/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

GUS: Średnie ceny sprzedaży drewna od 1998

GUS

Autor: dja
Źródło: GUS
Data: 2020-11-03


Według najnowszego komunikatu GUS, średnia cena surowca drzewnego w 2020r. wzrosła w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 196,84 zł/m3.

Średnia cena drewna uzyskana ze sprzedaży realizowanej przez nadleśnictwa Lasów Państwowych podawana w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Średnia cena wyliczana jest na podstawie sprzedaży dokonanej w pierwszych trzech kwartałach każdego roku i jest podstawą przy ustalaniu podatku leśnego.

Obliczona cena jest wypadkową sprzedaży wszystkich gatunków i grup sortymentowych surowca drzewnego.

Średnia cena sprzedaży drewna w PGL Lasy Państwowe za pierwsze trzy kwartały roku [zł]Średnia cena sprzedaży drewna w PGL Lasy Państwowe za pierwsze trzy kwartały roku [zł]Fot. Dane GUS, opracowanie Drewno.plZobacz inne dostępne zestawienia cen drewna >>>

 

Liczba wyświetleń: 27324


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Na 90%

Ceny w roku 2014 osiągną wysokość z przełomu 2010/2011. PLD przyhamuje ich wzrost, ale wydaje się to nieuniknione obserwując zarówno popyt na koniec 2013 roku jak również makronomiczny wzrost gospodarczy.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-27 22:39:32

Zgłoś nadużycie

oby tylko nie było gorzej

jak pogoda sie utrzyma to niektóre aukcje moga być sporo zawyzone,ludzie poczuli troche roboty to moga walic na oslep, oby tak nie było

tartaczek [193]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-28 20:10:48

Zgłoś nadużycie

Na 99 %

Zamiast propagandy , proszę sprawdzić dane GUS za III kwartały branży drzewnej. Sprzedaż , rentowność ,zatrudnienie .Proszę je porównać z latami poprzednimi . Co do popytu na koniec 2013 roku , podaż kreuje popyt .Jeżeli wzrost cen jest o 100 % na e-drewno . Za klasy WD ludzie płacą 260 zł .To nie rynek tylko PRL wrócił . Kartki wprowadzić będzie sprawiedliwie. Panie Wujku czy to niewidzialna ręka rynku ?

Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-28 21:15:47

Zgłoś nadużycie

Panie Adamie [2]

To nie podaż kreuje popyt:) Raczej jest odwrotnie akurat ale zarówno potyt i podaż są zależe od siebie i wpływają na siebie.
Czyli uważa Pan, że produkcja przemysłowa w kraju i zapotrzebowanie na drewno spadło? Zwłaszcza w III kwartale? Mówi Pan o ostatnich 3 kwartałach, czy 3 kwartale roku (który się nie skończył jeszcze, a więc i dane nie prędko siępojawią). Statystyka Panie Adamie, zwłaszcza Gusowska opisuje przeszłość, nie teraźniejszość ani nie przyszłość. A przyszłość jest taka, jak napisałem w pierwszym poście - ceny drewn pójdą w górę, po nich ceny produktów drzewnych.
Nie wiem na jakiej podstawie Pan liczy że nagle, z powodu wzrostu zapotrzebowania na surowiec pojawi się go mnóstwo na e-drewno? Nie wiem na jakiej podstawie też Pan sądzi, że gdy będzie więcej drewna na rynku lub będzie ono tańsze nagle zacznie PAn zarabiać więcej i a Pańska firma zacznie opływać w luksusy. Skoro ceny drewna sa podobne dla wszystkich, a jedni sobie radzą lepiej, inni gorzej, to może nie cena drewna ma znaczenie?

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-30 17:44:38

Zgłoś nadużycie

w tej całej

twojej wypowiedzi daje się zauważyć fakt, że nie za bardzo jesteś zorientowany w rzeczywistości ponieważ piszesz że rok MA 3 KWATRAŁY???, tlko napomknę żebyś się ocknął że kończy się pażdziernik który jest pierwszym miesiącem CZWATREGO kwartału każdego roku.

Ponadton żadna nowina że cena drewna skoczy do góry jedyne sensowne pytanie w tej kwestii jest takie: jak duży skok nas czeka.
A jeszce jedno cyt:"Skoro ceny drewna sa podobne dla wszystkich, a jedni sobie radzą lepiej, inni gorzej,..." slogan już na tym forum dość oklepany więc daj sobie z nim spokój i nie drażnij czytających.

niepokorny [254]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-30 19:38:05

Zgłoś nadużycie

Panie Wujku

Tak jest w gospodarce rynkowej i gospodarce opartej na konkurencji. W naszym przypadku to tak nie działa. Wszyscy to widzimy . Jest dużu popyt a monopolista całkiem słusznie w swoim interesie nie reaguje na to bo po co ? Lepiej sprzedać mniej za dużo więcej niż odwrotnie.
Co do cen produktów to są one zamrożone od lat. Rynek krajowy to mizeria a w eksporcie to my nie mamy nic do powiedzenia. Na rynkach zagranicznych naszych odbiorców następuje koncentracja firm zakupowych które mogą rozgrywać swoich dostawców jak chcą.
Pozostałe opinie są nieporozumieniem . Ja nie " liczę" tylko uważam że jedynym ratunkiem dla tartaków(tzw Misi malych i średnich) jest obiżenie ceny surowca . Jestem w dobrej sytuacji bo kupuję tarcicę( w kraju i za granicą, oczywiście tam gdzie lepiej bo konkurencja jest duża)) .Widzę duże problemy tartaków .Wynikają one z tego że nie są one konkurencyjne . Ale problemy mają też tartaki w Europie .Efekt skali i otoczenie biznesowe są dla nich nadzieją . Dla "naszych" nadzieii brak . Obym się mylił .

Adam [455]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-03 06:57:12

Zgłoś nadużycie

Hehe

Faktycznie, jakoś wypadło mi z głowy, że zaraz listopad:)
Głupota palnięta:) Ale chodziło mi o to, że tych danych chyba raczej nie ma jeszcze.
Dobra, nie podejmujmy już tematu cen, bo się nie zgodzimy- udanego PLD życzę.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-10-30 23:37:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA