/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Swedwood uruchomił fabrykę pelletu w Wielbarku

Swedwood Poland

Autor: opr. dja
Źródło: Swedwood Poland
Data: 2010-06-03


Swedwood Poland oficjalnie uruchomił najnowszą inwestycję w Wielbarku - fabrykę pelletu o docelowej zdolności produkcyjnej rzędu 50 tys. ton granulatu rocznie.

Fabryka pelletu w WielbarkuFabryka pelletu w WielbarkuFot. Swedwood Poland

W obecności Starosty Powiatu Szczycieńskiego Jarosława Matłacha, Wójta Gminy Wielbark Grzegorza Zapadki, BA managera Henrika Anderssona, przedstawicieli Swedwood International, firm dostawczych oraz pracowników Swedwood Wielbark, w dniu 1 czerwca 2010 roku oficjalnie otwarto nową Fabrykę Pelletu w Swedwood Wielbark.

- Produkcja pelletu oparta na drewnie nie nadającym się do wykorzystania w produkcji mebli jest kolejnym, ważnym krokiem w wykorzystaniu w pełni surowca z polskich lasów, ale również ważnym krokiem w rozwoju odnawialnych źródeł energii - powiedział Henrik Andersson, Business Area Manager w Swedwood International.

- Obecność szwedzkiego koncernu wywarła niezwykle pozytywny wpływ na lokalną społeczność. W dużym stopniu dzięki działalności Swedwoodu udało się rozwiązać problem, jakim było na naszych terenach olbrzymie bezrobocie. Wielbarski zakład zapewnia swoim pracownikom pewne źródło utrzymania oraz możliwość rozwoju. Swedwood w dalszym ciągu inwestuje w swój nowy oddział, co pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił Jarosław Matłach Starosta Powiatu Szczycieńskiego.

- Promowanie odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne, również w małych społecznościach takich jak gmina. Mam nadzieję, że pellet może stać się jednym z alternatywnych paliw wypierając skutecznie szczególnie węgiel, który dziś jest podstawowym źródłem ciepła dla mieszkańców naszej gminy - powiedział Grzegorz Zapadka Wójt Gminy Wielbark.

Głównym celem uruchomionej przez Swedwood fabryki pelletu jest wykorzystanie suchych trocin powstających w trakcie produkcji płyty klejonej oraz mebli. Inwestycja jest ważną częścią strategii firmy dotyczącej pełnego wykorzystywania surowca drzewnego. Realizację inwestycji zaplanowano w dwóch etapach. Obecnie zainstalowana jest pierwsza prasa, która będzie dostarczać 25.000 ton pelletu rocznie. Projekt fabryki zakłada wydajność 200 ton pelletu dziennie czyli ok. 50.000 ton rocznie. W związku z tym, w przyszłości zakład będzie wyposażony w dwie linie pras.

W budowę zakładu zaangażowane m.in. firmy: Steel-Building Ltd (Poznań, Polska) odpowiedzialna za konstrukcje oraz firma Bühler GmbH (Braunschweig, Niemcy), która dostarczyła maszyny.

Swedwood Poland Sp. z o.o. jest częścią Grupy Swedwood, przemysłowej grupy IKEA. Grupa została założona w 1991 roku i zajmuje się produkcją mebli, kontrolując cały łańcuch produkcyjno-logistyczny: od lasu do produktów i dystrybucji mebli. Aktualnie Swedwood posiada ponad 40 zakładów w 12 krajach, głównie w Europie Wschodniej, w których zatrudnia około 15.000 pracowników.
 
Swedwood Wielbark jest jednym z najbardziej wydajnych oddziałów na świecie produkującym meble z litego drewna. Przy pełnej wydajności będzie wytwarzać około 2 mln jednostek mebli rocznie i zatrudniać około 1000 pracowników. Obecny poziom zatrudnienia jest na poziomie 843 pracowników.

Swedwood uruchomił fabrykę pelletu w Wielbarku (Zdjęcia: 2)

Fabryka pelletu w WielbarkuHenrik Andersson dokonuje uroczystego otwarcia linii produkcyjnej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Congratulations

Gratulacje - pięknie się rozwijają.

Stora Enso Timber [2]Odpowiedz na ten komentarz2010-06-13 17:35:32

Zgłoś nadużycie

dlatego tak podbijają cene

prawdopodobnie ???

romek [5]Odpowiedz na ten komentarz2010-06-14 07:24:18

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz