/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Strażak w każdej firmie już nieaktualny

Autor: oprac. dja
Źródło: IPSIS
Data: 2009-08-09


Od 5 sierpnia pracodawcy nie muszą zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z nowymi przepisami - nowelizacją kodeksu pracy z 7 maja 2009 r. (Dz.U. nr 115, poz. 958) - nadal konieczne jest wyznaczenie pracowników odpowiedzialnych za przeciwdziałanie pożarom w firmie i ewakuację w przypadku jego powstania, jednak wybrana przez pracodawcę osoba nie musi ukończyć kursu inspektora ochrony przeciwpożarowej (który kosztuje około 1,2 - 1,5 tys. zł), lecz zwykłe szkolenie bhp, które musi zaliczyć każdy pracownik.

Fot. Internet

Ponadto nowelizacja kodeksu pracy z 7 maja 2009 r. przewiduje, że liczba wyznaczonych pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. W większych przedsiębiorstwach, prowadzących produkcję w kilku miejscach czy też na kilku zmianach, w każdym miejscu pracy (np. w każdym zakładzie) i na każdej zmianie powinien być przynajmniej jeden pracownik, posiadający odpowiednie przeszkolenie.

Z obowiązku wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów i ewakuację zwolnieni będą pracodawcy zatrudniający tylko pracowników niepełnosprawnych lub młodocianych. W tej sytuacji to sami pracodawcy będą odpowiedzialni za realizację tych zadań.
 
Pracodawca na podstawie noweli z 21 listopada 2008 r. musi też wyznaczyć osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy pracownikom. Musi ona ukończyć szkolenie z pierwszej pomocy, które kosztuje około 100 zł. Osoba przeszkolona otrzymuje certyfikat, który jest ważny przez dwa lata.

Obowiązek zatrudnienia dodatkowego pracownika - inspektora ochrony przeciwpożarowej, lub skierowania jednego lub więcej pracowników na specjalistyczne szkolenie w celu uzyskania wymaganych ustawą kwalifikacji obowiązywał od 1 stycznia b.r. Z uwagi na wysokie koszty szkoleń oraz absurdalność przepisów zwłaszcza w odniesieniu do dużej części małych firm, wielu pracodawców przepis ten zignorowało.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz