DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Małe polskie przedsiębiorstwa podbijają północne Morawy...

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-11


"Die Presse" z 09.03.2005 w artykule pt. "Wojna handlowa między Polakami i Wietnamczykami" informuje o rosnącej konkurencji polskich firm na terenie czeskich regionów nadgranicznych.
Polskie małe przedsiębiorstwa "podbijają" północne Morawy oferując coraz więcej towarów po niezwykle konkurencyjnych cenach. Polacy, wspierani doradztwem swego konsulatu w Ostrawie, angażują się głównie w handel warzywami, materiałami budowlanymi, meblami i kwiatami oraz oferują różnorodne usługi naprawcze...

Stanowią konkurencję nie tylko dla Czechów, ale również dla Wietnamczyków, którzy osiedlili się w Czechach w czasie wojny wietnamskiej. Stragany Wietnamczyków można znaleźć głównie w małych miasteczkach na północy Moraw, a także w Ostrawie - głównym mieście regionu.
Obecność polskiego handlu w Ostrawie nie rzuca się jeszcze wprawdzie w oczy, ale łatwo ją dostrzec w hali targowej za teatrem miejskim, gdzie tanio oferowane są warzywa z pobliskich polskich miast i wsi. Konkurencję stanowią jednak liczne centra handlowe. Dlatego Polacy coraz częściej angażują się w handel odzieżą, w którym Wietnamczycy od lat odgrywają istotną rolę. Wywołuje to ich złość do tego stopnia, że niektórzy Polacy obawiają się odwetu np. przez podpalanie konkurencyjnych straganów. Przedsiębiorstwa czeskie (w tym prowadzący działalność gospodarczą w Czechach Wietnamczycy) czują się dyskryminowane, gdyż przepisy prawne po drugiej stronie granicy są bardziej surowe.
Czeskie prawo o działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorstwom unijnym, posiadającym licencję w kraju macierzystym, prowadzenie przejściowo działalności w Czechach bez konieczności uzyskiwania dodatkowego zezwolenia. W Polsce natomiast ten przepis prawa unijnego nie został jeszcze przyjęty. Dlatego też czeskie przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić działalność w Polsce, muszą starać się o miejscową licencję.

Ekspert z Instytutu Badań Ekonomicznych J. Stankovsky uważa, że również Austriacy, podobnie jak Polacy mogliby skorzystać z liberalnych przepisów i aktywniej działać w czeskim obszarze przygranicznym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz