajów nabiera na sile. Bezpośrednie inwestycje w tym regionie wzrosły w 2004 roku o 1/4 - około 15 miliardów napłynęło do Polski, Węgier, Czech i Słowacji. 60% tych inwestycji dotyczyło sektora usług, nieruchomości, handlu detalicznego i finansowego.
Nowe kraje członkowskie są również atrakcyjnym miejscem dla lokowania inwestycji sektora motoryzacyjnego oraz produkcji AGD. Inwestorów przyciągają również mniejsze obciążenia związane z systemem socjalnym oraz mniej uregulowane warunki pracy. Wymiana handlowa nowych krajów członkowskich z pozostałymi krajami unijnymi kształtuje się odpowiednio na poziomie 86% eksportu oraz 72% importu.
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej charakteryzują się największa dynamiką wzrostu gospodarczego w obrębie UE: średni przyrost PKB wynosił w minionych latach 5%, przewyższając średnio o 3% przeciętny wzrost gospodarczy "starej Unii". Wzrost eksportu nie ma jednak przełożenia na rynki pracy - procent bezrobocia pozostaje w wielu krajach nadal na wysokim poziomie, a poprawa w tej kwestii nie jest również przewidywana w następnych latach.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz