/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2004

Autor: na podst. materiałów UG Rudniki
Źródło: Urząd Gminy Rudniki
Data: 2005-02-02


Bobrowa to mała miejscowość w województwie opolskim powiat Olesno Śląskie. Od roku 2000 w czerwcu odbywają się tutaj Międzynarodowe Zawody Drwali.

Bobrowa 2004Bobrowa 2004

I Regionalne Zawody Drwali BOBROWA 2000
24-06-2000 r. Bobrowa, Gmina Rudniki, Powiat Olesno, Województwo Opolskie.
Impreza miała charakter integracyjny, prorodzinny oraz kultywujący stare polskie tradycje i obyczaje. Organizatorami zawodów byli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowej i mieszkańcy wsi. Patronat nad zawodami objęli Starosta Powiatu Oleskiego i Wójt Gminy Rudniki. O przygotowaniach i przebiegu I Regionalnych Zawodów Drwali szeroko pisała gazeta Nowa Trybuna Opolska. Pierwszą nagrodę dla drwala była pilarka spalinowa, drugą nagrodą - kompletne ubranie drwala, trzecia nagroda - rower górski. Było wiele nagród dla dzieci biorących udział w różnych konkurencjach dla rodzin drwali, które rywalizowały między sobą. Ciekawostką tych konkurencji był udział w drużynach drwali Wójta Gminy Rudniki, Wójta Gminy Lubsza, Starosty Powiatu Oleskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Rudniki.

Sponsorami imprezy byli między innymi:
Pan Roman Ojrzyński Husqvarna Sp. z o.o. Piotr Słupkowski - przedstawiciel Husqvarny w Oleśnie Nadleśnictwo Olesno WODR w Łosiowie Zakłady Usług Leśnych - Knieja, Dąbrowa, Bór, Drewex oraz Zakład Drewkop. Fabryka kosmetyków POLLENA MALWA ze Świętochłowic Browar RYAN NAMYSŁÓW Wielu innych sponsorów i darczyńców Współorganizatorami zawodów było Starostwo Powiatowe w Oleśnie, GOKSiR w Rudnikach i Zarząd Gminy Rudniki.

II Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2001
30.06 – 01.07.2001 r. Bobrowa
W dniu 30 czerwca na zrąbie w lesie, a 1 lipca 2001 r. na boisku sportowym w Bobrowej odbyły się zawody. Były konkurencje dla drwali, ich rodzin oraz dla dzieci i chętnych chcących brać udział w zawodach. W dniach trwania zawodów było wiele atrakcji dla wszystkich uczestników: wystąpiły zespoły country, kabaret, zabawa na świeżym powietrzu, wesołe miasteczko. Podczas zawodów istniała możliwość reklamowania się firm i możliwość reklamy swojej firmy na telebimie. Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Opolskiego i Wojewoda Opolski, Starosta Powiatu Oleskiego, Wójt Gminy Rudniki. Zwycięzcy i uczestnicy konkursów otrzymali cenne nagrody.

III Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2002
Na boisku sportowym w Bobrowej odbyły się w dniu 22-06-2002 r. zawody drwali. Udział w nich wzięli zawodnicy z Niemiec (2 drużyny), Czech, Słowacji, Szwecji i Polski.
W ramach zawodów rozegrano następujące konkurencje:
- Przygotowanie pilarki do pracy
- Złożona przerzynka kłód
- Przerzynka na dokładność
- Rozcięcie kłody na dokładność.

Główną nagrodą była pilarka ufundowana przez firmę STIHL®. Oprócz tego zwycięzca otrzymał rower górski ufundowany przez gazetę NTO. Równie atrakcyjne nagrody były za II i III miejsca (fundator - STIHL®).
Po rozdaniu nagród drwale na boisku sportowym w Bobrowej popisywali się swoimi umiejętnościami w posługiwaniu się piłą motorową. Z klocków drewna powstał m.in. grzyb, topór wbity w pień, wiewiórka pod sosną a nawet wóz strażacki OSP Bobrowa.
Po zakończeniu pokazów drużyna Szwedzka wręczyła każdej uczestniczącej drużynie a także Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy w Rudnikach kosz z sadzonkami drzew. Sadzonki te mają zastąpić w przyszłości drzewa wycięte w czasie zawodów.
W czasie imprezy odbyło się również spotkanie marszałków województw: opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Oni także uczestniczyli w piłowaniu kłód.
Tak wyczerpujące konkurencje wymagają wysokokalorycznych posiłków. Naszym drwalom ich nie zabrakło, gdyż gulasz myśliwski i pieczone prosię serwował sam Robert Makłowicz.
W trakcie zawodów jak również i po ich ukończeniu na boisku trwał festyn, który prowadził m.in. Grzegorz Stasiak (instruktor jazdy w TVN). Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych (lub wczesnych godzin rannych) przy muzyce zespołu CAFE, BLAF (z Czech), SUPERMUSIC i PAKT.
W niedzielę zanim rozpoczął się ostatni dzień festynu nad Bobrową przeszła trąba powietrzna. Pozrywała i poniszczyła parasole i stragany. We wsi również wyrządziła szkody. Pozrywała m.in. dachy z budynków gospodarczych.
Pomoc w usuwaniu szkód udzielili organizatorom zawodnicy ze Szwecji i Niemiec oraz uczestnicy festynu, za co im serdecznie dziękujemy.
Festyn już później odbywał się bez żadnych dodatkowych nieprzewidzianych atrakcji.

IV Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2003
W dniach 27-29 czerwca 2003 r. odbyły się na Bobrowej IV Międzynarodowe Zawody Drwali. W szrankach stanęli drwale z Polski, Niemiec, Czech, Francji i Szwecji.
Rozegrano następujące konkurencje:
- Obalanie
- Przygotowanie pilarki do pracy
- Złożona przerzynka kłód
- Dokładność przerzynki
- Okrzesywanie

Oprócz zawodów jednocześnie odbywał się festyn integracyjny zawodników, władz samorządowych i mieszkańców. Podczas festynu rozgrywane były również konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz dla przedstawicieli władz. W przerzynce kłody tradycyjną piłą typu "moja-twoja" udział wzięli: Ryszard Galla - Wicemarszałek Woj. Opolskiego z Marianem Jaroszem - Członek Zarządu Woj. Śląskiego, Jan Kus z Kryspinem Nowakiem -Starosta i Wicestarosta Powiatu Oleskiego oaz Bernard Kus - Przewodniczący Rady Powiatu Oleskiego, Jan Dzierżoń z małżonką - Wicewojewoda Woj. Opolskiego, Bernard Gaida - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego. Imprezę i zawody prowadzili redaktorzy radia RMF FM - Piotr Moc i Cezary Puzyna. Część artystyczną festynu uświetniły m.in. młodzieżowa orkiestra dęta przy OSP Sternalice oraz taneczne zespoły dziecięce z Ozimka i Opola. Taki wielki wysiłek ze strony zawodników wymagał pożywnych posiłków. O tą stronę festynu zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jaworznie i przygotowały dla wszystkich polewkę i prażuchy. Festyn uświetniały zespoły muzyczne. Także była możliwość skosztowania specjałów kuchni tajlandzkiej przygotowane przez panią Gau Wimas Akerlund. Na koniec drugiego dnia imprezy zabawiała wszystkich gwiazda festynu - kabaret RAK na czele z Krzysztofem Hanke - Bercik.
Po zawodach drwale popisywali się swoimi umiejętnościami w rzeźbieniu pilarką.

V Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2004
25-27 czerwca 2004 r.
W dniach 25-27.06.2004 r. odbyły się po raz piąty Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie, gm. Rudniki. pow. Olesno, woj. opolskie. Zawody odbywają się cyklicznie zawsze w ostatni weekend czerwca.
W zawodach uczestniczyły ekipy z: Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Francji i Polski. Zawodnicy w pierwszym dniu zmagali się w lesie w konkurencjach: ścinka i obalanie drzew na cel, natomiast w dniu drugim na boisku sportowym w Bobrowie w konkurencjach:
- przygotowanie pilarki do pracy
- złożona przerzyna kłód
- dokładność przerzynki
- okrzesywanie.

W 2004 roku patronat nad zawodami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Dyrektor Lasów Państwowych w Katowicach, Starosta Powiatu Oleskiego i Wójt Gminy Rudniki.
Organizatorem zawodów jest OSP Bobrowa przy współpracy: Urzędu Gminy w Rudnikach, Domu Kultury w Rudnikach, Starostwa Powiatowego w Oleśnie i Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
W zawodach udział wzięło 34 zawodników ze wszystkich ww. państw.
Zawody drwali to wspólne spotkanie, biesiada, konkursy i zabawy, zawodników, gości i uczestników festynu oraz dzieci i młodzieży. Impreza jest aktywną formą zrozumienia, współpracy, budowania partnerskich stosunków wspólnej Europy, a zarazem osiągnięcia wymiaru ponadregionalnego.
Zawody są jednym z projektów realizowanych przez społeczność lokalną w ramach programu Odnowy Wsi w Województwie Opolskim i przykładem przedsięwzięcia, którego innowacyjny charakter przyciąga zawodników i gości z kraju i zagranicy.

VI Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2005
W tym roku zawody odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend czerwca, tj. w dniach 24-26 06. 2005. Patronat internetowy nad imprezą objął portal drewno.pl

W czasie trwania Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie istnieje możliwość reklamowania się zainteresowanych firm. Więcej informacji pod nr. tel. (0-34) 35-95-072 ; 35-95-093.
Zapisy, warunki uczestnictwa i więcej szczegółów dla zainteresowanych drwali podamy po 15.04.2005r.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Międzynarodowe Zawody Drwali BOBROWA 2004 (Zdjęcia: 4)

Bobrowa 2004Bobrowa 2004Bobrowa 2004Bobrowa 2004

Liczba wyświetleń: 2402


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA