/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Weyerhaeuser realizuje kolejne etapy inwestycji w Polsce

Weyerhaeuser

Autor: dja
Źródło: Weyerhaeuser
Data: 2010-07-14


Zakończył się kolejny etap inwestycji realizowanej w Kokoszkach k./Gdańska przez amerykański koncern Weyerhaeuser. Firma złożyła w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku raport oddziaływania na środowisko planowanej fabryki, która ma produkować sieciowane włókna celulozowe.

Wizualizacja fabryki w KokoszkachWizualizacja fabryki w KokoszkachFot. Weyerhaeuser

To kolejny etap w staraniach o uzyskanie decyzji środowiskowej. Przygotowany raport to blisko 1000 stron informacji i wyników badań na temat wpływu fabryki na otoczenie zakładu. „W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy wiele dodatkowych badań, które potwierdzają, że inwestycja nie będzie ponadnormatywnie oddziaływać na środowisko naturalne i zdrowie ludzi." – mówi Tomasz Włodarczak, dyrektor planowanego zakładu.

Raport został podany do publicznej wiadomości. 29 lipca br. odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca inwestycji. Kolejnym krokiem będzie wydanie decyzji środowiskowej oraz rozpoczęcie starań o pozwolenie budowlane.

Zakład w gdańskich Kokoszkach będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu na świecie. Produkt wytwarzany w Polsce będzie otrzymywany przez obróbkę włókniny produkowanej w Stanach Zjednoczonych. Jest to czysty i bezpieczny proces, który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. W procesie tym wykorzystywana jest opatentowana technologia, polegająca na poddawaniu zwojów włókien działaniu łagodnego polimeru akrylowego w celu zwiększenia ich chłonności. Jest to czysty i bezpieczny proces, który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Sprawia, że produkt zwiększa swoją masę i objętość, a także staje się bardziej chłonny. Dzięki temu znajduje doskonałe zastosowanie w produktach higienicznych, takich jak dziecięce pieluszki. Głównym odbiorcą Weyerhaeuser w tym zakresie jest firma Procter&Gamble.

100% surowca wykorzystywanego w produkcji będzie pochodzić z plantacji w Stanach Zjednoczonych podlegających zrównoważonej wycince. Głównym surowcem będzie bezwonna włóknina przywożona do Polski w postaci przetworzonej (wybielonej). Będzie ona miała postać zwojów przypominających dużą rolkę papieru. Włóknina w zwojach będzie transportowana drogą morską do portów w Gdyni lub w Gdańsku. Inne materiały potrzebne do produkcji będą przywożone transportem kołowym z lokalnych fabryk i od lokalnych dostawców.

Do produkcji surowca Weyerhaeuser wykorzystuje wyłącznie drewno sosnowe rosnące na południu Stanów Zjednoczonych, które podlega zrównoważonej wycince. Koncern nie zamierza kupować surowca drzewnego w Polsce.

Inwestycja zlokalizowana na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego MASZYNOWA w Kokoszkach zajmie ok. 10 ha i realizowane będzie przez Zakład Produkcyjny Weyerhaeuser Poland Sp z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Powierzchnia budynków fabryki wyniesie ok. 17.000 m2 (co stanowi 20% terenu). 20% działki zajmą chodniki, parkingi i place, a 60% teren zielony.

Przy pełnej wydajności produkcji zatrudnienie w fabryce znajdzie około 100 osób. W trakcie prac budowlanych powstanie około 250 miejsc pracy. Realizacja naszego projektu przyczyni się również do stworzenia dodatkowych miejsc pracy np. u lokalnych przedsiębiorców oferujących usługi w zakresie ochrony, transportu, konserwacji, usług portowych itp. Według szacunków nowy zakład będzie współpracować z około 50 - 75 firmami.

Weyerhaeuser realizuje kolejne etapy inwestycji w Polsce (Zdjęcia: 2)

Wizualizacja fabryki w KokoszkachWizualizacja fabryki w Kokoszkach

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA