/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Barlinek największym producentem biopaliwa w postaci pelet w Polsce

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-03-01


W styczniu 2005 roku, firma Barlinek S.A. uruchomiła drugą fabrykę pelet. Przedsiębiorstwo jest największym producentem tego biopaliwa w Polsce. Roczna produkcja obu fabryk wynosi 40 tys. ton.

Nowa fabryka, wytwarzająca ponad 1,5 tys. ton pelet miesięcznie, podwaja dotychczasową produkcję zakładu. Inwestycja została zrealizowana 1,5 roku po powstaniu pierwszej fabryki, która rozpoczęła produkcję w sierpniu 2003 roku. Decyzja o inwestycji była podyktowana większą ilością dostępnego surowca, w wyniku uruchomienia kolejnej linii deski barlineckiej, jak również rozwojem eksportu tego biopaliwa. Zdecydowana większość barlineckich pelet znajduje swoich nabywców w Danii, Szwecji oraz w Niemczech. Na rynek Polski nadal kierowany jest niewielki odsetek produkcji, chociaż za sprawą Barlinek S.A. paliwo staje się z roku na roku coraz bardziej dostępne. Od kilku miesięcy oferuje je m.in. sieć marketów budowlanych Castorama, jak również kilku dystrybutorów działających na terenie całego kraju.

Uruchomienie nowej fabryki zbiegło się w czasie z przedłużeniem ważności niemieckiego certyfikatu DIN 51731, który potwierdza wysoką jakość barlineckich pelet. Certyfikat obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej, a w związku z brakiem własnych regulacji, praktycznie również w Polsce. Dokument wydawany jest na okres jednego roku i wznawiany dopiero po ponownym przeprowadzeniu badań. Oryginalny certyfikat został wydany w grudniu 2003 roku, przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów - DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung mbH, z siedzibą w Berlinie. Ponowne testy, wykonane pod koniec ubiegłego roku, potwierdziły wysokie walory opałowe barlineckich pelet. Badano ich kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu oraz gęstość.

Porównanie parametrów jakościowych pelet produkowanych w Barlinek S.A. do obowiązujących norm niemieckich wygląda następująco:

ParametrNorma DIN 51731Barlinek S.A.
Kaloryczność17500-19500 kJ/kg19 000 kJ/kg
Wilgotność<12%<12%
Zawartość popiołu<1,5%0,50%

Wysoka jakość barlineckich pelet związana jest z surowcem wykorzystywanym do ich produkcji, którym są suche trociny iglaste (70%) i liściaste (30%) pochodzące z linii podłóg drewnianych. Wartość opałowa pelet z Barlinka wynosi około 19 tys. kJ z 1 kg. Jest to relatywnie tanie źródło energii. Pelety są ponad dwa razy tańsze od oleju opałowego i niemal dwukrotnie tańsze od gazu. Cena jednej tony to 400 PLN (plus 22 % VAT). Na ogrzanie domu jednorodzinnego średniej wielkości zużywa się w ciągu okresu zimowego od 4 do 5 ton tego paliwa.

Pelety to również paliwo przyjazne dla środowiska. Badania potwierdziły, że przy ich spalaniu poziom CO2 jest taki sam jak przy naturalnym butwieniu drewna. Dodatkowo nie uwalnia się siarka, a efekt spalania, jakim jest popiół, może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (zawartość na poziomie 0,5 %) i nie zawiera żadnych substancji toksycznych.

Warto również dodać, że pelety mają bardzo wysoką gęstość własną, dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnię składową: 1 tona barlineckich pelet mieści się w kubaturze 0,9 m3. Granulat oferowany jest w małych workach - 25 kg, bądź pakowany po jednej tonie (dostępne u dystrybutorów lub bezpośrednio u producenta).

Decyzje o budowie fabryk biopaliwa to cześć proekologicznej strategii Barlinek S.A. Firma inwestuje w nowoczesne technologie minimalizujące uciążliwość zakładu dla środowiska naturalnego. Obie fabryki pelet w całości wykorzystują wszelkie odpady drzewne powstające w wyniku produkcji podłóg drewnianych, dzięki czemu kupowane przez firmę drewno wykorzystywane jest w 100%.

O peletach więcej
Pomysł granulacji biomasy na cele paliwowe narodził się ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie od dawna poszukuje się rozwiązań łączących ekologię z efektywnością zastosowania. Od ok. 10 lat pelety są znane na rynku europejskim, uzyskując największą popularność w krajach przywiązujących szczególną wagę do ochrony środowiska, tj w: Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii, a ponadto w Niemczech i Austrii.

Liczba wyświetleń: 2612


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA