W tegorocznym OPTAL-u wzięło udział 70 twórców – czynnych zawodowo, a także emerytowanych pracowników Lasów Państwowych. Patronat nad imprezą objął dyrektor generalny LP Marian Pigan.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to miejsce, w którym zrodziła się idea przeglądów twórczości amatorskiej leśników. Jednym z pomysłodawców pierwszego konkursu w 1988 r. był ówczesny pracownik Michał Karalus – dziś starosta pleszewski. Przeglądy zawsze miały zasięg ogólnopolski i świadczyły o tym, jak różnorodne są zainteresowania artystyczne leśników.
OPTAL 2009 rozpoczął się od przekazania munduru Mieczysława Tarchalskiego do zbiorów Muzeum Leśnictwa. Postać nieżyjącego już kolegi leśnika, dowódcy batalionu Las, przybliżył zgromadzonym w „Oficynie” Benedykt Roźmiarek, dyrektor ośrodka. Osobistymi wspomnieniami o swoim dowódcy podzielił się płk Zbigniew Zieliński. Przekazany przez Jacka Nestora mundur jest kolejną pamiątką po M. Tarchalskim w zbiorach OKL-u.
Wielokrotny uczestnik i laureat OPTAL-u, leśnik-rzeźbiarz Ludwik Oleksy, obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Dlatego wernisaż wystawy tego twórcy odbył się właśnie w „Oficynie”, jako preludium do tegorocznego rozdania nagród. 250 rzeźb i płaskorzeźb L. Oleksego będzie można oglądać do końca lutego 2010 r.
Prace zgłoszone do OPTAL-u 2009 pokazano w sali wystawowej w „Powozowni”. Tu uroczystości konkursowe poprzedziło wręczenie odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ministra reprezentował w Gołuchowie starosta Karalus. W imieniu marszałka odznaki wręczyli Jerzy Kado, radny Sejmiku Woj. Wlkp. oraz Marek Beer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wlkp.
Honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej minister wyróżnił w tym roku OKL w Gołuchowie oraz jego dyrektora – Benedykta Roźmiarka, i Jerzego Wiśniewskiego, przewodniczącego Rady Naukowej ośrodka. Złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami uhonorowano też Piotra Grygiera, dyrektora RDLP w Poznaniu, a srebrną – Piotra Stachowskiego, kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego OKL-u.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie otrzymał ponadto odznakę Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Za zasługi na rzecz polskiego dziedzictwa przyrodniczego Zarząd Woj. Wlkp. uhonorował jeszcze: Kazimierza Ratajszczaka, emerytowanego dyrektora Okręgowego Zarządu LP w Poznaniu, P. Grygiera oraz Zbigniewa Kuszę, z-cę dyrektora OKL-u.
Po odznaczeniach nadszedł czas ogłoszenia werdyktu Sądu Konkursowego VIII OPTAL-u. Członkowie sądu, którego przewodniczącym był Marek Rozpara, ocenili prace w pięciu kategoriach: Malarstwo (75 obrazów), Rzeźba (62 formy), Fotografia (200 prac), Tkanina artystyczna (23 dzieła) i Literatura (22 utwory i 4 publikacje).
Pierwsze nagrody otrzymali:
- Anna Gil za akwarelę „Listopadowe akacje”;
- Danuta Tomaszewska za rzeźby „Król i Błazen” oraz „Prawie wazon”;
- Marek Łukaszewski za pracę „Prawo wyboru” w kategorii Fotografia;
- Jarosław Janicki za tom opowiadań „Za tropem”.
Szczegółową listę wszystkich uhonorowanych i wyróżnionych twórców załączamy poniżej jako plik do pobrania.
Nagrodę specjalną Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej dostał Adam Bencal za cykl fotografii „Kwiaty”. B. Roźmiarek podziękował też staroście Michałowi Karalusowi za wkład w rozwój kultury leśnej i przekazał na jego ręce statuetkę gołuchowskiego żubra.
Wszystkim twórcom-amatorom serdecznie gratulujemy i życzymy nieustających leśnych inspiracji oraz wielu sukcesów w dalszej pracy!