/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nowa Zelandia: Eksport drewna w 2010r. wzrósł o 54%

WRQ, Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: WRQ, Drewno.pl
Data: 2010-07-27


Eksport drewna z Nowej Zelandii rośnie w rekordowym tempie. W pierwszych miesiącach b.r. tamtejsze firmy sprzedał wartościowo o 54% więcej tarcicy i kłód niż w 2009r.

Sosna radiata, Nowa ZelandiaSosna radiata, Nowa ZelandiaFot. Sandy Austin, CC

Według danych statystycznych w okresie od stycznia do maja b.r. wartość drewna, masy i wyrobów z papieru sprzedana po za granicami kraju osiągnęła prawie 1,2 mld USD. Według szacunków w całym 2010r. sprzedaż drewna przekroczy 10 mln m3 (w 2009r. było to 8,7 mln m3).

Głównym sprzymierzeńcem nowozelandzkich eksporterów jest rosnący popyt na produkty drzewne na rynkach Chin, Korei Południowej i Indii. Do tych azjatyckich państw nowozelandczycy sprzedają przede wszystkim drewno sosny - Pinus radiata.

Obecnie największym importerem drewna okrągłego z Nowej Zelandii są Chiny. Imponująca jest dynamika wolumenu sprzedaży do tego kraju. Pięć lat temu Chiny kupiły 680 tys. m3 kłód sosny radiata, w 2008r. było to 2,1 mln m3, a w 2009r. aż 4,8 mln m3. W ciągu pięciu miesięcy 2010r. wzrost sprzedaży do tego kraju wyniósł 38%.

Drugim rynkiem pod względem ilości sprzedanego surowca jest Korea Południowa, na trzecim, od ubiegłego roku znajdują się Indie. W 2009r. kupiły 810 tys. m3 drewna, początek tego roku był znacznie lepszy - wzrost sprzedaży wyniósł 54%.  

Rosnący eksport surowca oznacza kłopoty dla rodzimego przemysłu drzewnego. Ceny drewna okrągłego na rynku krajowym Nowej Zelandii osiągnęły poziom najwyższy od ośmiu lat. Niektóre tartaki obawiają się, że jeśli dynamika sprzedaży kłód będzie utrzymywała się na obecnym poziomie, nie będą w stanie konkurować cenowo na rynku surowca, będzie on dla nich za drogi.

Mimo tych opinii zakłady pracują, a eksport tarcicy od trzech lat utrzymuje tendencję wzrostową. W 2009r. nowozelandzkie tartaki wyeksportowały 1,9 mln m3 tarcicy. W roku bieżącym odnotowany został wzrost sprzedaży eksportowej na poziomie 12%.

Pinus radiata to gatunek, który trafił do Nowej Zelandii w 1850r. z Kalifornii (inna nazwa Sosny radiata to Sosna kalifornijska) i obecnie stanowi ok. 90% drzewostanu lasów gospodarczych (plantacji) tego kraju. Plantacje zajmują w Nowej Zelandii ok. 7% powierzchni kraju i dostarczają 99% drewna użytkowanego przez przemysł.

Sosna radiata jest gatunkiem szybkorosnącym. W młodym wieku szerokość przyrostów rocznych wynosi 15-20 mm, w wieku późniejszym 3-5 cm, co przekłada się na dużą wydajność przyrostu masy, która może dochodzić do 20-35 m3/ha w ciągu roku. Wiek rębności sosny radiata to. około 25 lat. Na terenach poza plantacjami, gdzie również rozprzestrzenił się ten gatunek, zwykle traktowana jest jako chwast.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA