/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wyjaśnienia Ministerstwa Środowiska do artykułu pt. Kantowanie drewna w sieci

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2010-08-21


Artykuł autorstwa Piotra Miączyńskiego i Leszka Kostrzewskiego ukazał się 20 sierpnia 2010 r. w Gazecie Wyborczej. Ministerstwo Środowiska zostało poinformowane o pojedynczych przypadkach niedochowania tajemnicy przy transakcjach sprzedaży drewna.

W dwóch przypadkach było to świadome udostępnienie danych, a w pozostałych dwóch wykradzenie danych dostępu.

Ponieważ reakcja Kierownictwa Lasów Państwowych była natychmiastowa, a do winnych nieprawidłowości zastosowano konsekwencje służbowe oraz postępowanie karne, nie zachodziła potrzeba bezpośredniej interwencji Ministerstwa w tę sprawę.

Natomiast zwrócono Kierownictwu LP uwagę na potrzebę wzmożenia kontroli przestrzegania procedur dotyczących aukcji drewna.

Systemy sprzedaży aukcyjnej rozpowszechnione są na świecie, jako transparentne i obiektywne oraz spełniające wymogi prawa konkurencji.

Również system aukcyjnej sprzedaży drewna generalnie oceniany jest pozytywnie, jako najbardziej nowoczesny i zgodny z regułami wolnego rynku, umożliwiający równy dostęp nabywców do drewna na zasadzie przetargu.

Ataki na aukcje drewna oceniane są jako próba dyskredytacji systemu. W przypadkach tych system bezpieczeństwa sprzedaży drewna zadziałał w Lasach Państwowych bezzwłocznie, umożliwiając blokadę nieprawidłowych transakcji.

Ponieważ zdarzenie miało znamiona przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego - podjęte zostały stosowne działania przez odpowiednie organy państwowe.

Charakterystyczne dla rynku surowca drzewnego w Polsce jest występowanie jednego dominującego dostawcy drewna i silnej konkurencji pomiędzy dużą liczbą przedsiębiorców nabywających drewno.

Interesy dużych, średnich i małych przedsiębiorców przerabiających drewno nie zawsze są zbieżne (z wyjątkiem uzyskania jak najniższych cen za kupowane drewno), stąd czynione są wszelkie próby wprowadzenia zakłóceń w systemie sprzedaży.

Biorąc pod uwagę naturalny związek sektora leśno-drzewnego w Polsce oraz widząc potrzebę wsparcia krajowych przedsiębiorców drzewnych podjęto prace legislacyjne nad uregulowaniem zasad sprzedaży drewna w ustawie o lasach i rozporządzeniu wydawanym na jej podstawie. Sprzedaż drewna prowadziłyby nadal Lasy Państwowe.

Możliwości zawierania umów wieloletnich na sprzedaż drewna jest przewidziana w nowelizacji ustawy o lasach, trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie będzie podlegało ocenie z punktu widzenia zgodności z normami unijnego prawa konkurencji.

Ministerstwo już w marcu 2010 r. zwróciło się do Dyrektora Generalnego LP o dokonanie modyfikacji w zasadach sprzedaży drewna, które w większym stopniu uwzględniałyby postulaty przemysłu drzewnego.

Trwają również prace nad zmianą Ustawy o lasach, dzięki którym zasady sprzedaży drewna będą ustalane w rozporządzeniu ministra, a nie jak dotychczas przez Dyrektora Generalnego LP.
 
 
 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz