/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

DREMA i FURNICA już w kwietniu

MTP

Autor: dja
Źródło: MTP
Data: 2010-03-07


W dniach 13-16 kwietnia 2010 w Poznaniu odbędą się dwie branżowe imprezy: XXVI Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA oraz Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA.

Targi DREMA to od lat doskonałe miejsce spotkań dla specjalistów branży. To okazja do pełnej i efektywnej prezentacji najnowszych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla przemysłu drzewnego. Obok ekspozycji wystawienniczych podczas targów odbywać się będą wydarzenia towarzyszące. Niektóre z nich nieodłącznie kojarzą się z targami DREMA i mogą poszczycić się renomą, często na skalę światową. Inne natomiast to targowi debiutanci, którzy dzięki poruszanym zagadnieniom, mają szansę przyciągnąć tłumy zwiedzających i stać się wizytówką targów.

Sektor tartaczny jest znaczącą częścią przemysłu obróbki drewna i w ramach targów DREMA nie zabraknie wydarzeń skierowanych do profesjonalistów go reprezentujących. Wśród nich szczególnie polecamy:

- Seminarium „Nowoczesne technologie w tartacznictwie"
Przy udziale zaproszonych firm i partnerów z kręgów naukowych zostaną przedstawione najciekawsze rozwiązania pozwalające usprawnić produkcję w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach tartacznych. Organizatorzy liczą na frekwencję ze strony przedsiębiorstw zainteresowanych długofalowym rozwojem biznesu w oparciu o ekonomiczne i bezpieczne metody produkcji.
Organizatorzy: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Międzynarodowe Targi Poznańskie

- Międzynarodowe Sympozjum Przemysłu Drzewnego: Przemysł Drzewny 2010+ - Rynek i innowacje
Będzie to podsumowanie konferencji, która odbędzie się w marcu.
Organizatorzy: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Instytut Technologii Drewna, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Podczas najbliższej edycji targów odbędzie się IV Forum Gospodarcze Polskiego Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego POLWOOD.  Forum obejmie swą tematyką sektor tartaczny i meblarski, oscylując wokół tematyki związanej z głównymi wyzwaniami branży i drogami jej rozwoju. Ważnym tematem będzie również miejsce polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego na tle Unii Europejskiej. Zasiadający na scenie eksperci będą odpowiadać na najbardziej aktualne pytania, m.in. czy branża ta, odnotowująca na międzynarodowych rynkach sukcesy handlowe, zajmuje należne jej miejsce w polityce gospodarczej Polski, ale także Wspólnoty Europejskiej?

Jak co roku Forum wzbogacone będzie niepublikowanymi dotąd wynikami badań rynku, a także prezentacjami multimedialnymi oraz filmami prezentującymi kierunki rozwoju sektora na świecie.S Swoją premierę będzie miał również film prezentujący najnowszą inwestycję tartaku Rettenmeier w Niemczech, przerabiającego 500 tys. m3 surowca rocznie.
Panel drzewny
- Polski rynek źródłem eksportu czy rynkiem zbytu dla produktów drzewnych?
- Wyjść poza Europę - eliminacja europejskich pośredników w pozakontynentalnym handlu polskimi wyrobami drzewnymi?
- Unijne prawo: domniemanie winy w handlu drewnem z nielegalnych wyrębów, handel emisjami CO2.
- Europejskie standardy w handlu surowcem i wyrobami drzewnymi
- Europejski model tartacznictwa - czy gigantyzm trzeba leczyć? Premiera filmu z nowej inwestycji w niemieckim tartaku Rettenmeier.
- Kierunki rozwoju technologicznego europejskich tartaków.
- Nominacje do nagrody Polwood 2010 w kategorii inwestycja roku w przemyśle drzewnym - prezentacja i rozstrzygnięcie konkursu.
Panel meblarski
- Początek exodusu meblarskich inwestorów na Wschód? Casus Ikea na Białorusi.
- Co mamy jeszcze do zrobienia w promocji wizerunku polskich mebli w Europie?
- Czy stać nas na branżowy lobbing w PE?
- Rynek płyt drewnopochodnych: polskie ceny-europejskie ceny?
- Czy przemysłowi meblarskiemu bliżej do złotówki czy euro?
- Nominacje do nagrody Polwood 2010 w kategorii inwestycja roku w przemyśle meblarskim - prezentacja i rozstrzygnięcie konkursu.
Organizatorzy: Wydawnictwo Inwestor, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Targi Poznańskie po raz kolejny organizują Fabrykę Mebli na Żywo - specjalną przestrzeń pokazową. Park maszynowy w ruchu, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki oraz ciekawych wzorniczo materiałów produkować będzie meble tapicerowane. Tego typu produkcja znacząco różni się od typowych dla obróbki drewna litego procesów technologicznych pod względem wyzwań stojących przed projektantami i konstruktorami, dlatego tym bardziej warto będzie zobaczyć tą unikalną na skalę europejską przestrzeń.

W tym roku fabryka wyprodukuje komplet mebli tapicerowanych (zestaw wypoczynkowy) mogący mieć swoje zastosowanie w holach hotelowych, hallu w miejscu publicznym, czy poczekalni. Fotel, pufa i stół w większości wykonane będą z wysokiej jakości sklejki bukowej oraz wykończone drewnem litym. Ideą jest, aby meble te wykończone były metodą klejenia, przy ograniczeniu elementów metalowych do niezbędnego minimum. Poszczególne elementy są dosyć skomplikowane w obróbce, co wymaga zaangażowania nowoczesnych maszyn.

Projekt mebli powstaje w otoczeniu wirtualnym poczynając od koncepcji projektowej i konstrukcji oraz wymiarów, w pełnej integracji ze środowiskiem komputerowym, z uwzględnieniem ważnych dziś kryteriów wytrzymałościowych. Meble, oprócz elementów funkcjonalnych, mają również ustalone na etapie projektowania parametry bezpieczeństwa, takie jak wytrzymałość, czy sprężystość. Symulując warunki użytkowania możemy oszacować trwałość mebli - już na etapie projektowania. Dzięki temu wyeliminowane zostały działanie intuicyjne oraz konieczność przyszłych testów na meblach.

Sterowanie produkcją w Fabryce oparte zostało o system ERP (Enterprise Resource Planning). System zapewni zbilansowanie zdolności produkcyjnych, harmonogramowanie prac produkcyjnych, planowanie zakupu niezbędnych surowców, rozliczenie zużycia materiałowego, rejestrację spływu prac na poszczególnych stanowiskach pracy poprzez zastosowanie technologii skanowania kodów kreskowych. To rozwiązanie organizuje logistykę i oszczędza czas, ponadto informuje o czynnościach danego pracownika na konkretnym stanowisku oraz udostępnia informację o rzeczywistych kosztach produkcji.

Projekt tegorocznej Fabryki Mebli na Żywo zostanie zrealizowany w oparciu o pięć prac magisterskich autorstwa studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Każdy ze studentów jest odpowiedzialny za dany etap projektu:
- Przemysław Myszkowski - przygotowanie parametrycznej konstrukcji w środowisku CAD
- Waldemar Mieszała - przygotowanie wirtualnej Fabryki Mebli oraz technologii wytwarzania w środowisku ERP
- Artur Majchrzak - projekt zarządzania produkcją i rejestracja spływu zleceń w ERP
- Piotr Podgórniak - projekt zakładu produkcyjnego w warunkach lokalowych MTP
- Michał Maslej - sprawdzenie sztywności i wytrzymałości konstrukcji wyprodukowanych mebli w drodze obliczeń numerycznych i doświadczalnych.

Partnerami projektu realizowanego przez MTP są dostawcy technologii: AMATEC, ARKUS, BECKER ACROMA POLSKA, BIZEA, HOMAG, IMA, INTEX, ITA, LEITZ, MAKITA, OSKA, REMA, RONDO 2, SCM, WEINIG. Partner merytoryczny:
Katedra Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kolejną prezentacją maszyn w ruchu będzie Polska Fabryka Mebli. Zgodnie z założeniami projektu polska fabryka mebli ma zaprezentować możliwości polskich producentów maszyn i narzędzi do obróbki drewna w zakresie kompleksowych rozwiązań wyposażenia technologicznego dla małych i średnich przedsiębiorstw sektora drzewnego i meblarskiego. Poprzez wspólne działanie polskich producentów, skupionych w Stowarzyszeniu DROMA możliwe jest oferowanie różnorodnych urządzeń i linii technologicznych spełniających oczekiwania różnych grup odbiorców.

Projekt ma pokazać nie tylko możliwości polskiego przemysłu maszyn, urządzeń i narzędzi do obróbki drewna, ale również możliwości współpracy wielu podmiotów w realizacji takiego przedsięwzięcia - producentów maszyn, dostawców materiałów czy komponentów - tarcicy, klejów, kołków drewnianych. Dlatego obok członków Stowarzyszenia w projekcie uczestniczyć będzie m.in. Meblopol z Poznania. Zwiedzający tegoroczną Dremę będą mogli zobaczyć pracujące polskie maszyny i urządzenia, oferowane przez  polskich producentów, które stanowią zamknięty ciąg technologiczny. Projekt pokaże więc nie tylko maszyny w ruchu, ale technologię powstawania konkretnego produktu. W tym roku produktem finalnym fabryki mebli na żywo będzie zestaw mebli łazienkowych, wykonanych  z drewna sosnowego oraz materiałów drewnopochodnych. W polskiej fabryce mebli pokazany zostanie proces powstawania od momentu rozkroju tarcicy do montażu gotowego mebla poprzez wszystkie węzły technologiczne.

Polska fabryka mebli zostanie zlokalizowana na wydzielonej powierzchni wystawienniczej obok zbiorowej prezentacji członków Stowarzyszenia DROMA. Targowa fabryka mebli zajmie około 600 m2 powierzchni wystawienniczej.

Organizator: Stowarzyszenie DROMA, Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerzy projektu - dostawcy technologii: OSKA, GOMA, FAMAD, TECH-FA-MILER , SAFO , JAROMA , GOMAD, LAKFAM, TECHMAR, REMA, GOPOL , NADI , PROCHERA, TANEL

W ramach targów DREMA nie zabraknie wydarzeń skierowanych do profesjonalistów  reprezentujących sektor tartacznictwa. Wśród nich wymienić należy seminarium „Nowoczesne technologie w tartacznictwie", gdzie przy udziale zaproszonych firm i partnerów z kręgów naukowych zostaną przedstawione najciekawsze rozwiązania pozwalające usprawnić produkcję w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach tartacznych.

Zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów drzewnych będzie głównym tematem „Save Energy - Środkowoeuropejskiego Forum Gospodarki Odpadami w Przemyśle Drzewnym i Meblarskim". Udziałem w spotkaniu zainteresują się z pewnością podmioty poszukujące nowoczesnych rozwiązań na miarę swoich dzisiejszych potrzeb zmierzających ku zwiększeniu wydajności.

Międzynarodowy charakter targów DREMA znajdzie swoje potwierdzenie w Europejskiej Wyspie Stowarzyszeń. W jej ramach obecne czołowe będą organizacje branżowe z Polski i zagranicy, co stanowi okazję do nawiązania wielu ciekawych kontaktów i uzyskania informacji o branży w kategoriach globalnych.

W Międzynarodowych Targach Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA udział biorą czołowe firmy z sektora dostawców do branży producentów mebli. Zakres tematyczny targów obejmuje również komponenty i akcesoria dla producentów mebli tapicerowanych. Tegoroczna edycja to przede wszystkim nacisk na ekspozycje związane z branża tapicerską.  

Zwiedzający targi będą mogli zapoznać się z najnowszą ofertą technologii, która pozwalają realizować nawet najbardziej ambitne wzorniczo kolekcje meblowe. Maszyny i urządzenia w ruchu zobaczyć będzie można w Fabrykę Mebli na Żywo.

Kolejnym hitem będzie ekspozycja akcesoriów do produkcji mebli kuchennych. Zaprezentują się tam czołowi, znani w kraju i na świecie dostawcy z tego ważnego dla branży meblarskiej sektora.

Ciekawą przestrzenią specjalną, która nawiązuje do tematyki produkcji mebli kuchennych będzie Urok Detalu – Kuchnia od Kuchni, gdzie w ramach zaaranżowanej wystawy odbywać się będą ciekawe seminaria tematyczne.

Nowa formuła organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie imprez obejmuje między innymi bezpłatny wstęp dla osób związanych zawodowo z branżą po dokonaniu wcześniejszej rejestracji.

Liczba wyświetleń: 2345


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA