/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Polwood 2009 - Dla kogo nagroda za inwestycję roku 2008?

MTP

Autor:
Źródło: MTP
Data: 2009-04-01


Wśród nominowanych do Nagrody Polwood za inwestycję roku 2008 znalazły się aż cztery tartaki. Czy nagroda trafi do jednego z nich, a może Kapituła Konkursowa doceni raczej producenta okien, mebli lub palet drewnianych?

Tartak Płociczno – szwedzka linia Söderhamn ErikssonTartak Płociczno – szwedzka linia Söderhamn ErikssonFot. I. Maciąg

Trzecia edycja konkursu Polwood ma swój finał w trudnych czasach. Trudnych, bo inwestycje wykonane w 2008 r. nie mogą w pełni wykorzystać swych mocy produkcyjnych. Stąd Kapituła Konkursowa, która wyłania zwycięzcę, miała poważny dylemat.

Pieniądze wydane na inwestycje na pewno zwrócą się w kolejnych latach – uważa Zbigniew Owsiak, członek Kapituły Konkursowej. – Nie można na nie patrzeć jedynie z perspektywy obecnej sytuacji na rynku.

Tym bardziej że wiele z nich to właśnie inwestycje pozwalające na większą elastyczność w produkcji. Automatyzacja pozwoliła np. wyłączyć na czas dekoniunktury samodzielnie pracujące maszyny, bez konieczności zwalniania pracowników.

PPH Tor-Pal
Na przykład firma PPH Tor-Pal w ubiegłym roku zainwestowała w automatyczną linię do produkcji palet oraz dwie automatyczne linie do pozycjonowania elementów do produkcji palet.
– Inwestycje ukierunkowane były na optymalizację kosztów wytwarzania – mówi Roman Lewandowski, prezes PPH Tor-Pal. – Dzięki wcześniejszym inwestycjom dotyczącym przerobu drewna w firmie nastąpiła poprawa w zakresie logistyki i kosztów wytwarzania. Inwestycje pozwoliły między innymi na optymalizację zatrudnienia. W 2008 r. obniżono je o 20 proc., zachowując przy tym ten sam poziom produkcji.

PPHU Jerzy Abramczyk
Do Nagrody Polwood nominowano aż cztery tartaki: PPHU Jerzy Abramczyk, Poltarex, Tartak Płociczno oraz Tartak i Zakład Stolarski J.W. Witkowscy. W pierwszych trzech zainstalowano nowoczesne technologie przetarcia. Jerzy Abramczyk w ubiegłym roku uruchomił nową linię przetarcia kłód mało- i średniowymiarowych firmy Storti, która zwiększyła wydajność zakładu do 100 000 m3 drewna na rok. Nowa linia składa się z trzech głównych elementów: pilarki pryzmującej, pilarki dwupiłowej poprzecznej oraz wielopiły dwuwałowej.

Poltarex
Firma Poltarex Sp. z o.o. zainwestowała w zakładzie w Bielsku Pomorskim w nowoczesną linię przetarcia. Park maszynowy składa się ze szwedzkiej linii Söderhamn Eriksson. Tartak został również wyposażony w nową linię do manipulacji i sortowania surowca firmy Drevostroj. Zakup nowej linii do manipulacji dłużyc pozwolił zmniejszyć zatrudnienie na składzie surowca z czterech do trzech osób. Średnia wydajność manipulowanego drewna wzrosła o około 30 proc.

Tartak Płociczno
Także Tartak Płociczno zainwestował w szwedzkie technologie przetarcia o trzykrotnie większej wydajności niż działające dotychczas w zakładzie dwa traki ramowe. Linia ta wnosi, jak na polskie warunki, bardzo nowoczesną technologię tartaczną. Jej innowacyjność polega na zastosowaniu pilarek taśmowych w kombinacji z rębarką pryzmującą. Linia składa się z dwóch zestawów pilarek taśmowych: do pryzmowania oraz do przetarcia pryzmy i jest pierwszą tak skonfigurowaną linią w Polsce.

Tartak Witkowscy
Wśród nominowanych do nagrody tartaków znalazł się również zakład Janiny i Wacława Witkowskich, którzy zakupili wózek Baljer&Zembrod do manipulacji surowca, posiadający kieszeniowy sterownik kłód, a także zainwestowali w automatyczną obrzynarkę EWD sprzężoną z sortownikiem kieszeniowym desek bocznych i rębakiem odpadów.

Kapituła Konkursowa mogła również głosować na jednego z dwóch producentów mebli FM „Szynaka” oraz Elita, a także dwóch producentów okien drewnianych Pozbud oraz Dako.

FM „Szynaka”
Niewątpliwie na tle wszystkich nominowanych wyróżniła się Fabryka Mebli „Szynaka”, której właściciel zainwestował aż 21 mln zł w zbudowanie i wyposażenie fabryki w Nowym Mieście Lubawskim. W trakcie trwania budowy fabryki jej właściciele przejęli upadłe zakłady MMI Logo w Iławie oraz MMI Interline. W tej sytuacji udało im się zawrzeć umowę partnerską z grupą IKEA. Dzięki temu nowa fabryka produkuje meble dla koncernu IKEA oraz współpracuje z innymi zakładami Grupy SZYNAKA. Dzięki rodzinnym firmom meblowym „Szynaka” oraz zakładom Swedwood w trójkącie miast: Iława-Lubawa-Nowe Miasto Lubawskie, po ubiegłorocznym załamaniu spowodowanym upadłością Schiedera, powstało jeszcze znaczniejsze zagłębie meblowe.

Elita
Firmy Elita w żadnej mierze nie należy porównywać z inwestycją w Nowym Mieście Lubawskim ani pod kątem wielkości nakładów, ani wydajności produkcji, ale też Nagrodą Polwood nie rządzą kryteria „wielkości”. Tu liczą się również efekty społeczne, ekologiczne, które bierze pod uwagę Kapituła Konkursowa. Nominując Elitę do Nagrody Polwood, wyrażono uznanie przede wszystkim dla ogromnego postępu, jakiego nowi inwestorzy dokonali w tej fabryce mebli łazienkowych w kierunku nowoczesnych i ekologicznych technologii uszlachetniania powierzchni drewnianych. W 2008 r. Elita zakupiła nową linię lakierniczą firmy Cefla Finishing Group. Utwardzanie lakieru następuje przez lampy UV galowo-rtęciowe. Elementy wychodzące z linii można od razu sztaplować i przeznaczyć do montażu. Linia lakiernicza jest bardzo wydajna i eliminuje wiele kosztownych stanowisk pracy,
a jednocześnie zmniejsza rozkurz. Dzięki temu materiał, zwłaszcza podkład z taśmy transmisyjnej, jest odzyskiwany i z powrotem wpuszczany do obiegu. Nowa linia zmniejsza emisję lotnych związków, a tym samym zwiększa komfort pracy.

Pozbud
Na liście nominowanych znalazł się również Pozbud, którego giełdowy debiut mogliśmy obserwować w ubiegłym roku. W nowym zakładzie spółki w Słonawach zainwestowano w pierwszą w Polsce zautomatyzowaną linię do produkcji okien firmy Weinig. To linia przelotowa typu UC Matic do produkcji drewnianej i drewniano-aluminiowej stolarki okiennej. Na potrzeby instalacji linii zbudowano również nową halę o powierzchni ponad 1100 m. Nowa inwestycja zwiększyła moce produkcyjne Pozbudu do 4 000 m2 okien na miesiąc (na jedną zmianę) i unowocześniła proces produkcyjny.

Dako
Producentów stolarki okiennej reprezentuje wśród nominowanych również Dako. Automatyczna linia włoskiej firmy SAC, automatyczna lakiernia firmy VERTEK oraz centrum obróbcze CNC firmy UNITEAM – to urządzenia, o które fabryka okien DAKO wzbogaciła swój park maszynowy i w lipcu 2008 r. rozpoczęła produkcję stolarki drewnianej. Automatyczna linia firmy SAC pozwala na wdrożenie do produkcji nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, także tych nietypowych, które firma będzie zamierzała produkować w przyszłości. Uzupełnieniem systemu jest automatyczna lakiernia firmy VERTEK. Nowatorstwo suszenia powierzchni lakierowanych polega na wykorzystaniu innego niż dotychczas rodzaju promieniowania podczerwonego.
Zamiast lamp zastosowano tu płytę nagrzewającą, dzięki czemu temperatura suszenia nie przekracza 40-50 stopni Celsjusza. Suszenie trwa bardzo krótko i jest efektywne, ponieważ poddają mu się nawet najbardziej ukryte elementy konstrukcji okna.

Kto w tym roku, decyzją Kapituły Konkursowej, zostanie laureatem Nagrody Polwood, dowiemy się już 1 kwietnia podczas III Forum Gospodarczego Polskiego Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego w Poznaniu.

Organizatorami III Forum Gospodarczego Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Polwood 2009 są Wydawnictwo Inwestor oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

Polwood 2009 - Dla kogo nagroda za inwestycję roku 2008? (Zdjęcia: 3)

Tartak Płociczno – szwedzka linia Söderhamn ErikssonFM „Szynaka” – kompletna fabryka mebli w Nowym Mieście LubawskimElita – linia lakiernicza firmy Cefla Finishing Group

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA