/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Swarzędz Meble do likwidacji

Swarzędz Meble, PAP

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Swarzędz Meble, PAP
Data: 2009-03-10


Akcjonariusze Swarzędz Meble SA zdecydowali dzisiaj (10.03.09r.) o likwidacji spółki. "Po rozpatrzeniu informacji zarządu o działalności spółki w roku obrotowym 2008 oraz o prognozach na rok 2009, mając na względzie dotychczasowe wyniki finansowe oraz utrzymywanie się niekorzystnych zjawisk makroekonomicznych, uniemożliwiających uzyskanie przez spółkę w przewidywalnej przyszłości korzystnych relacji bilansowych, stwierdza brak celowości dalszego prowadzenia przez spółkę działalności gospodarczej, a w konsekwencji - brak gospodarczej zasadności dalszego istnienia spółki i działając na podstawie art. 459 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, postanawia rozwiązać spółkę i otworzyć jej likwidację" - napisano w komunikacie.

Schemat grupy kapitałowejSchemat grupy kapitałowejFot. Swarzędz Meble

Za likwidacją, oprócz zarządu spółki, był największy akcjonariusz - fundusz inwestycyjny BZ WBK AIB Asset Management SA. Przeciw - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które reprezentowało drobnych giełdowych graczy, którzy byli za ratowaniem spółki.

Łukasz Stelmaszyk, prezes zarządu spółki Swarzędz Meble SA mówił wcześniej, że wszelkie działania podejmowane w ostatnim czasie, mające na celu wzrost sprzedaży, sparaliżowała trudna sytuacja na rynku. Spółka bezskutecznie podejmowała też starania o pozyskanie partnera do ewentualnej fuzji. - Restrukturyzacja, którą przeprowadzaliśmy pod koniec 2007 roku i w roku 2008, zakładała wzrost sprzedaży. Wprowadzaliśmy nowe modele, skróciliśmy termin realizacji zamówień, poprawiliśmy obsługę klientów. Jednak sytuacja na rynku skomplikowała te plany. Nasze meble należą do produktów droższych, z górnej półki. Kryzys osłabił popyt na droższe dobra. To przystopowało rozwój naszej sprzedaży - mówił w rozmowie z PAP Stelmaszyk.

- Spadki sprzedaży w ostatnich miesiącach, a w szczególności w listopadzie i grudniu ub. roku - zwykle najlepszych dla branży meblarskiej powodują, że brak jest możliwości osiągnięcia dodatnich wyników finansowych w spółce - dodał Dariusz Sarnowski, przewodniczący rady nadzorczej Swarzędza.

Przeciwna likwidacji spółki była część mniejszościowych akcjonariuszy, którzy podkreślali, że Swarzędz nie utracił płynności finansowej. - Spółka rzeczywiście nie utraciła płynności finansowej, jednak wszelkie prognozy na ten rok, które przedstawialiśmy akcjonariuszom, wskazują na ogromne ryzyko, że ta płynność finansowa w ciągu najbliższych miesięcy mogłaby zostać utracona - powiedział Marek Kamiński, dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. finansowych wybrany na likwidatora spółki.

Proces likwidacji zgodnie z prawem musi trwać minimum rok od ostatniego ogłoszenia, w praktyce trwa to około roku i dwóch miesięcy. Według Marka Kamińskiego, wszystkie zamówienia złożone przez kontrahentów będą zrealizowane. Nie będzie więc nagłego zakończenia produkcji i natychmiastowego zwolnienia pracowników. - Jestem przekonany, że zakłady produkcyjne, sieć sprzedaży i znak towarowy przetrwają. Mam nadzieję, że znajdą się chętni na zakup tych aktywów i one będą dalej funkcjonowały w ramach innego podmiotu gospodarczego - powiedział.

W trakcie obrad NWZA kurs akcji Swarzędza wystrzelił po informacji, że znalazł się inwestor chętny odkupić wszystkie akcje spółki od BZ WBK AIB AM. Deklarację taką złożył Mariusza Patrowicza, inwestor m.in. w giełdowych spółkach Atlantis, Fon, Holiday Planet. - Fundusz nawet nie chciał na ten temat rozmawiać. Ciekawe, co fundusz i zarząd mają do ukrycia i co narozrabiali – mówił Mariusz Patrowicz w czasie dyskusji na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jego zdaniem spółkę można było uratować, a teraz będzie się starał, by osoby odpowiedzialne likwidację spółki poniosły odpowiedzialność.

Odmiennego zdania jest BZ WBK AIB AM, reprezentująca go Magdalena Bielak, w wypowiedzi dla Radia Merkury, stwierdziła, że likwidacja Swarzędz Meble to najlepsze wyjście. Jak mówi Bielak, likwidacje i bankructwa są zjawiskiem nieodłącznie towarzyszącym rynkowi kapitałowemu, dla właścicieli ważne jest, by w razie konieczności decyzja o likwidacji lub upadłości zapadła bez zwłoki, a cały proces likwidacyjny przebiegał możliwie szybko.

Historia firmy sięga początku XX wieku. Działające wtedy Zakład Stolarski Antoniego Tabaki ze Swarzędza i Wytwórnia Mebli Artystycznych Józefa Sroczyńskiego z Poznania dały początek jednemu z największych i najbardziej znanych polskich producentów mebli. Podstawowa oferta firmy obejmuje: jadalnie, zestawy gabinetowe, sypialnie, meble wypoczynkowe oraz meble hotelowe.

Jako spółka akcyjna - Swarzędzkie Fabryki Mebli SA (nazwa zmieniona w 200r. na Swarzędz Meble SA) - firma funkcjonuje od 30 października 1990 roku, po komercjalizacji, a następnie prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Swarzędzkie Fabryki Mebli.

Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw, w czerwcu 1991r., spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 1994r. kurs akcji spółki sięgał 65 zł, 9 stycznia 2009r. za jedną akcję Swarzędza płacono 5 groszy.

W 2008r. Grupa Kapitałowa Swarzędz Meble SA osiągnęła przychody na poziomie 22,563 mln zł (2007: 18,779 mln zł). Strata na działalności gospodarczej, równa stracie netto, wyniosła 21,294 mln zł (2007: strata 18,353 mln zł). Grupa zatrudnia ok. 300 pracowników.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz