/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

RDLP Białystok bez certyfikatu FSC

Lasy Państwowe

Autor: Jarosław Krawczyk, opr. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-05-17


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała, że z dniem 16 maja 2010r. posiadany przez nią certyfikat gospodarki leśnej wg zasad FSC nr SW-FM/COC-004057 został zawieszony.

Fot. Drewno.pl

Według informacji podanych w komunikacie, zawieszenie certyfikatu nastąpiło z przyczyn od RDLP w Białymstoku niezależnych, wynikających z braku możliwości zaakceptowania warunków dalszego certyfikowania gospodarki leśnej, stawianych przez funkcjonujące na polskim rynku firmy certyfikujące.

Jak pisze Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku, dyrekcja kilkakrotnie podejmowała działania, zmierzające do wypracowania porozumienia z firmą przeprowadzającą audyty. Pomimo naszego zaangażowania, nie udało się wypracować porozumienia w kwestii warunków stawianych przez firmę NEPCon. Warunki, których RDLP w Białymstoku nie może zaakceptować to:

1. Nieuwzględnianie w trakcie prowadzenia audytów merytorycznie uzasadnionych uwag RDLP w Białymstoku do Raportów z audytu sporządzanych przez firmę NEPCon, a w tym np.
- uznawania modrzewia europejskiego za gatunek obcy i wydanie polecenia zastąpienia tego gatunku w odnowieniu lasu innymi gatunkami,
- zobowiązanie RDLP w Białymstoku do opracowania procedury zawierającej mechanizmy rekompensowania straty dla lokalnych społeczności w wyniku prowadzonych zabiegów gospodarczych w miejscach zbioru grzybów, jagód, wpływu prowadzonej gospodarki leśnej na rozwój agroturystyki, turystyki przyrodniczej,
- utrzymywania poleceń działań korygujących pomimo stwierdzenia przez audytorów zrealizowania wcześniejszych poleceń na przykład  przeprowadzenia uzgodnień z różnymi partnerami zasięgu i zasad gospodarki w lasach HCVF, wyznaczenie w ramach obszarów nieobjętych gospodarowaniem na 6,64% powierzchni siedlisk leśnych, kiedy zasada FSC (wskaźnik 6,41) wymaga 5% powierzchni leśnej wyłączonej z gospodarowania.

2. Odbiegające od cen rynkowych propozycje kosztów wykonywania kolejnych audytów gospodarki leśnej w 2010r. wg zasad FSC. Oferty cenowe prowadzenia audytu w 2010r. przedstawione przez dwie firmy kształtują się na poziomie ok. 150-170 tys. za jeden audyt. Są to ceny ok. 3-5 krotnie wyższe niż stosowane w innych regionach Polski. Ceny te nie obejmują kosztów transportu, noclegów i wyżywienia audytorów w trakcie audytu ponoszonych przez RDLP w Białymstoku. Ponadto trzeba również brać pod uwagę fakt, że audytorzy wyznaczają dodatkowe audyty sprawdzające, średnio co trzy miesiące, których cena jest dziś nieznana, przy czym wiadomo, ze średnio w Polsce kształtuje się ona na poziomie ok. 20-30 tys. zł.

RDLP w Białymstoku dwukrotnie ogłaszało zaproszenie do składania ofert na wykonanie audytów gospodarki leśnej:
- w dniu 29 stycznia 2010 r. z terminem składania ofert 17 lutego 2010r. - wysłano do trzech firm - złożyła tylko jedna - NEPCon
- w dniu 20 kwietnia 2010r. z terminem składania ofert do 5 maja 2010r. - wysłano do trzech firm - oferty nie złożyła żadna firma.

Regionalna Dyrekcja lasów Państwowych w Białymstoku jest w pełni zainteresowana posiadaniem certyfikatu FSC. Informuje się, że zawieszenie aktualnego certyfikatu gospodarki leśnej według zasad FSC spowoduje podjęcie wytężonych działań RDLP w Białymstoku, w tym prawnych, zmierzających do zracjonalizowania oceny gospodarki leśnej przez firmy audytujące oraz wyjaśnieniu kwestii związanych z prawdopodobieństwem zmowy cenowej niektórych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne na polskim rynku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz