/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Natura 2000 tematem posiedzenia Komisji Środowiska Senatu

Lasy Państwowe

Autor: Eugeniusz Pudlis
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-04-09


Stan wdrażania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 w Polsce i możliwości inwestowania na obszarach naturowych były głównym tematem środowego (7 kwietnia br.) posiedzenia Komisji Środowiska Senatu RP.

Fot. Drewno.pl

Obrady poprowadział senator Zdzisław Pupa, przewodniczący Komisji Środowiska Senatu RP. Najpierw głos oddał Januszowi Zaleskiemu, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska, głównemu konserwatorowi przyrody.

J. Zaleski przypomniał, że proces wyznaczania sieci Natura 2000 w zasadzie został zakończony. Po wydaniu rozporządzeń oraz zatwierdzeniu przez Komisję Europejską dotąd zgłoszonych przez Polskę obszarów, w skład sieci Natura 2000 wejdą:
- 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO)
- 823 specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Zdaniem podsekretarza stanu Europejska Sieć Ekologiczna została przygotowana w takim rozmiarze, aby jednocześnie chronić w dostatecznym stopniu przyrodę i umożliwić rozwój społeczno-gospodarczy. Realizacja tych założeń będzie trudna, ale nie niemożliwa.

Przed prawie dwugodzinną dyskusją podstawowe informacje związane z wyznaczaniem obszarów Natury 2000 i zarządzaniem nimi przedstawiła Arleta Siarkiewicz-Hoszowska, wicedyrektor Departamentu Obszarów Natura 2000 w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przedstawicielka GDOŚ poinformowała, że trwają przygotowania do zarządzania obszarami naturowymi, co będzie realizowane głównie przez dwa dokumenty: plany zadań ochronnych i plany ochronne.

A. Siarkiewicz podkreśliła również, że Natura 2000 wejdzie niebawem w drugą fazę: nie tylko utrzymania bioróżnorodności, co ma miejsce obecnie, ale też przywrócenia jej należytego stanu, co będzie celem na rok 2020.

W dyskusji poruszano wiele kwestii związanych z wpływem Natury 2000 na działalność gospodarczą. Senatorowie podawali przykłady, z których wynika, że inwestowanie na obszarach naturowych nie będzie łatwe. Jednym z tematów obrad była również gospodarka leśna, a w szczególności pozyskiwanie drewna w Lasach Państwowych po wprowadzeniu w życie Natury 2000. Senatorowie twierdzili, że podaż drewna z LP może się zmniejszyć nawet o 6 mln m sześc. rocznie.

Obecny na posiedzeniu Komisji Środowiska Grzegorz Furmański, zastępca dyrektora generalnego LP, uspokajał zebranych, że liczby podawane w różnych gremiach są szacunkowe, niepoparte konkretami. A w ostatnich latach roczne pozyskanie drewna kształtowało się na poziomie 30 mln m sześc., i jeśli utrzymana będzie równowaga między funkcjami produkcyjnymi i ochronnymi lasów, surowca dla przemysłu drzewnego nie powinno zabraknąć.

Ten głos poparł podsekretarz stanu J. Zaleski, który stwierdził, że o konkretnych skutkach wprowadzenia Natury 2000 w LP można będzie mówić za 4–5 lat, gdy poznamy tworzone dopiero plany zadań ochronnych. To na ich podstawie wprowadzone zostaną korekty do planów urządzenia lasu. I dopiero wtedy z dużą dokładnością można będzie określić, na ile wprowadzenie Natury 2000 ograniczy pozyskanie drewna w LP. Z szacunków znanych Ministerstwu Środowiska wynika, że to pozyskanie zmniejszy się nie więcej niż o 5–10 proc.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA