/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Najwyższa jakość peletu z Barlinka

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2009-09-30


Grupa Barlinek to jeden z największych na świecie producentów podłóg drewnianych. Tradycje przetwórstwa drzewnego w miejscowości Barlinek, od której firma wzięła swoją nazwę, sięgają I połowy XIX stulecia. Ogromną popularność przyniosła spółce produkcja deski barlineckiej – najwyższej jakości warstwowej podłogi drewnianej, eksportowanej z powodzeniem do 45 krajów na 4 kontynentach. Barlinek ma 65% udziału w krajowym rynku podłóg, a aktualny potencjał produkcyjny utrzymuje się na poziomie 9 mln m kw. rocznie. Innymi istotnymi obszarami działalności spółki jest produkcja oklein naturalnych, listew podłogowych oraz peletu drzewnego.

Fot. Barlinek

Barlinek, dysponując biomasą powstałą w wyniku przecierania i obróbki dużych ilości drewna we własnych tartakach, rozpoczął w Barlinku, w 2003 roku produkcję peletu. Produkcja tego granulatu szybko okazała się najlepszym sposobem na zagospodarowanie biomasy, powstałej jako uboczny efekt procesów technologicznych, zachodzących podczas produkcji deski podłogowej oraz oklein. Dlatego postanowiono w miejscu budowania nowych fabryk Barlinka inwestować w zakłady wytwarzające pelet, by właśnie w ten sposób zagospodarowywać powstałą w wyniku przetarcia drewna biomasę.
 
W 2008 roku otwarto drugą fabrykę granulatu w Winnicy na Ukrainie, gdzie spółka uruchomiła zakład produkujący deskę barlinecką. Najnowszy - trzeci zakład wytwarzający pelet został uruchomiony w czerwcu tego roku, również na Ukrainie, w miejscowości Kosiv, gdzie nieco wcześniej powstał tartak należący do Grupy. Najnowsza inwestycja spółki zwiększyła o 20% tj. do 150 tys. ton rocznie wielkość produkcji tego ekologicznego granulatu przez firmę Barlinek. Budowa fabryki peletu w Kosivie powstała w rekordowo krótkim czasie. Było to możliwe dzięki dużemu doświadczeniu pracowników. Każdy kolejny zakład Barlinka wytwarzający granulat powstawał szybciej od poprzedniego i jest jeszcze bardziej nowoczesny.
 
W najnowszej fabryce pelet wytwarzany jest z mokrych trocin i zrębek, powstałych na skutek przecierania drewna we własnym tartaku. Produkcja peletu pozwala na wykorzystanie surowca drzewnego w niemal 100% oraz maksymalizację marży. Oddany do użytku zakład jest na wskroś nowoczesny, zastosowano w nim rozwiązania technologiczne wiodących światowych producentów. W fabryce pracuje suszarnia niskotemperaturowa, która nie powoduje obniżenia jakości suszonego materiału drzewnego, w przeciwieństwie do powszechnie jeszcze stosowanych suszarni spalinowych. Odpowiednio skonstruowana linia produkcyjna umożliwia pakowanie peletu drzewnego dla odbiorcy przemysłowego (w 1 tonowe big-bagi oraz sprzedaż luzem) oraz konfekcjonowanie go dla klienta hurtowo-detalicznego (w worki o pojemności 15 kg i 25 kg). Linia do pakowania jest wyposażona w automatyczne paletyzowanie i wodoszczelne owijanie folią zapakowanych produktów.
 
Technologia stosowana przez Barlinek jest jedną z najnowocześniejszych w Europie, wykorzystywanych przy produkcji granulatu paliwowego. Wykorzystuje ona innowacyjne rozwiązania projektowe i inżynieryjne oraz charakteryzuje się dużą wydajnością.

Grupa Barlinek jest największym polskim producentem peletu. W swoich zakładach skupia cały proces produkcyjny w jednym miejscu. Przetworzenie surowca drzewnego odbywa się na terenie tego samego przedsiębiorstwa, co w efekcie gwarantuje pełną kontrolę jakości oraz w pełni ekonomiczne wykorzystanie własnego surowca. Najwyższa jakość barlineckiego peletu została dostrzeżona przez uznaną w świecie jednostkę certyfikującą DIN CERTCO. Firma Barlinek uzyskała prestiżowy certyfikat DIN plus oraz wiele innych nagród i wyróżnień dla swojego peletu.
 
Producent popularyzuje w Polsce, poprzez różnorodne działania reklamowe, wciąż jeszcze niewystarczająco rozpowszechnioną ideę pozyskiwania ciepła z biomasy. Spółka wdrożyła nowy standardu obsługi logistycznej Klienta, polegający na dostarczaniu 1 tony produktu w dowolny region kraju. Producent uruchomił także profesjonalną infolinię dla klientów szukających informacji na temat peletu. Utworzona została także specjalna strona internetowa, mająca na celu komunikację z potencjalnymi odbiorcami.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz