Wyjaśnienia Ministerstwa Środowiska do artykułu pt. Kantowanie drewna w sieci
Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2010-08-21
Artykuł autorstwa Piotra Miączyńskiego i Leszka Kostrzewskiego ukazał się 20 sierpnia 2010 r. w Gazecie Wyborczej.
Ministerstwo Środowiska zostało poinformowane o pojedynczych przypadkach niedochowania tajemnicy przy transakcjach sprzedaży drewna.
W dwóch przypadkach było to świadome udostępnienie danych, a w pozostałych dwóch wykradzenie danych dostępu.
Ponieważ reakcja Kierownictwa Lasów Państwowych była natychmiastowa, a do winnych nieprawidłowości zastosowano konsekwencje służbowe oraz postępowanie karne, nie zachodziła potrzeba bezpośredniej interwencji Ministerstwa w tę sprawę.
Natomiast zwrócono Kierownictwu LP uwagę na potrzebę wzmożenia kontroli przestrzegania procedur dotyczących aukcji drewna.
Systemy sprzedaży aukcyjnej rozpowszechnione są na świecie, jako transparentne i obiektywne oraz spełniające wymogi prawa konkurencji.
Również system aukcyjnej sprzedaży drewna generalnie oceniany jest pozytywnie, jako najbardziej nowoczesny i zgodny z regułami wolnego rynku, umożliwiający równy dostęp nabywców do drewna na zasadzie przetargu.
Ataki na aukcje drewna oceniane są jako próba dyskredytacji systemu. W przypadkach tych system bezpieczeństwa sprzedaży drewna zadziałał w Lasach Państwowych bezzwłocznie, umożliwiając blokadę nieprawidłowych transakcji.
Ponieważ zdarzenie miało znamiona przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego - podjęte zostały stosowne działania przez odpowiednie organy państwowe.
Charakterystyczne dla rynku surowca drzewnego w Polsce jest występowanie jednego dominującego dostawcy drewna i silnej konkurencji pomiędzy dużą liczbą przedsiębiorców nabywających drewno.
Interesy dużych, średnich i małych przedsiębiorców przerabiających drewno nie zawsze są zbieżne (z wyjątkiem uzyskania jak najniższych cen za kupowane drewno), stąd czynione są wszelkie próby wprowadzenia zakłóceń w systemie sprzedaży.
Biorąc pod uwagę naturalny związek sektora leśno-drzewnego w Polsce oraz widząc potrzebę wsparcia krajowych przedsiębiorców drzewnych podjęto prace legislacyjne nad uregulowaniem zasad sprzedaży drewna w ustawie o lasach i rozporządzeniu wydawanym na jej podstawie. Sprzedaż drewna prowadziłyby nadal Lasy Państwowe.
Możliwości zawierania umów wieloletnich na sprzedaż drewna jest przewidziana w nowelizacji ustawy o lasach, trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie będzie podlegało ocenie z punktu widzenia zgodności z normami unijnego prawa konkurencji.
Ministerstwo już w marcu 2010 r. zwróciło się do Dyrektora Generalnego LP o dokonanie modyfikacji w zasadach sprzedaży drewna, które w większym stopniu uwzględniałyby postulaty przemysłu drzewnego.
Trwają również prace nad zmianą Ustawy o lasach, dzięki którym zasady sprzedaży drewna będą ustalane w rozporządzeniu ministra, a nie jak dotychczas przez Dyrektora Generalnego LP.
Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.
Powrót