/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Produkcja pelletu w Niemczech wzrosła o 30%

DEPV

Autor: oprac. dja
Źródło: DEPV
Data: 2009-01-22


Jak podało stowarzyszenie branżowe Deutsche Energie-Pellet-Verband (DEPV) w minionym roku niemieccy producenci wyprodukowali prawie 1,5 mln ton pelletu. Jest to historyczny rekord oznaczający wzrost produkcji w stosunku do roku 2007 o ok. 30%.

PelletPelletFot. Drewno.pl

Gdyby nie problemy z pozyskaniem surowca (trociny) w IV kwartale 2008r. spowodowanym ograniczeniem produkcji w niemieckich tartakach wzrost mógłby być jeszcze wyższy.

Wraz z produkcją wzrosło również zużycie pelletu przez krajowych odbiorców. Według szacunków DEPV wyniosło ono 900 tys. ton. Wzrost popytu na pellet zaobserwowano zwłaszcza w drugiej połowie roku i dotyczy on głównie dużych komercyjnych i komunalnych systemów grzewczych. Oczekujemy, że tendencja ta będzie utrzymywać się również w nadchodzącym roku - powiedział Martin Bentele, dyrektor zarządzający DEPV.

Według DEPV w związku z perspektywą ograniczenia produkcji przez przemysł tartaczny, w roku bieżącym nie należy spodziewać się dalszego wzrostu produkcji. Przedsiębiorstwa raczej będą chciały utrzymać jej dotychczasowy poziom, co wymagać będzie poszerzenia bazy surowcowej o zrębki - dotąd wykorzystywane w marginalnym stopniu. Przewidywane w branzy jest również nasilenie procesów konsolidacyjnych, majacych na celu wzmocnienie pozycji rynkowej producentów pelletu.

Produkcją pelletu w Niemczech zajmuje sie około sześćdziesięciu przedsiębiorstw. Najczęściej są to zakłady o zdolności produkcji pomiędzy 10 a 50 tysięcy ton granulatu rocznie.

Cena pellet na rynku niemieckim wynosi obecnie (styczeń 2009) prawie 230 euro wobec niecałych 195 euro w styczniu 2007 (cena dla odbiorów powyżej 6 ton z dostawą w odległości 100-200 km, wraz z wszystkimi dodatkowymi kosztami i podatkiem VAT).

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz