/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

OPTAL 2009 zakończony

Autor: Barbara Czołnik
Źródło: OKL Gołuchów
Data: 2009-09-30


Ziarenka sztuki, zasiane w ludziach pracą i sercem związanych z lasem, znów wydały obfity plon. 24 września w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie wręczono nagrody uczestnikom VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Leśników. Konkurs był jednocześnie okazją do wręczenia honorowych odznaczeń władz ministerialnych i wojewódzkich.

Otwarcie wystawy rzeźby Ludwika OleksegoOtwarcie wystawy rzeźby Ludwika OleksegoFot. OKL Gołuchów

W tegorocznym OPTAL-u wzięło udział 70 twórców – czynnych zawodowo, a także emerytowanych pracowników Lasów Państwowych. Patronat nad imprezą objął dyrektor generalny LP Marian Pigan.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to miejsce, w którym zrodziła się idea przeglądów twórczości amatorskiej leśników. Jednym z pomysłodawców pierwszego konkursu w 1988 r. był ówczesny pracownik Michał Karalus – dziś starosta pleszewski. Przeglądy zawsze miały zasięg ogólnopolski i świadczyły o tym, jak różnorodne są zainteresowania artystyczne leśników.

OPTAL 2009 rozpoczął się od przekazania munduru Mieczysława Tarchalskiego do zbiorów Muzeum Leśnictwa. Postać nieżyjącego już kolegi leśnika, dowódcy batalionu Las, przybliżył zgromadzonym w „Oficynie” Benedykt Roźmiarek, dyrektor ośrodka. Osobistymi wspomnieniami o swoim dowódcy podzielił się płk Zbigniew Zieliński. Przekazany przez Jacka Nestora mundur jest kolejną pamiątką po M. Tarchalskim w zbiorach OKL-u.

Wielokrotny uczestnik i laureat OPTAL-u, leśnik-rzeźbiarz Ludwik Oleksy, obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Dlatego wernisaż wystawy tego twórcy odbył się właśnie w „Oficynie”, jako preludium do tegorocznego rozdania nagród. 250 rzeźb i płaskorzeźb L. Oleksego będzie można oglądać do końca lutego 2010 r.

Prace zgłoszone do OPTAL-u 2009 pokazano w sali wystawowej w „Powozowni”. Tu uroczystości konkursowe poprzedziło wręczenie odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ministra reprezentował w Gołuchowie starosta Karalus. W imieniu marszałka odznaki wręczyli Jerzy Kado, radny Sejmiku Woj. Wlkp. oraz Marek Beer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wlkp.

Honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej minister wyróżnił w tym roku OKL w Gołuchowie oraz jego dyrektora – Benedykta Roźmiarka, i Jerzego Wiśniewskiego, przewodniczącego Rady Naukowej ośrodka. Złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami uhonorowano też Piotra Grygiera, dyrektora RDLP w Poznaniu, a srebrną – Piotra Stachowskiego, kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego OKL-u.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie otrzymał ponadto odznakę Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Za zasługi na rzecz polskiego dziedzictwa przyrodniczego Zarząd Woj. Wlkp. uhonorował jeszcze: Kazimierza Ratajszczaka, emerytowanego dyrektora Okręgowego Zarządu LP w Poznaniu, P. Grygiera oraz Zbigniewa Kuszę, z-cę dyrektora OKL-u.

Po odznaczeniach nadszedł czas ogłoszenia werdyktu Sądu Konkursowego VIII OPTAL-u. Członkowie sądu, którego przewodniczącym był Marek Rozpara, ocenili prace w pięciu kategoriach: Malarstwo (75 obrazów), Rzeźba (62 formy), Fotografia (200 prac), Tkanina artystyczna (23 dzieła) i Literatura (22 utwory i 4 publikacje).

Pierwsze nagrody otrzymali:
  • Anna Gil za akwarelę „Listopadowe akacje”;
  • Danuta Tomaszewska za rzeźby „Król i Błazen” oraz „Prawie wazon”;
  • Marek Łukaszewski za pracę „Prawo wyboru” w kategorii Fotografia;
  • Jarosław Janicki za tom opowiadań „Za tropem”.   

Szczegółową listę wszystkich uhonorowanych i wyróżnionych twórców załączamy poniżej jako plik do pobrania.

Nagrodę specjalną Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej dostał Adam Bencal za cykl fotografii „Kwiaty”. B. Roźmiarek podziękował też staroście Michałowi Karalusowi za wkład w rozwój kultury leśnej i przekazał na jego ręce statuetkę gołuchowskiego żubra.

Wszystkim twórcom-amatorom serdecznie gratulujemy i życzymy nieustających leśnych inspiracji oraz wielu sukcesów w dalszej pracy!

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz