/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Barlinek zwiększa produkcję peletu na Ukrainie

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2009-06-30


W ukraińskiej spółce Barlinka w miejscowości Kosiv trwa rozruch produkcyjny zakładu wytwarzającego pelet drzewny. Najnowsza inwestycja spółki zwiększy o 20% wielkość produkcji tego ekologicznego granulatu w Grupie Barlinek.

Linia produkcji pelletuLinia produkcji pelletuFot. Barlinek

Budowa linii produkcyjnej trwała niecały rok. Jeszcze w czerwcu tego roku zakończony został rozruch zakładu oraz przeprowadzone zostały testy weryfikujące wydajność linii i jakość otrzymanej produkcji. W tym samym miesiącu zakład rozpoczął regularną produkcję.

W Kosivie pelet wytwarzany jest z mokrych trocin i zrębek, powstałych na skutek przecierania drewna w tartaku, należącym do Grupy. Uruchomienie produkcji peletu pozwala na wykorzystanie surowca drzewnego w 100% oraz maksymalizację marży poprzez zagospodarowanie biomasy . Wydajność produkcji to 4 tony peletu na godzinę, co daje około 24 tys. ton produktu rocznie.

Oddawany do użytku zakład jest bardzo nowoczesny, zastosowano w nim rozwiązania technologiczne wiodących producentów europejskich, takich jak Stella (Niemcy) czy CPM (Holandia). Odpowiednio skonstruowana linia produkcyjna umożliwia pakowanie peletu drzewnego zarówno w 1 tonowe big-bagi jak konfekcjonowanie go w worki, o pojemności 15 kg i 25 kg. Linia wyposażona jest także w automatyczne paletyzowanie i wodoszczelne owijanie folią zapakowanych produktów.

Grupa Barlinek, dysponując biomasą pozostałą z produkcji naturalnych podłóg drewnianych, rozpoczęła w 2003 roku produkcję ekologicznego paliwa – peletu drzewnego. Kolejne dwa zakłady powstały niedługo później, w związku z inwestycjami w kolejne linie produkujące podłogi drewniane. Trzy pierwsze zakłady powstały w Barlinku, na terenie zakładu produkującego podłogi. Ponieważ produkcja peletu okazała się najlepszym sposobem zagospodarowania biomasy, powstałej jako produkt uboczny przy produkcji podłóg, postanowiono w miejscu budowania nowych fabryk Barlinka uruchamiać równocześnie linie do produkcji peletu. W 2008 roku uruchomiono kolejną - już 4 czwartą w historii Barlinka linię peletu. Nowy zakład powstał na Ukrainie, przy zakładzie produkcyjnym w Winnicy.

Pelety drzewne są jednym z najbardziej wydajnych odnawialnych, ekologicznych paliw, które nie zawierają żadnych środków chemicznych i są konkurencyjne dla tradycyjnych paliw, zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym. Niepozorne granulki drewnopochodnego peletu stanowią przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Liczne zalety tego produktu spowodowały, iż kotły na pelet są bardzo popularne nie tylko w Szwecji, ale także m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Norwegii, USA, Kanadzie i wielu innych krajach. Energią biomasy opalany jest cały Sztokholm, a ilość skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo przyrasta rok rocznie w imponującym tempie. Używanie biopaliw w postaci peletu redukuje emisję gazów cieplarnianych, a tym samym pomaga ustrzec atmosferę przed nadmiarem dwutlenku węgla.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA